logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Honorata Kędzierska

Honorata Kędzierska

„Ceramika Artystyczna”
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

Z “Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego związana od 1987 r. Absolwentka Zespołu Szkół Zawodowych w Bolesławcu na kierunku zdobnik ceramiki. Pracę rozpoczęła jeszcze w pierwszej siedzibie spółdzielni przy ul. Polnej. Początkowo pracowała jako malarka, z czasem zaczęła tworzyć wzory autorskie. Od 2002 r. do chwili obecnej zatrudniona jako projektantka dekoracji produkcyjnych i unikatowych, których przez 20 lat stworzyła dziesiątki.

H. Kędzierska projektuje ponadczasowo. Swoje wzornictwo opiera głównie na motywach inspirowanych naturą, która w jej życiu odgrywa wyjątkową rolę. Nic tak nie inspiruje do tworzenia nowych wzorów jak obcowanie z przyrodą. W swoim dorobku projektantka posiada także dekoracje geometryczne, które powstały głównie we wczesnym okresie pracy. Przyglądając się latami miejscowej tradycji ręcznego stemplowania wzorów w kształcie pawich oczek, doszła do przekonania, że można je wzbogacić i unowocześnić.

Przykładem nowego spojrzenia na podstawowe wzory stempelkowe jest geometryczna dekoracja pasmowa w odcieniach błękitu i czerni (U784). H. Kędzierska przyznaje, że tworzenie nowych dekoracji nie jest łatwe. W procesie powstawania wzoru należy uwzględnić wiele czynników, m.in. upodobania i oczekiwania klientów, sezonowe trendy wzornicze czy też pewne ograniczenia technologiczne w produkcji ceramiki. Udaje się jej to doskonale.

Projektantka pracuje głównie przy użyciu stempelków. Drobne detale uzupełnia pędzelkiem. Zaprojektowane przez nią wzory składają się ze starannie dobranych motywów. Jej dekoracje są zazwyczaj wielobarwne. Chętnie łączy czerwień z zielenią lub kobaltem. Większość dekoracji to rozbudowane motywy kwiatowe pokrywające każdy fragment naczynia. Doskonałym tego przykładem jest seria dekoracji z motywem czerwonych róż i zielonych listków, stanowiących wdzięczne tło eksponujące kwiaty (U985, U986, U1099, U1485). Dekoracje floralne w różnej kolorystyce pojawiają się w wielu dekoracjach H. Kędzierskiej, np. w dekoracji z motywem kobaltowych i pomarańczowych stylizowanych kwiatów (U2014) czy niebieskich róż (U987) oraz w unikatowych dekoracjach z czerwonymi goździkami i makami.

Wiele zdobin jest skomponowanych według innego wzorca. Ornamenty roślinne oplatają w nich całe naczynia, a krawędzie są najczęściej podkreślone kobaltową bordiurą składającą się z geometrycznych stempelków. Tak zakomponowane zostały m.in. dekoracja z czerwonymi różyczkami wplecionymi w sieć zielonych listków (1682X), dekoracja z błękitnymi różyczkami uzupełniona ciemnozielonymi listkami (1561X) czy dekoracje z czerwonymi stylizowanymi kwiatami szarotki (1565X, 1566X).

Część dekoracji posiada odmienną kompozycję. Główny motyw zdobniczy przyjmuje w nich formę wielobarwnego rozbudowanego bukietu zawiązanego wstążeczką, okolonego drobnymi stempelkami podkreślającymi krawędzie naczyń (np. U987). Szczególne miejsce w dorobku H. Kędzierskiej zajmuje dekoracja z motywem kobaltowych chabrów (976X) – najbardziej rozpoznawalny wzór projektantki, chętnie nabywany przez klientów z całego świata.

Naczynia z dekoracjami H. Kędzierskiej były prezentowane podczas Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej, odbywających się na krakowskim rynku w latach 2011-2019. Dużym zainteresowaniem wśród kupujących cieszyły się naczynia z jej unikatowymi dekoracjami prezentowane w latach 2006-2011 w amerykańskim kanale telesprzedażowym QVC.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content