Dawne i współczesne widoki Bolesławca

Zapraszamy do obejrzenia filmu pokazującego dawne widoki Bolesławca zachowane na archiwalnych pocztówkach, grafikach i fotografiach ze zbiorów Muzeum Ceramiki, zestawione ze współczesnymi obrazami naszego miasta.

Liczne ujęcia z lotu ptaka przeplatają się z przedwojennymi zdjęciami lotniczymi i panoramami miasta wykonanymi z różnych punktów widokowych. Z kilku perspektyw można zobaczyć rynek z ratuszem i kamienicami oraz zabudowę ulic Sierpnia’80, A. Mickiewicza, I. Daszyńskiego, B. Prusa, M. Kutuzowa i Kościelnej. Film pokazuje również przemiany, jakim na przestrzeni lat podlegały obiekty dobrze znane wszystkim bolesławianom, w tym wiadukt kolejowy, na którym do 1914 r. była zawieszona drewniana kładka dla pieszych, pomnik M. Kutuzowa, który do czasu przeniesienia na promenadę w 1893 r. stał w Rynku, czy Plac Zamkowy bez charakterystycznego pomnika „Jezus Przyjaciel Dzieci” autorstwa P. Breuera, który ustawiono tam dopiero w 1998 r. Nie mniej interesujące są widoki najważniejszych zabytków architektury, które w dużej mierze zachowały swój dawny wygląd, w tym Bazyliki pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, budynków Muzeum Ceramiki przy ul. Mickiewicza i ul. Kutuzowa oraz gmachów Teatru Starego i sądu rejonowego (dawnego gimnazjum).

Film został zrealizowany przez Szymona Wasylowa i Macieja Bartkiewicza według koncepcji pracowników Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w ramach projektu „Bolesławiec-Vrchlabi – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, współfinansowanego przez Unię Europejską za pośrednictwem Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

Bolesławiec na przedwojennych fotografiach

Wirtualna wystawa zdjęć z kolekcji R. Scholza, H. Richtera i Z. Mireckiego

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne