logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Ewa Karbownik przy pracy

Ewa Karbownik

„Ceramika Artystyczna”
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

Z “Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego związana od 1980 r. Po ukończeniu szkoły zawodowej w Bolesławcu na kierunku produkcja ceramiki technicznej i użytkowej została zatrudniona w odlewni jako czyszczarka wyrobów. Następnie pracowała w formowni, przy toczeniu naczyń. Wówczas doceniono jej talent oraz uzdolnienia artystyczne i w 1987 r. przeniesiono do pracy w malarni. W 1994 r. została projektantem dekoracji produkcyjnych i unikatowych. Funkcję tę pełniła aż do przejścia na emeryturę w 2018 r.

Przy tworzeniu autorskich dekoracji zawsze inspirowała się pięknem przyrody i jej nieposkromionymi żywiołami. Inspiracje twórcze czerpała również ze swojej wyobraźni. Korzystała z tej ogromnej siły drzemiącej, jak uważa, w każdym człowieku, dzięki której możliwe jest rozwijanie wrażliwości i umiejętności dostrzegania piękna w otaczającym świecie oraz jego kreatywne przetwarzanie. Wystarczy poddać się jej działaniu, a proces twórczy rozpoczyna się samoistnie.

Po wymyśleniu dekoracji drugi kluczowy krok stanowi moment przeniesienia wizji artystycznej na konkretne tworzywo, w tym przypadku biskwit. Niezbędne są tu zarówno zdolności manualne, jak i doświadczenie. Wyobraźnia i technika wymagają nieustannej pracy i doskonalenia. Przy projektowaniu E. Karbownik zwracała szczególną uwagę na to, aby nowy wzór mógł być nanoszony także na małe formy i prezentował się na nich równie efektownie jak na większych – nawet dla doświadczonego projektanta zawsze stanowi to wyzwanie.

W swojej pracy E. Karbownik używała zarówno stempli jak i pędzli, którymi zapełniała dekorowane powierzchnie. Tworzyła różnorodne dekoracje. W jej dorobku obok rozbudowanych dekoracji kwiatowe znajdują się także tradycyjne geometryczne motywy stempelkowe. Na koncie ma również serię dekoracji w stonowanych barwach, przeznaczonych dla dzieci, np. ze stylizowanymi motywami psów (1113X) czy żab w koronie (U9969). Stworzyła także dekoracje świąteczne, np. z motywem jelonków (U787, U788) czy szyszek (1671X).

W projektach E. Karbownik zdecydowanie przeważają motywy roślinne. Szczególną uwagę zwracają dekoracje po mistrzowsku łączące rozbudowane pasma roślinne z polami drobnych stempelków. W tych wielobarwnych wzorach powtarza się zestawienie kobaltu i intensywnej czerwieni. Jako przykład można podać elegancką dekorację z białymi i czerwonymi liliami, uzupełnioną zielonymi listkami (U4236), dekorację z czerwonymi stylizowanymi kwiatami i błękitnymi motylami (U2321), dekorację z powtarzalnym motywem dużego czerwonego kwiatu, okolonym drobniutkimi kobaltowymi stempelkami (U463), dekorację z czerwonymi i kobaltowymi tulipanami, z pomarańczowymi akcentami (U3663) oraz dekoracje z czerwonymi i żółtymi stylizowanymi kwiatkami (U686 i U3402).

Nawet jeśli dominującym kolorem jest np. zieleń, czerwień pojawia się jako ważny akcent. Tak skomponowano dekorację kwiatową z zielono-żółtymi słonecznikami, uzupełnioną czerwonymi kwiatami koniczyny (1383X). Wszystkie wymienione powyżej dekoracje zostały uzupełnione pasmami kobaltowych stempelków, podkreślającymi główny motyw ornamentu. E. Karbownik stworzyła również szereg dekoracji unikatowych, składających się z drobnych stempelków kwiatowych i listków w naturalnych kolorach, pokrywających całe naczynia, których krawędzie podkreśla wyraźna kobaltowa geometryczna bordiura. W swojej kolekcji E. Karbownik posiada też dekoracje, które wykorzystując geometryczne stemple, nawiązują do bolesławieckiej tradycji. Jako przykład mogą posłużyć dekoracje w trzech kolorach – kobaltowym, zielonym i brązowym (132X, 95X, 450X), dwubarwne – kobaltowo-zielone (1672X) czy bazujące wyłącznie na kobalcie (449X).

W wolnych chwilach E. Karbownik nadal rozwija swoje pasje artystyczne. Wykonuje misterne kwiaty z bibuły i maluje pisanki. Regularnie bierze udział w konkursach plastycznych organizowanych na terenie gminy Osiecznica i śpiewa w zespole ludowym „Bory”.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content