Muzeum Ceramiki w Bolesławcu po raz czwarty włączyło się w Dolnośląski Festiwal Nauki, odbywający się pod hasłem „Między duchem a materią pośredniczy matematyka”. Koordynatorem działań, realizowanych w Bolesławcu, jest I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego.
W dniach 2-4.10.2019 r. w bolesławieckim muzeum realizowane były prezentacje dotyczące dwóch zagadnień. Pierwsza – poprowadzona przez Tadeusza Orawca (Muzeum Ceramiki) – zatytułowana „Słoneczne zegary i Układ Słoneczny – pasje bolesławieckiego nauczyciela Richarda Munzky’ego” przybliżyła najmłodszym słuchaczom budowę Układu Słonecznego, w skali 1:1 000 000 000. Pokazanie proporcji ciał niebieskich przy użyciu owoców i przeniesienie odległości pomiędzy planetami w przestrzeń miasta okazało się ciekawym pomysłem, który pozwolił zobrazować dzieciom działanie skomplikowanego układu planetarnego, którego elementem jest Ziemia.
Druga prezentacja, zatytułowana „Nauka i technika w służbie wojny. Rozwój broni palnej od XV w. do XIX w.” – przygotowana została przez Andrzeja Olejniczaka (Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu). Podczas wykładu zaprezentowano m.in. historię wynalezienia prochu strzelniczego, budowę różnych typów broni krótkiej, długiej, artyleryjskiej oraz zaprezentowano replikę XIX-wiecznego karabinu z okresu wojen napoleońskich.
Dziękujemy za współpracę i serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach DFN.