W ostatnich tygodniach zakończono prace konserwatorskie przy jednej z najcenniejszych bolesławieckich grup rzeźbiarskich – „Jezus, przyjaciel dzieci”. Monument autorstwa Petera Breuera, wykonany w 1902 roku, był darem cesarza i pruskiego Ministerstwa Kultury dla Królewskiego Sierocińca z okazji jubileuszu 150-lecia działalności tego znanego na Śląsku ośrodka oświatowego i wychowawczego.
Peter Breuer, profesor i członek senatu Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, znany był przede wszystkim z wielkich, monumentalnych prac rzeźbiarskich, m.in. pomnika Bismarcka we Wrocławiu czy też pomnika cesarza Wilhelma w Kolonii. Rzeźbiarz prezentował kierunek określany jako „naturalistyczny barok”, a jego prace były przykładem doskonałego studium z natury umiejętnie połączonego z pewną dekoracyjnością. Dla bolesławieckiej rzeźby artysta sam wybrał miejsce – usytuowana została na dziedzińcu tzw. „Starego Domu”, wybudowanego w latach 1755–1764 przez założyciela Królewskiego Sierocińca Gotfryda Zahna.
Grupa rzeźbiarska przedstawia Chrystusa otaczającego opieką tulące się do Niego dzieci: małego chłopca i młodą dziewczynę trzymającą na rękach niemowlę. Wybrany temat symbolizował sens i treść działalności Królewskiego Sierocińca.
Nadnaturalnej wielkości pomnik z karraryjskiego marmuru ustawiono na wysokim cokole, na osi budynku. Pod koniec lat 60. XX wieku przeniesiono go na cmentarz komunalny przy ul. Śluzowej, a następnie, w marcu 1998 roku, umieszczono na placu Zamkowym.