Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Edyta Dolecka

Ceramika Użytkowa Galia

Z wykształcenia jest handlowcem. Nie posiada wykształcenia związanego ze zdobnictwem ceramiki. Jednak zawsze lubiła malować i postanowiła spróbować swoich sił jako dekoratorka ceramiki. W Ceramice Użytkowej Galia pracuje od kwietnia 2012 r. Sztuki dekorowania biskwitów uczyła się już w zakładzie. Od ponad 10 lat zdobi ceramikę oraz projektuje własne wzory. W swojej pracy używa zarówno pędzli, jak i stempli, czasami do wykonania tła wykorzystuje również szpatułki. Wszystko zależy od dekoracji.

Inspiracje czerpie z natury. Uwielbia kwiaty, uprawia własny ogród, który stanowi niewyczerpaną skarbnicę wzorów. Szczególnym sentymentem E. Dolecka darzy róże, bratki, stokrotki i rumianki. Czasami do powstania wzoru wystarczy spojrzenie na ciekawą fakturę, czy niebanalny wzór, które przyciągną spojrzenie. Bywa, że pomysł na dekorację przychodzi podczas pracy. Wtedy odkłada malowanie i nanosi nowy wzór na biskwitowy talerzyk. Następnie dekoracja jest stopniowo rozbudowywana, uzupełniana i modyfikowana, po konsultacjach z A. Jasiukiewicz – kierownikiem malarni i właścicielką zakładu. Panie wspólnie pracują nad uzyskaniem optymalnego kształtu wzoru, który zostanie później wdrożony do produkcji.

E. Dolecka preferuje dekoracje w stonowanych tonacjach barw. Pierwszy, zaprojektowany przez nią, wzór A-B składa się z dużych, malowanych pędzlem brązowych kwiatów, uzupełnionych drobnymi kwiatkami i listkami, jego dopełnienie stanowi nakładane szpatułką pasmo, które okala kwiatowy wzór, niczym drewniana rama. Wzór ten dał początek całej kolekcji utrzymanej w tonacji kolorów ziemi, stosunkowo rzadko używanych w bolesławieckiej ceramice. Kolejno powstały dekoracje U-BK – z wiankiem kwiatowym okalającym krawędzie naczyń, uzupełniony drobniutkimi kropeczkami, U-BK1 – z wiankiem kwiatowym składającym się z drobniejszych kwiatków z akcentami czerwieni. Brązy dekoratorka wykorzystała również w minimalistycznej dekoracji P-KB, składającej się z kropeczek, których zagęszczeniem podkreślone są wylewy i krawędzie zdobionych naczyń.

Projektantka w swoich dekoracjach lubi używać bieli, która pięknie współgra z jasną szarością kamionkowych naczyń. Do swoich dekoracji chętnie wprowadza rumianki i stokrotki. Białe kwiaty są delikatne i subtelne, dlatego ich kontury należy podkreślić i dla “ożywienia” wzoru wprowadzić intensywniejszy kolor – kobalt albo na przykład czerwień. E. Dolecka skomponowała kilka wzajemnie uzupełniających się dekoracji opartych na motywie dużych białych kwiatów, z drobnymi elementami w różnych kolorach A-BP, A-BP2, A-BP3, A-BP4.

Malarka stworzyła również minimalistyczny wzór, który składa się wianuszka stylizowanych kwiatów, nanoszonego pod wylewem. Wzór ten występuje w trzech wersjach kolorystycznych: jagodowej, zielonej i pomarańczowej. Pomysł na łączenie zastawy stołowej w różnych wzorach, w zależności od upodobań kolorystycznych, pory roku lub nastroju daje również seria dekoracji U-HP (wielobarwne kwiatki), U-HP1 (kwiatki w odcieniach błękitów) oraz U-HP2 (kwiatki w odcieniach zieleni i szarości). Wymienione dekoracje wiąże analogiczna kompozycja.

Odmienny sposób rozplanowania wzoru E. Dolecka zastosowała we wzorze U-NC, gdzie pasma gęstych stempelków przeplatają się z delikatnymi pasmami kwiatowymi. Wzór utrzymany jest w tonacjach koloru niebieskiego z akcentami zieleni. Ten sam pasowy układ wzoru projektantka wykorzystała w najnowszych wprowadzonych do oferty Galii dekoracjach, gdzie zdobniczka wykorzystała stempelkową “bazę” wzoru, zastępując pasmo kwiatowe bordiurą ze skrzatami we wzorze U-KR i kurkami we wzorze U-K2. E. Dolecka zaprojektowała również wzór A-E4, który pokrywa kwiatowym, wielobarwnym kobiercem całe powierzchnie zdobionych naczyń.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content