Z “Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego związana od 1980 r. Po ukończeniu szkoły zawodowej w Bolesławcu na kierunku produkcja ceramiki technicznej i użytkowej została zatrudniona w odlewni jako czyszczarka wyrobów. Następnie pracowała w formowni, przy toczeniu naczyń. Wówczas doceniono jej talent oraz uzdolnienia artystyczne i w 1987 r. przeniesiono do pracy w malarni. W 1994 r. została projektantem dekoracji produkcyjnych i unikatowych. Funkcję tę pełniła aż do przejścia na emeryturę w 2018 r.
Przy tworzeniu autorskich dekoracji zawsze inspirowała się pięknem przyrody i jej nieposkromionymi żywiołami. Inspiracje twórcze czerpała również ze swojej wyobraźni. Korzystała z tej ogromnej siły drzemiącej, jak uważa, w każdym człowieku, dzięki której możliwe jest rozwijanie wrażliwości i umiejętności dostrzegania piękna w otaczającym świecie oraz jego kreatywne przetwarzanie. Wystarczy poddać się jej działaniu, a proces twórczy rozpoczyna się samoistnie.
Po wymyśleniu dekoracji drugi kluczowy krok stanowi moment przeniesienia wizji artystycznej na konkretne tworzywo, w tym przypadku biskwit. Niezbędne są tu zarówno zdolności manualne, jak i doświadczenie. Wyobraźnia i technika wymagają nieustannej pracy i doskonalenia. Przy projektowaniu E. Karbownik zwracała szczególną uwagę na to, aby nowy wzór mógł być nanoszony także na małe formy i prezentował się na nich równie efektownie jak na większych – nawet dla doświadczonego projektanta zawsze stanowi to wyzwanie.
W swojej pracy E. Karbownik używała zarówno stempli jak i pędzli, którymi zapełniała dekorowane powierzchnie. Tworzyła różnorodne dekoracje. W jej dorobku obok rozbudowanych dekoracji kwiatowe znajdują się także tradycyjne geometryczne motywy stempelkowe. Na koncie ma również serię dekoracji w stonowanych barwach, przeznaczonych dla dzieci, np. ze stylizowanymi motywami psów (1113X) czy żab w koronie (U9969). Stworzyła także dekoracje świąteczne, np. z motywem jelonków (U787, U788) czy szyszek (1671X).
W projektach E. Karbownik zdecydowanie przeważają motywy roślinne. Szczególną uwagę zwracają dekoracje po mistrzowsku łączące rozbudowane pasma roślinne z polami drobnych stempelków. W tych wielobarwnych wzorach powtarza się zestawienie kobaltu i intensywnej czerwieni. Jako przykład można podać elegancką dekorację z białymi i czerwonymi liliami, uzupełnioną zielonymi listkami (U4236), dekorację z czerwonymi stylizowanymi kwiatami i błękitnymi motylami (U2321), dekorację z powtarzalnym motywem dużego czerwonego kwiatu, okolonym drobniutkimi kobaltowymi stempelkami (U463), dekorację z czerwonymi i kobaltowymi tulipanami, z pomarańczowymi akcentami (U3663) oraz dekoracje z czerwonymi i żółtymi stylizowanymi kwiatkami (U686 i U3402).
Nawet jeśli dominującym kolorem jest np. zieleń, czerwień pojawia się jako ważny akcent. Tak skomponowano dekorację kwiatową z zielono-żółtymi słonecznikami, uzupełnioną czerwonymi kwiatami koniczyny (1383X). Wszystkie wymienione powyżej dekoracje zostały uzupełnione pasmami kobaltowych stempelków, podkreślającymi główny motyw ornamentu. E. Karbownik stworzyła również szereg dekoracji unikatowych, składających się z drobnych stempelków kwiatowych i listków w naturalnych kolorach, pokrywających całe naczynia, których krawędzie podkreśla wyraźna kobaltowa geometryczna bordiura. W swojej kolekcji E. Karbownik posiada też dekoracje, które wykorzystując geometryczne stemple, nawiązują do bolesławieckiej tradycji. Jako przykład mogą posłużyć dekoracje w trzech kolorach – kobaltowym, zielonym i brązowym (132X, 95X, 450X), dwubarwne – kobaltowo-zielone (1672X) czy bazujące wyłącznie na kobalcie (449X).
W wolnych chwilach E. Karbownik nadal rozwija swoje pasje artystyczne. Wykonuje misterne kwiaty z bibuły i maluje pisanki. Regularnie bierze udział w konkursach plastycznych organizowanych na terenie gminy Osiecznica i śpiewa w zespole ludowym „Bory”.
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne