logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Jubileuszowy wernisaż Manufaktury

Wernisaż wystawy „Rzemiosło w kolorze. 30 lat działalności Manufaktury w Bolesławcu” zgromadził wielu znamienitych gości. Nie zabrakło wspomnień, słów wzruszenia, podziękowań i wielu ciepłych emocji. Jubilatom gratulowano dokonań i składano życzenia dalszych sukcesów.

W otwarciu ekspozycji uczestniczyli członkowie rodziny właścicieli Manufaktury w Bolesławcu: Barbara Smoleńska, Kazimiera i Janusz Zwierz, Agnieszka Chwojnicka-Zwierz i Paweł Zwierz wraz z córkami Laurą i Liwią, Małgorzata Smoleńska-Szewczyk i Adam Szewczyk oraz pracownicy Manufaktury wraz z rodzinami. W wernisażu uczestniczyli też współtwórcy ekspozycji – dr Magdalena Gazur (główny projektant i dyrektor artystyczny zakładu) i ceramicy współpracujący z firmą – Mateusz Grobelny i Jacek Opała. Życzenia i gratulacje z okazji jubileuszu firmy złożyli: Cezary Przybylski, marszałek woj. dolnośląskiego, Piotr Roman, prezydent miasta Bolesławiec, Tomasz Gabrysiak, starosta powiatu bolesławieckiego oraz Jarosław Rutyna, starszy Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego. Wśród zaproszonych byli też: Elwira Englander, główna kontrahentka firmy na rynku amerykańskim i filantropka, aktywnie zaangażowana we wspieranie Ukrainy, Janina Piestrak-Babijczuk, Honorowy Obywatel Miasta Bolesławiec, Józef Pokładek, przewodniczący Rady Miasta, Mirosław Horzempa, wicestarosta powiatu bolesławieckiego, Stanisław Chwojnicki, członek zarządu powiatu bolesławieckiego wraz z małżonką Teresą Chwojnicką, radni miasta i powiaty oraz delegacje z miast partnerskich: Siegburga, Vallecorsy, Acuto, Nogent sur Marne i Zbaraża. Wernisaż zgromadził też wielu przyjaciół jubilatów, producentów ceramiki, artystów oraz miłośników sztuki.

Znakiem rozpoznawczym Manufaktury jest propagowanie współczesnych nurtów artystycznych, nowoczesny design, a jednocześnie nawiązanie do tradycji rękodzieła. Od kilku lat głównym projektantem i dyrektorem artystycznym zakładu jest dr Magdalena Gazur, absolwentka i obecnie wykładowca wrocławskiej ASP, uczestniczka i komisarz bolesławieckich plenerów, inicjatorka i współautorka projektu “Polski Stół”. Jej projekty były wielokrotnie nagradzane (m.in. znakiem “must have” na Łódź Design Festival) i prezentowane w kraju i zagranicą – m.in. w Niemczech, Anglii, Danii, Hiszpanii i we Włoszech.

Z Manufakturą współpracuje Mateusz Grobelny, absolwent wrocławskiej ASP, komisarz bolesławieckich plenerów, autor widowiskowych, budowanych w plenerze pieców. M. Grobelny był też kuratorem wystawy „Polak Artysta Ceramik” oraz projektantem i współrealizatorem bolesławieckiego pomnika niepodległości. Ma na koncie liczne nagrody i wystawy indywidualne. Z Manufakturą współpracuje też Jacek Opała, którego prace inspirowane są sztuka klasyczną, ale też i twórczością współczesnych artystów, m.in. Igora Mitoraja. Po raz pierwszy J. Opała zaprezentował swoje prace w 2013 r. w Instytucie Polskim w Pradze. Od tego czasu współpracuje z wieloma galeriami w kraju i Europie, m.in. Holandii i Belgii. Wielokrotnie nagradzany, uczestniczył w wystawach krajowych oraz zagranicznych, m.in. w Niemczech, Belgii, we Włoszech i w USA.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content