logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Izabela Żuk

Izabela Żuk

Manufaktura w Bolesławcu

Z Manufakturą w Bolesławcu (do 2022 r. Fabryka Naczyń Kamionkowych Manufaktura) związana zawodowo od 2007 r., gdy trafiła na trzymiesięczny kurs dla przyszłych zdobników ceramiki prowadzony przez A. Szeremetę i M. Dudyńską. I. Żuk zajmuje się powielaniem dekoracji oraz projektowaniem autorskich wzorów unikatowych i superunikatowych.

Dekorowaniem ceramiki I. Żuk zajmowała się dorywczo już jako licealistka, dorabiając do kieszonkowego w niewielkim zakładzie ceramicznym. Od najmłodszych lat lubiła malować i zajmować się rękodziełem. Praca dekoratora i projektanta ceramiki daje jej dużo satysfakcji. Początki komponowania własnych wzorów wspomina jako swoistą przygodę i wyzwanie. Zaraz po rozpoczęciu pracy w Manufakturze wzięła udział w wewnątrzzakładowym konkursie na nową dekorację. Dwa z przygotowanych wzorów trafiły do produkcji. To zachęciło I. Żuk do podejmowania kolejnych prób i w kolejnym konkursie ponownie dwie dekoracje zostały wybrane do produkcji.

I. Żuk komponuje nowe wzory z dostępnych stempli, stale poszukując nowych rozwiązań. Projektuje zarówno dekoracje roślinne, bazujące na tradycyjnych kółkach i kropkach, a także nowoczesne wzory abstrakcyjne. Często łączy różne elementy, tworząc kolejne interesujące dekoracje. Czasami nowy wzór powstaje od razu na biskwitowym talerzu, innym razem najpierw powstaje rysunek na papierze, który później zostaje przeniesiony na naczynie.

Projektantka w swoim dorobku posiada zarówno dekoracje monochromatyczne, jak i wielobarwne. Dekorację zawsze dopasowuje do formy naczyń. Projektując, należy zawsze brać pod uwagę możliwość naniesienia danego wzoru na różne formy. Trzeba się z tym zmierzyć już na początkowym etapie projektowania dekoracji. Niektóre naczynia łatwiej pokrywa się dekoracjami kwiatowymi, a inne geometrycznymi. Wzór należy “dopasować” do naczynia indywidualnie w taki sposób, aby stworzyć spójną, dobrze skomponowaną całość. Nieregularne kształty łatwiej pokryć dekoracją kwiatową. Wzory geometryczne wymagają pewnej ręki i precyzji w wykonaniu.

I. Żuk w swoich autorskich dekoracjach używa wyłącznie stempli. Część wzorów komponuje, zestawiając główne pasmo zdobnicze w postaci wici roślinnej z gęstymi pasmami geometrycznych stempelków. Przykładem jest wielobarwny wzór 0IZ3 z błękitnymi dzwonkami, skontrastowanymi z nieregularnymi kobaltowymi wzorkami. Dodatkowo główny motyw wydzielono pasmem stylizowanych kwiatków. Interesujące są również dekoracje przywodzące na myśl wzory paisley, składające się z wielobarwnych pasm misternych drobnych stempelków, jak w dekoracji IZ13. Pasmową kompozycję projektantka zastosowała we wzorze IZ15, składającym się z rytmicznie powtarzanych pasm kobaltowo-błękitnych i brązowo-pomarańczowych szlaczków.

Spod ręki I. Żuk wyszła również wiosenna dekoracja o numerze IZ16 z szerokim pasmem złożonym z różnokolorowych kwiatów i liści. Dużą popularnością wśród klientów Manufaktury cieszy się dekoracja IZ20, w której na kobaltowym tle rozmieszczono symetrycznie rzędy kolorowych kropek. Najnowsze projekty I. Żuk to geometryczne wzory nawiązujące twórczo do tradycyjnych stempli bolesławieckich w formie kółek i kropek, które projektantka zestawiła z kolorowymi trójkątami i stylizowanymi motywami kwiatowymi w dekoracji IZ22. Na uwagę zasługuje również utrzymana w błękitach i szarościach abstrakcyjna dekoracja IZ23.

W wolnym czasie I. Żuk rozwija swoje artystyczne pasje, zajmując się szeroko pojętym rękodziełem.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content