Z muzealnej teki
W kwietniu 2021 roku minęło 35 lat od słynnego Telewizyjnego Turnieju Miast, w którym Bolesławiec zmierzył się z Sanokiem. Wydarzenie wywołało w mieście ogromne poruszenie i na długie lata zapadło w pamięci jego mieszkańców. Przygotowania do rywalizacji, którymi kierowało Towarzystwo Miłośników Bolesławca, rozpoczęły się z wielotygodniowym wyprzedzeniem. Oprócz władz lokalnych zaangażowały się w nie domy kultury, szkoły, instytucje miejskie, okoliczne zakłady pracy oraz stowarzyszenia i osoby prywatne. Wszędzie, gdzie mogła zajrzeć telewizyjna kamera, prowadzono prace porządkowe. W kamienicach otaczających Rynek naprawiono dachy, załatano dziury w jezdniach, oczyszczono miejski staw, a w okolicznych alejkach ustawiono nowe ławki. Zadbano także o oprawę promocyjną wydarzenia w postaci pamiątkowych przypinek, proporczyków, koszulek, a nawet okolicznościowego stempla pocztowego. Bolesławiecki Ośrodek Kultury ogłosił konkurs na piosenkę o Bolesławcu.
Na wizytówkę kulturalną Bolesławca złożyły się występy szkolnych i przedszkolnych zespołów artystycznych, zespołów pieśni i tańca “Jutrzenka” i “Bolesławiec”, orkiestry dętej Bolesławieckiej Fabryki Fiolek i Ampułek „Polfa” oraz uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej, pokazy modelarni lotniczej Młodzieżowego Domu Kultury, a także prezentacje lokalnych fotografików i rzeźbiarzy. W bloku tym nie mogło oczywiście zabraknąć bolesławieckiego “złota”, czyli kamionki ze zbiorów Muzeum Ceramiki.
Turniej relacjonował na żywo program 2 Telewizji Polskiej. Całodniowe zmagania zakończyły się zwycięstwem Bolesławca w stosunku 4:2. Dwadzieścia pięć lat później Muzeum Ceramiki przygotowało wystawę upamiętniającą to wydarzenie, na którą złożyły się fotografie, druki i inne przedmioty, w większości przekazane przez mieszkańców miasta w odpowiedzi na apel kuratorów wystawy. Kilka spośród tych eksponatów można do dzisiaj oglądać na wystawie stałej w Dziale Historii Miasta.