logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Halina Członka

Halina Członka

Ceramika Bolesławiecka "Kalich" Sp. k.

Z wykształcenia ekonomistka, przez kilka lat pracowała w księgowości. Jednocześnie jednak fascynowała ją praca dekoratorek ceramiki i z przyjemnością obserwowała malarki w rodzinnym zakładzie szwagra. W 2003 r. podjęła decyzję, by spróbować swoich sił jako zdobnik ceramiki. Po dwutygodniowym okresie przyuczenia do malowania wzorów rozpoczęła pracę jako dekoratorka, realizując swoją artystyczną pasję. Po przerwie w pracy zawodowej, w 2011 r. rozpoczęła pracę w zakładzie Weroniki i Jacka Kalichów, gdzie pracuje do chwili obecnej. Oprócz powielania dekoracji zajmuje się również projektowaniem autorskich wzorów.

Projektuje intuicyjnie, rozpoczyna od pojedynczego motywu, następnie rozbudowuje go o kolejne stemple. Czasami pomysł na dekorację pojawia się znienacka, innym razem wymaga czasu i namysłu. Przenoszony na biskwit wzór ewoluuje, jest rozbudowywany i korygowany aż do uzyskania pożądanego efektu.

H. Członka pracuje głównie stemplami. Pędzle wykorzystuje do wykonania drobnych detali, takich jak źdźbła trawy czy listki. Lubi delikatne, pastelowe kolory – błękitny, seledynowy, żółty. Czasami dodaje detale w intensywnych, kontrastowych barwach – np. w czerwieni. Jest zwolenniczką stonowanych kolorystycznie dekoracji, chociaż tworzy również wielobarwne wzory. Preferuje dekoracje kwiatowe, szczególnie lubi te inspirowane wiosną. Aby oddać bogactwo wiosennych odcieni, chętnie używa różnych odcieni zieleni.

Zaprojektowane przez H. Członkę dekoracje posiadają różną kompozycję. We wzorze DU 1018 główne pasmo dekoracyjne stanowi wianek z liści w różnych odcieniach zieleni z wplecionymi błękitnymi kwiatkami, który zestawiono z pasmem geometrycznych kobaltowych stempelków. Wolne przestrzenie uzupełniono pojedynczymi zielono-żółtymi kwiatkami. Odmienną kompozycję posiada wzór DU 595, który składa się z gęsto ułożonych, drobnych niebieskich, żółtych i zielonych kwiatków. Dodatkowo krawędzie naczyń podkreślono bordiurą z kobaltowych stempelków. H. Członka zaprojektowała również świąteczną dekorację DU 630, w której krawędzie naczyń zaakcentowano festonami z iglastych gałązek z szyszkami, a pozostałą powierzchnię zdobionych naczyń pokrywają luźno rozmieszczone paczuszki z prezentami i śnieżynki.

Praca dekoratorki wymaga skupienia, wyciszenia i wytrwałości, ale jednocześnie daje ogromną satysfakcję i mobilizuje do poszukiwań wzorniczych. W wolnym czasie H. Członka szuka kontaktu z naturą, którą bacznie obserwuje. Spacery po okolicznych łąkach i lasach dostarczają inspiracji do kolejnych dekoracji.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content