Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Ewelina Gałka

„Ceramika Artystyczna”
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

Z „Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego związana od 2001 r. Początkowo zatrudniona w malarni produkcyjnej, następnie w malarni unikatów. Od 2015 r. pracuje również jako projektant dekoracji, tworząc własne wzory unikatowe i produkcyjne.

Kontakt z ceramiką miała od dziecka, ponieważ za sprawą mamy, która również zajmowała się w spółdzielni zdobieniem naczyń, często mogła podglądać pracę dekoratorek. Mama przygotowywała ją także do konkursu na malarkę, pokazując, jak należy używać stempli gumowych i gąbkowych. Miskę wykonaną podczas konkursu p. Ewelina posiada do dnia dzisiejszego.

Poszukiwanie oryginalnych wzorów układających się jak w kalejdoskopie w kolejne kompozycje nieodmiennie fascynuje E. Gałkę i mobilizuje do dalszych poszukiwań w zakresie wzornictwa. Źródłem inspiracji jest dla niej najbliższe otoczenie. Może to być deseń na tkaninie, firanka lub kwiat. Jeden pomysł nasuwa kolejne. Oczywiście zawsze należy orientować się w aktualnych trendach wzorniczych i kolorystycznych. To pozwala podążać za modą.

Projektowanie według wskazówek klienta wyznacza kierunek tworzenia nowych wzorów, a jeśli doda się wielowiekową tradycję naszego regionu oraz własną wizję artystyczną i poczucie zmysłu estetycznego, efekty mogą być naprawdę niesamowite i zaskakujące.

Projektując autorskie dekoracje produkcyjne i unikatowe, E. Gałka najpierw tworzy stempel będący głównym elementem wzoru, następnie uzupełnia go o kolejne elementy składające się na kompletną dekorację. Rozrysowuje wzór na papierze i przekazuje projekt do działu modelarni stempli, gdzie wykwalifikowani pracownicy wycinają w gąbce wymyślone przez nią motywy. Nałożenie wzoru za pomocą gotowych stempli na talerzu biskwitowym stanowi jego pierwszą weryfikację. Kolejnym sprawdzianem jest przeniesienie go na kolejne formy naczyniowe. Dekorację należy bowiem dostosować do specyficznej formy każdego naczynia.

E. Gałka wykorzystuje zarówno pędzle, jak i stemple. W przypadku prostych zdobin posługuje się głównie stemplami. W przypadku rozbudowanych dekoracji używa również pędzla, który daje dużo więcej swobody w nakładaniu farby i nadaje zdobinie efekt malarski.

Dekoratorka ma w swoim dorobku dekoracje monochromatyczne, jak i wielobarwne. Preferuje jednak stonowaną kolorystykę i oszczędną paletę starannie dobranych barw. Zaprojektowała m.in. dekoracje złożone ze stylizowanych kwiatów uzupełnionych pasmami drobnych stempli: w odcieniach kobaltu i błękitu (U4471), czerni i kobaltu (U4469), kobaltu i zieleni (U4470), czerwieni i kobaltu (U4468) oraz z motywem błękitnych róż (2466X) i słoneczników (1207X). Tworzy również realistyczne dekoracje kwiatowe w formie żółtych i czerwonych półwieńców, czego przykładem jest dekoracja unikatowa U3789.

Na uwagę zasługuje także seria dekoracji wykorzystujących stylizowany motyw charakterystycznego dla ceramiki bolesławieckiej pawiego oczka ułożonego we wstęgę zgeometryzowanego ornamentu czerwono-czarnego (2202X), kobaltowo-czarnego (2203X), błękitno-szarego (2149X) czy czarno-zielono-żółtego (2164X). Ten sam stempel E. Gałka zastosowała w przypadku pokrywającej całą powierzchnię naczynia błękitno-szaro-brązowej dekoracji U4730. E. Gałka zaprojektowała również wielobarwną dekorację 1206X z motywem rybek i rozgwiazd.

Naczynia z jej dekoracjami były prezentowane podczas Targów Ambiente we Frankfurcie w 2018 r., na wystawie prezentującej najnowsze wzornictwo spółdzielni (BOK-MCC, 2018 r.) oraz w ramach Ogrodów Ceramicznych organizowanych przez spółdzielnię w czasie Bolesławieckiego Święta Ceramiki w latach 2018–2020. E. Gałka prowadziła również kilkukrotnie warsztaty w szkole podstawowej we Lwówku Śląskim w ramach prezentacji zawodu zdobnik-ceramik podczas „Targów pracy – nasza przyszłość” oraz w Instytucie Przyrodniczym w Zielonej Górze 2016 r.

Swoje pasje artystyczne realizuje również jako krawcowa, uczestnicząc w przygotowaniu strojów dla pracowników spółdzielni biorących udział w paradzie otwierającej corocznie Bolesławieckie Święto Ceramiki. W wolnym czasie z przyjemnością zajmuje się rękodziełem, maluje pisanki, zdobi autorskimi malunkami ściany i dekoruje torty.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content