logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Iwona Piela

Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC"

Z wykształcenia jest technikiem-ekonomistą, ale życie zawodowe związała z ceramiką. Po ukończeniu kursu obejmującego technologię produkcji i zdobnictwo ceramiki w 1997 r. rozpoczęła pracę w malarni ZC „BOLESŁAWIEC”. Przez 25 lat pracy zdobyła wszechstronne doświadczenie jako zdobnik ceramiki, poznając tajniki technik dekoracji stosowanych w zakładzie, w tym wykorzystujących szkliwa kolorowe i zaciekowe, barwne angoby oraz farby podszkliwne nanoszone stempelkiem lub pędzlem.

Praca w dziale wzornictwa (obecnie dział rozwoju) wymaga nie tylko znajomości technik zdobniczych, ale także kreatywności, perspektywicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej – niezbędnych do umiejętnego przeniesienia zaprojektowanego wzoru na różne formy naczyń. Pracując 13 lat w dziale wzornictwa, I. Piela doskonaliła swój kunszt dekoratorski, wspierała w pracy innych projektantów oraz uczestniczyła w przygotowaniach kolekcji prezentowanych na targach i wystawach. Z czasem zaczęła tworzyć autorskie dekoracje, zarówno nawiązujące do bolesławieckich tradycji, np. pawich oczek, jak i nowoczesne, wielobarwne motywy, stanowiące misterne kompozycje budowane z wykorzystaniem wielu stempli. Jest autorką ok. 250 wzorów znajdujących się obecnie w produkcji.

Jej głównym źródłem inspiracji jest uważna obserwacja codziennego życia czy przyrody. Czasami zachwyci ją wzór na sukience przechodzącej ulicą dziewczyny, innym razem kwiaty polne, owoce jagód lub truskawek albo ażurowy liść monstery. Za niezwykle ważne w procesie projektowania I. Piela uważa także śledzenie aktualnych trendów w sztuce. Jest to jeden z niezbędnych elementów opracowania atrakcyjnego wzoru. Sam pomysł dekoracji musi „dojrzeć”, wtedy przeniesiony na naczynia jest perfekcyjny, nie trzeba go korygować, zmieniać ani ulepszać.

Charakterystyczne dla I. Pieli są dekoracje wyróżniające się intensywnymi barwami. Projektantka świadomie unika tradycyjnego kobaltu, wprowadzając na jego miejsce inne kolory, stosuje np. ciemną zieleń na brzegach naczyń i uchwytach. W swoich dekoracjach roślinnych często sięga po ulubione odcienie czerwieni, w tym nasycony kolor bordowy, jak na przykład w dekoracjach EX.317 i EX.288. Chętnie wprowadza też błękity (EX.308, D.1208) i różne odcienie zieleni (D.1308).

Szczególnie lubi dekoracje z motywem dużych, wyrazistych kwiatów, wykonane w wyniku połączenia różnych technik. Przykładem jest m.in. dekoracja ART.372, która płynnie przechodzi od dużych do mniejszych tulipanów gęsto pokrywających naczynie, dając złudzenie perspektywy. Kwiaty wykonano tu stemplem, a wypełniające tło liście – pędzlem. Dużą przyjemność I. Pieli sprawia także tworzenie przeznaczonych dla dzieci niezwykle barwnych dekoracji wykorzystujących stemple z motywami żyraf, palm, ptaszków itp. (A.1269).

Naczynia z dekoracjami I. Pieli prezentowane były podczas Targów Ambiente we Frankfurcie (2014, 2015, 2016, 2017) oraz na wystawach zbiorowych: „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej” (2015, 2020, 2021; BOK-MCC w Bolesławcu) i „Z bolesławieckiej gliny – prezentacja współczesnych zakładów ceramicznych działających na terenie Ziemi Bolesławieckiej” (2021; Muzeum Ceramiki w Bolesławcu).

W wolnym czasie I. Piela zmienia aranżację domowych wnętrz oraz wykonuje i dekoruje wymyślne torty, sprawiając radość sobie i swoim bliskim.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content