logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Jubileuszowy wernisaż Manufaktury

Wernisaż wystawy „Rzemiosło w kolorze. 30 lat działalności Manufaktury w Bolesławcu” zgromadził wielu znamienitych gości. Nie zabrakło wspomnień, słów wzruszenia, podziękowań i wielu ciepłych emocji. Jubilatom gratulowano dokonań i składano życzenia dalszych sukcesów.

W otwarciu ekspozycji uczestniczyli członkowie rodziny właścicieli Manufaktury w Bolesławcu: Barbara Smoleńska, Kazimiera i Janusz Zwierz, Agnieszka Chwojnicka-Zwierz i Paweł Zwierz wraz z córkami Laurą i Liwią, Małgorzata Smoleńska-Szewczyk i Adam Szewczyk oraz pracownicy Manufaktury wraz z rodzinami. W wernisażu uczestniczyli też współtwórcy ekspozycji – dr Magdalena Gazur (główny projektant i dyrektor artystyczny zakładu) i ceramicy współpracujący z firmą – Mateusz Grobelny i Jacek Opała. Życzenia i gratulacje z okazji jubileuszu firmy złożyli: Cezary Przybylski, marszałek woj. dolnośląskiego, Piotr Roman, prezydent miasta Bolesławiec, Tomasz Gabrysiak, starosta powiatu bolesławieckiego oraz Jarosław Rutyna, starszy Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego. Wśród zaproszonych byli też: Elwira Englander, główna kontrahentka firmy na rynku amerykańskim i filantropka, aktywnie zaangażowana we wspieranie Ukrainy, Janina Piestrak-Babijczuk, Honorowy Obywatel Miasta Bolesławiec, Józef Pokładek, przewodniczący Rady Miasta, Mirosław Horzempa, wicestarosta powiatu bolesławieckiego, Stanisław Chwojnicki, członek zarządu powiatu bolesławieckiego wraz z małżonką Teresą Chwojnicką, radni miasta i powiaty oraz delegacje z miast partnerskich: Siegburga, Vallecorsy, Acuto, Nogent sur Marne i Zbaraża. Wernisaż zgromadził też wielu przyjaciół jubilatów, producentów ceramiki, artystów oraz miłośników sztuki.

Znakiem rozpoznawczym Manufaktury jest propagowanie współczesnych nurtów artystycznych, nowoczesny design, a jednocześnie nawiązanie do tradycji rękodzieła. Od kilku lat głównym projektantem i dyrektorem artystycznym zakładu jest dr Magdalena Gazur, absolwentka i obecnie wykładowca wrocławskiej ASP, uczestniczka i komisarz bolesławieckich plenerów, inicjatorka i współautorka projektu “Polski Stół”. Jej projekty były wielokrotnie nagradzane (m.in. znakiem “must have” na Łódź Design Festival) i prezentowane w kraju i zagranicą – m.in. w Niemczech, Anglii, Danii, Hiszpanii i we Włoszech.

Z Manufakturą współpracuje Mateusz Grobelny, absolwent wrocławskiej ASP, komisarz bolesławieckich plenerów, autor widowiskowych, budowanych w plenerze pieców. M. Grobelny był też kuratorem wystawy „Polak Artysta Ceramik” oraz projektantem i współrealizatorem bolesławieckiego pomnika niepodległości. Ma na koncie liczne nagrody i wystawy indywidualne. Z Manufakturą współpracuje też Jacek Opała, którego prace inspirowane są sztuka klasyczną, ale też i twórczością współczesnych artystów, m.in. Igora Mitoraja. Po raz pierwszy J. Opała zaprezentował swoje prace w 2013 r. w Instytucie Polskim w Pradze. Od tego czasu współpracuje z wieloma galeriami w kraju i Europie, m.in. Holandii i Belgii. Wielokrotnie nagradzany, uczestniczył w wystawach krajowych oraz zagranicznych, m.in. w Niemczech, Belgii, we Włoszech i w USA.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content