Ferie w Muzeum Ceramiki

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Warunkiem odbycia się zajęć jest zebranie 10-osobowej grupy. Dzieci poniżej 10. roku życia mogą uczestniczyć w zajęciach tylko pod opieką pełnoletniego opiekuna. Dzieci w wieku powyżej 10 lat mogą uczestniczyć w zajęciach pod warunkiem dostarczenia pisemnej zgody opiekuna prawnego na udział w zajęciach i opcjonalnie na samodzielny powrót do domu.

Warsztaty prowadzone będą stacjonarnie. W razie zaostrzenia reżimu sanitarnego organizator dopuszcza zmianę formy zajęć lub ich odwołanie.

Zajęcia będą odbywały się w formie jednorazowych spotkań codziennie przez dwa tygodnie ferii

w Punkcie Informacji Turystycznej (Rynek 19/21).

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc:

poczta@muzeum.boleslawiec.net

Praktyki u tkacza (60 min)

Kim był tkacz? Co to jest splot? Jak w domu stworzyć tkaninę? To tylko kilka pytań, na które znajdziecie odpowiedź podczas zajęć warsztatowych będących wprowadzeniem do rzemiosła tkackiego. W ich trakcie uczestnicy poznają podstawowy splot historyczny (płócienny) oraz zaznajomią się z ręczną techniką wykonywania tkaniny. Każdy uczestnik samodzielnie wykona fragment efektownego materiału.

13.02, 15.02, 17.02, 20.02, 22.02., godz. 11:00

Karnawałowy zawrót głowy (ok. 60 min.)

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów stroju karnawałowego jest bez wątpienia maska, która od wieków skrywała twarze świętujących. Podczas zajęć uczestnicy będą przygotowywać pod okiem prowadzącego wspaniałe karnawałowe maski, używając do tego różnych technik plastycznych.

16.02, 21.02, 23.02, 24.02. godz. 11:00

W dawnej zbrojowni (ok. 60 min.)

Ile ważył rycerski miecz? Czym się różni kusza od łuku? Do czego służył rapier? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie podczas zajęć. Uczestnicy zaznajamiają się z replikami historycznego oręża oraz poznają wiele ciekawostek na ich temat. Każdy będzie miał szansę dotknąć, przymierzyć oraz wykonać pamiątkowe zdjęcie z prezentowanymi przedmiotami. Zajęciom towarzy pokaz multimedialny.

13.02, 17.02, 20.02, 24.02, godz. 12:15

Zagadka egipskiej figurki (ok. 60 min.)

Bolesławiecka ceramika w piaskach pustyni egipskiej? To nie bajka, tylko prawdziwa historia z dreszczykiem emocji. Czy uda się ją wyjaśnić po 100 latach? Uczestnicy wezmą udział w zajęciach o charakterze detektywistycznym, w którym pomogą rozwiązać zagadkę opartą na prawdziwych wydarzeniach z historii Bolesławca…i Egiptu.

16.02, 21.02, 23.02, godz. 12:15

Magnetyczna pamiątka z Bolesławca (ok. 60 min.)

Magnesy okolicznościowe i turystyczne należą do najchętniej kolekcjonowanych pamiątek. Proponujemy wykonanie własnego, niepowtarzalnego dzieła. W trakcie zajęć uczestnicy zaprojektują i wykonają z gliny prototyp pamiątkowego magnesu (miniaturowa figurka, naczynie, wiadukt, ratusz itp.). Prototypy zostaną wykorzystane do wykonania gipsowej formy, służącej do powielania magnesów metodą odciskania.

13.02, 15.02, 17.02, 20.02, 24.02., godz. 13:30

Fałszerze sztuki - uszebti i inne historie ( ok. 60 min.)

Fałszerze od zawsze dokładali wszelkich starań, aby tworzyć jak najwierniejsze kopie dzieł sztuki. W trakcie zajęć uczestnicy poznają najbardziej zuchwałe próby fałszerstw dzieł sztuki, poznają różnice między kopią a repliką. Podejmą także próbę wykonania z gliny kopii różnych eksponatów (np. uszebti, konik Gawełek, figurki paleolityczne z różnych kultur). Zajęciom towarzyszy multimedialna prezentacja.

16.02, 21.02, 22.02., 23.02, godz. 13:30

Walentynkowe “za pięć dwunasta” (ok. 180 min)

W dniu Święta zakochanych należy wręczyć prezent swojej sympatii. Zapomnieliście o upominku? Nic straconego. Podczas trzygodzinnych zajęć uczestnicy wykonają własnoręcznie świecę zapachową oraz wezmą udział w poznawaniu historii i ciekawostek związanych z patronem święta – Walentym z Terni.

14.02, godz. 10:00 – 13:00

Płaskorzeźba na ścianie bolesławieckiego ratusza

Gra terenowa "Na tropie skarbu Rosalii von Bonin"

15 tysięcy talarów odebrane francuskiemu generałowi przez Rosalię von Bonin w 1807 r. miało zasilić pruską kasę wojskową. Krążą jednak słuchy, że pieniądze ukryto gdzieś w Bolesławcu… Chętnych do poszukiwań skarbu zapraszamy do Punktu Informacji Turystycznej. Od 13.02 do 26.02.2023 r. będziemy rozdawać zestawy z instrukcjami, umożliwiającymi indywidualny udział w grze miejskiej. Za rozwiązanie zagadki, które należy dostarczyć do PIT-u gracz otrzyma część odnalezionego skarbu…

13.02 – 26.02., 10:00 – 16:00

Zwiedzamy Bolesławiec (ok. 60 min.)

Zainteresowanych historią i ciekawymi miejscami zapraszamy na spacer po mieście z przewodnikiem. Temat i trasa będą dostosowane do wieku uczestników, podczas spaceru przewidujemy interaktywne zabawy i gry integrujące.

15.02, 22.02, godz. 12:15