logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

Stempelkiem i pędzlem malowane

Irena i Krzysztof Michalczukowie

właściciele Ceramiki Artystycznej "Irena"

Rodzinny zakład produkujący kamionkę Ireny i Krzysztofa Michalczuków powstał w 2002 r. w Brzeźniku. Na cele produkcyjne początkowo przeznaczono przydomowe pomieszczenia gospodarcze. Obecnie część linii produkcyjnej zlokalizowana jest również w Bolesławcu, w budynku dawnej Concordii. Firma aktualnie zatrudnia 4 osoby i produkuje kilkaset form w ponad 100 dekoracjach. W stałej ofercie znajdują się nie tylko elementy zastawy stołowej, ale także drobne wyroby dekoracyjne: figurki, miniaturowe naczynia, obrączki do serwetek, ceramiczne podkładki, biżuterię, magnesy, ozdobne korki do butelek oraz wyroby kamionkowe łączone ze szkłem.

Irena z zawodu jest handlowcem, Krzysztof elektromonterem. Swoją, trwającą do dziś, „przygodę” z ceramiką rozpoczęli w 1999 r. od zakupu niezbędnych urządzeń produkcyjnych. W zakładzie jako pierwszy pojawił się piec do wypału ceramiki. Wtedy rozpoczęły się niekończące się próby wykonywania zdobień przy użyciu farb podszkliwnych. Następnie Michalczukowie zakupili młyn do masy i zaczęli eksperymentować z jej produkcją, później przyszedł czas na projektowanie i wykonywanie własnych form do odlewów. Dziś Ceramika Artystyczna „Irena” produkuje masę i wykonuje odlewy większości asortymentu produktów we własnym zakresie. Wszystkie działania do tego prowadzące odbywały się na drodze eksperymentów i własnych poszukiwań.

Kiedy produkcja ruszyła pełną parą, a zamówień przybywało z każdym dniem, właściciele musieli podzielić się obowiązkami. Krzysztof zajmuje się modelami i formami, a Irena zajmuje się malarnią. Wspólnie zarządzają zamówieniami i obsługą targów, gdzie od lat wystawiają swoje produkty. Regularnie można ich spotkać w Jeleniej Górze, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu, Görlitz, Kellinghusen oraz w Dreźnie. Od wielu lat biorą również udział w Bolesławieckim Święcie Ceramiki jako przedstawiciele Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego. Wyroby Ceramiki Artystycznej „Irena” eksportowane są do wielu krajów świata, głównymi rynkami zbytu są Korea Płd., Włochy, Niemcy, Japonia i USA. Wyroby wytwórni w Brzeźniku prezentowane były na wystawach zorganizowanych przez Muzeum Ceramiki i Stowarzyszenie Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej we Włoszech, Norwegii, Austrii i Czechach.

Irena i Krzysztof niezmiennie pracują z pasją. W każdy etap produkcji wkładają serce. Każde kolejne otwarcie pieca z wypalonymi produktami, ekscytuje jak to pierwsze sprzed 24 lat. Wzornictwem zakładu zajmuje się Irena. Początki pracy wspomina z uśmiechem. Pierwsze, przechowywane skrzętnie “malunki” przypominają o trudnych początkach i są świadectwem drogi, jaką przeszli właściciele. Motywy zdobnicze oferowane przez Ceramikę Artystyczną „Irena” są różnorodne. Znajdują się wśród nich i tradycyjne wzory stempelkowe, motywy roślinne z przewagą tych kwiatowych oraz zwierzęce.

Większość dekoracji zaprojektowała Irena. Na początku działalności przeważały wzory wykonywane pędzlem, który daje więcej swobody w tworzeniu. Irena uwielbia malować na biskwitach, więc przez kolejne lata tworzyła na naczyniach malatury, które wykańczała przy użyciu stempli. Jednak dekoracja stempelkowa, jest łatwiejsza w powielaniu i bardziej ekonomiczna w produkcji, dlatego obecnie w ofercie zakładu dominują dekoracje stempelkowe. Często wzory unikatowe łączone są z tradycyjnymi stempelkami. Irena uwielbia czerwień w dekoracjach. Często stosuje ją w swoich projektach, chociaż nie zawsze jako kolor wiodący. Równie często sięga po tradycyjny kobalt, który świetnie się sprawdza i jako główny kolor i jako dodatek. Projektantka generalnie preferuje wielobarwne dekoracje. Chociaż wiele obecnie zależy od klienta, jego preferencji i upodobań. Oprócz standardowych, katalogowych dekoracji, w zakładzie często wykonuje się wzory na indywidualne zamówienie. Czasami klient życzy sobie, aby w konkretnej dekoracji wprowadzić zmiany formalne lub kolorystyczne. Nie ma z tym problemu, wzór jest modyfikowany według wytycznych. Na zamówienie wykonywane są również okolicznościowe napisy i dedykacje. Obecnie liczne obowiązki nie pozwalają Irenie poświęcać się zdobieniu ceramiki. Firma zatrudnia malarki, które po określeniu wymagań zamawiającego projektują dekorację. I tak właśnie powstała jedna z ulubionych dekoracji Ireny z malowanymi pędzlem czerwonymi makami uzupełniona zielonymi gałązkami. Kolejne wzory malowane pędzlem – duże białe kwiaty, uzupełnione są albo drobnymi stempelkami rozrzuconymi swobodnie po powierzchni naczynia albo skontrastowane z pasmami gęsto rozmieszczonych geometrycznych stempelków.

Właściciele Ceramiki Artystycznej „Irena” dzielą się swoją pasją do ceramiki organizując warsztaty dekorowania biskwitów dla uczniów z lokalnej szkoły podstawowej, co stanowi miłą odmianę dnia codziennego i daje radość i energię do dalszej pracy.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content