logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Duch tego Zgromadzenia jest miłością

Święta Maria de Mattias patronką Bolesławca

maria de mattias

W Muzeum Ceramiki przy ulicy Mickiewicza 13 można oglądać wystawę pod tytułem „Duch tego Zgromadzenia jest miłością – Święta Maria de Mattias – patronką Bolesławca”. Ekspozycja prezentuje Święta Marię de Mattias i działalność założonego przez nią Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Przenajświętszej Krwi Chrystusa. Wystawa została przygotowana wspólnie przez Siostry Adoratorki i Muzeum Ceramiki. Otwarcie wystawy towarzyszyło uroczystości ogłoszenia Świętej patronką miasta Bolesławiec w dniu 17 maja 2008 roku.

Święta urodziła się 4 lutego 1805 r. w Vallecorsa (Włochy) w zamożnej rodzinie. Głęboką religijność zaszczepił w niej ojciec. Pogłębiła swoje zainteresowanie religią i życiem duchowym pod wpływem misji głoszonych przez św. Kaspra Del Buffalo. Po latach Maria stała się spadkobierczynią jego przesłania i kontynuatorką dzieła. W wieku 29 lat założyła w Acuto, niedaleko Rzymu, Zgromadzenie Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa. Wspólnota zakonna rozpoczęła swą działalność w szkole. Święta nie ograniczała się do pracy w niej, ale po lekcjach zbierała dziewczęta i kobiety, by uczyć je miłości do Jezusa i zasad życia chrześcijańskiego. Z czasem stała się wielką i znaną kaznodziejką, cenioną przez dzieci i dorosłych. Nowe zgromadzenie rozwijało się bardzo szybko, Maria założyła niemal 70 placówek we Włoszech, w Anglii i Niemczech. Zmarła 20 sierpnia 1866 r. w Rzymie w opinii świętości. Beatyfikował ją Pius XII 1 października 1950 r.

Na wystawie oprócz przedmiotów i fotografii miejsc związanych z życiem i działalnością patronki Bolesławca zaprezentowano także działalność misyjną Zgromadzenia przez pryzmat pamiątek misyjnych, dewocjonaliów i przedmiotów codziennego użytku, pochodzących z różnych, nieraz bardzo egzotycznych miejsc. Wystawę będzie można zwiedzać do 22 czerwca.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content