logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Warsztaty
Muzeum Ceramiki

ul. Zgorzelecka 28/29

tel. 75 612 13 70

Zajęcia wyłącznie dla grup zorganizowanych
wtorek-piątek w godzinach pracy muzeum
45-50 min.
maks. 25 os.
15 zł/os.

Warsztaty twórcze

W dawnej aptece

Uczestnicy uczą się tworzyć woreczki zapachowe z prawdziwych ziół i roślin. W trakcie zajęć przewidziana jest wizyta na wystawie stałej muzeum poświęconej aptekarstwu i ziołolecznictwu.
Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z listą wykorzystywanych ziół w celu uniknięcia ewentualnej reakcji alergicznej: lawenda, płatki róży, rumianek, nagietek, szałwia, tymianek.

Pamiątka z Bolesławca

Uczestnicy poznają, jak w dawnych czasach promowano Bolesławiec. W trakcie zajęć projektują dla siebie przy użyciu kredek i ołówka w pełni spersonalizowane 2 przypinki z agrafką w rozmiarze 58 mm, nawiązujące treścią do odbytych zajęć.

W świecie norweskiej porcelany

Uczestnicy zwiedzają wystawę czasową “Porcelana z Porsgrunn”, na której zapoznają się z ceramiką produkowaną w jedynej norweskiej fabryce porcelany. Następnie przystępują do własnoręcznego dekorowania porcelanowych kubków przy użyciu specjalnych flamastrów.

5 zł/os.

Spotkania z historią

W dawnej zbrojowni – broń biała

Uczestnicy poznają historyczną broń białą (sztylet, miecze, rapier, lewak, topór), miotaną (kusza) i prochową (karabin skałkowy) oraz elementy uzbrojenia (hełmy, kolczugę, kirys). Dokonują jej analizy i mają możliwość bezpośredniego kontaktu z nią. Zajęcia kończy seria szermiercza, w której uczestnicy uczą się posługiwać rapierem i samodzielnie operują orężem.

Żołnierz napoleoński – laserowa strzelnica

Uczestnicy zapoznają się z uzbrojeniem i wyposażeniem żołnierzy epoki napoleońskiej. Prowadzący opowiada o wydarzeniach z tamtego okresu, które zapisały się w historii Bolesławca. Każdy z uczestników ma okazję oddać bezpieczny strzał laserowy z wiernej repliki broni palnej z epoki.

Zabawy z przeszłością - klockowe historie

Uczestnicy zapoznają się z jednym z zabytków ruchomych lub nieruchomych związanych z historią Bolesławca. Dokonują jego analizy, po czym przystępują do wykonania jego repliki przy użyciu klocków.

Zabawy z przeszłością - dawne gry

Uczestnicy poznają jedną z historycznych gier lub grę współczesną o tematyce historycznej: alquerque, młynek, memo, mankalę lub dixit. Uczą się zasad, wykonują niezbędne elementy gry i wcielają się w rolę testera.

Gry są dobierane przez prowadzącego stosownie do wieku uczestników.

Zabawy z przeszłością - wikingowie w ogrodzie

W przypadku sprzyjającej aury uczestnicy mają szansę poznać i zagrać w historyczną grę plenerową polegającą na turowym zbijaniu pionków przeciwnika poprzez rzut “kijkiem”. Zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu. W przypadku złej pogody istnieje szansa na zamianę zajęć na inne, ustalone przy zapisach jako rezerwowe.

Zabawy z przeszłością - mały architekt

Uczestnicy przy użyciu zestawów (łącznik + rurka) układają przestrzenne konstrukcje na zadany przez prowadzącego temat dotyczący znanych osób, wydarzeń i obiektów historycznych. W przypadku złej pogody istnieje szansa na zamianę zajęć na inne, ustalone przy zapisach jako rezerwowe.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content