logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Danuta Szelejewska

Danuta Szelejewska

Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC"

Z wykształcenia pedagog wychowania przedszkolnego. Zamiłowania artystyczne od 25 lat realizuje jako projektantka i malarka dekoracji ceramicznych. Z Zakładami Ceramicznymi „BOLESŁAWIEC” jest związana od 2006 r. Do 2012 r. pracowała na malarni jako zdobnik ceramiki, następnie przeszła do działu wzornictwa, a od 2016 r. jest mistrzem w dziale produkcji, gdzie nadzoruje pracę na malarni, wdraża nowe dekoracje powstałe w dziale rozwoju oraz przyucza nowo zatrudnione osoby i praktykantów do zawodu zdobnika ceramiki.

Inspiracji poszukuje w życiu codziennym i obserwacji przyrody. Zapamiętane motywy modyfikuje i przenosi na ceramikę. Tworząc dekorację, zawsze myśli o kształcie naczynia. Jej pomysły opierają się głównie na malaturach wykonywanych pędzlem, ale pojawiają się w nich również ornamenty stempelkowe. Najbardziej lubi komponować rozbudowane wzory kwiatowe o intensywnej kolorystyce. Obok tradycyjnego kobaltu i zieleni chętnie stosuje czerwień, pomarańcz i żółć.

Dzięki zestawieniu wyrazistych kolorów jej dekoracje przyciągają uwagę. Przykładem jest zarówno dekoracja ART.312, składająca się z pomarańczowych i czerwonych stylizowanych kwiatów z kobaltowymi detalami, uzupełnionych zielonymi listkami, która pokrywa całe naczynia, jak również dekoracja ART.296, w której dominują duże czerwone stylizowane kwiaty uzupełnione drobnymi czerwonymi, niebieskimi i pomarańczowymi kwiatkami.

Ciekawą propozycją jest również dekoracja ART.313 z błękitnymi kwiatami, których środki podkreślono intensywnym żółtym kolorem, oraz dekoracja ART.330 z jaskrawo żółtymi kwiatami o kontrastujących kobaltowych środkach. D. Szelejewska stworzyła także stonowaną kolorystycznie dekorację ART.297 z chabrami, gdzie jako dopełnienie posłużyły drobniutkie pomarańczowo-czerwone kwiatki. Uwagę zwraca również minimalistyczna dekoracja o asymetrycznej kompozycji w pastelowej tonacji DU.196 składająca się z listków o różnym kształcie i barwie. Dekoracja obejmuje tylko część naczynia, pozostałą część pokrywają drobne, pojedyncze listki i kwiatki. Do większości wzorów projektantka wprowadza kobaltową bordiurę stempelkową, podkreślającą krawędzie naczyń.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content