Digitalizacja to proces, w którym tworzymy komputerowe odwzorowanie zabytku. Pracując w dobie niezwykłego rozwoju cyfryzacji, mamy do dyspozycji coraz więcej metod pozwalających na dokładne cyfrowe odwzorowanie eksponatów. Muzeum Ceramiki w Bolesławcu od zeszłego roku intensywnie wykorzystuje nowy sprzęt zakupiony w ramach projektu pn. „Brama do świata zbiorów”, realizowanego wspólnie z Muzeum Českého ráje v Turnově w oparciu o fundusze unijne.
Używany przez nas zestaw pozwala na trójwymiarowe odwzorowanie obiektu. Aparat wysokiej jakości, obrotowy stół połączony z ruchomym statywem, zestaw zintegrowanego oświetlenia oraz dedykowany program komputerowy pozwalają na niemal dowolną zmianę ustawień, dzięki czemu możemy dostosować efekt digitalizacji do zamierzonego celu. Zwykle jest to obiekt w wersji cyfrowej, który można dowolnie obracać i przybliżać przy użyciu myszy lub panelu dotykowego. Taka forma jest niezwykle atrakcyjna, gdyż pozwala w stosunkowo prosty sposób wiernie przenieść obiekty i ich cechy przestrzenne w świat cyfrowy, co jest niezwykle ważne przy digitalizacji wyrobów ceramicznych. Stwarza to wiele możliwości w zakresie zarówno działań dokumentalistycznych, jak i promocyjnych oraz edukacyjnych, ponieważ efekt pracy możemy w łatwy sposób przesłać lub zamieścić, np. na stronie internetowej.
Obecnie digitalizujemy około 300 eksponatów rocznie. Są to przede wszystkim działania prowadzone na własne potrzeby Muzeum. W przyszłości sala oraz sprzęt do digitalizacji będą służyć do świadczenia tego typu usług dla innych placówek muzealnych.