Zdjęcia, widokówki czy grafiki dokumentujące wygląd dawnego Bolesławca cieszą się coraz większą popularnością. Sukcesywnie przybywa bolesławian, którzy nie tylko gromadzą i opracowują dane ikonograficzne o naszym mieście, ale także udostępniają je w internecie. Swoją wiedzą, pasją i zgromadzonymi zasobami dzielą się: Mariusz Mieniek – przez portal boleslavia.pl oraz Piotr Kaczmarczyk – przez profil na Facebooku „Bolesławiec stare fotografie”
Telewizja Bolesławiec zrealizowała cykl filmowy zatytułowany „Odkrywamy historię“, w którym Zdzisław Abramowicz prezentował najciekawsze miejsca i wydarzenia związane z regionem bolesławieckim. O przeszłości Bolesławca pisze też Tadeusz Łasica na portalu bobrzanie.pl i Dariusz Gołębiewski, który wraz z dwiema koleżankami prowadzi na Facebooku stronę „Bolesławiec i okolice dawniej i dziś’‘
Warto też zapoznać się z imponującymi zasobami portali: „Polska na fotografii” i “Fotopolska”
Cykl „Bolesławieckie wędrówki“ rozpoczynamy od przeglądu zasobów Muzeum Architektury Uniwersytetu Technicznego w Berlinie (Architekturmuseum Technische Universität Berlin). W internetowym katalogu zbiorów znajduje się zestaw 28 planów, rysunków i fotografii dotyczących Bolesławca. Część z nich stanowią projekty cmentarza wykonane w 1914 r. przez Gustava Allingera. Na ich podstawie, po modyfikacji, wzniesiono w latach 30. XX w. nekropolię przy ul. Śluzowej. W Berlinie zachowały się też zgłoszone do konkursu projekty wieży dawnego kościoła ewangelickiego (obecnie kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy) autorstwa znanego berlińskiego architekta C.H. Eduarda Knoblaucha. Do konkursu na projekt wieży stanął też F. Engelhardt Gansel (późniejszy twórca wiaduktu), którego zwycięska koncepcja została zrealizowana w latach 1834-35.
W berlińskim archiwum zachowały się również rysunki kaplicy grobowej z 1880 r. autorstwa wrocławskiego architekta Carla J.B. Lüdecke. Grobowiec Samsona Wollera, właściciela Zakładów tekstylnych “Concordia”, miał powstać w Bolesławcu, jednak ostatecznie wybudowano go w 1883 r. w Leśnej.
Do ciekawostek należą też przekroje, widok i plan sali gimnastycznej przy ul. Bielskiej autorstwa R. Schillera i Scholza, wybudowanej w 1890 r. oraz zdjęcia bolesławieckiego teatru wykonane przez W. Wolffa ok. 1940 r.
Cały zbiór archiwaliów Architekturmuseum Technische Universität Berlin można przeglądać tutaj.
Więcej informacji na temat cmentarza można przeczytać na stronie MZGM Bolesławiec.
Więcej o mauzoleum S. Wollera w Leśnej można dowiedzieć się z artykułu Ewy Grochowskiej i Krzysztofa Stefańskiego opublikowanego w piśmie „Architectus”.
Współczesne zdjęcia sali sportowej można obejrzeć na portalu „Polska na fotografii.