Wyroby fabryki R.M. Krause w Świdnicy (1882–1932)

Bolesławieckie zbiory w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu udostępniło zwiedzającym kolejną interesującą wystawę monograficzną zatytułowaną „Nowoczesna ceramika. Wyroby fabryki R.M. Krause w Świdnicy (1882–1932)”, której kuratorem jest Jolanta Sozańska. Na ekspozycji pokazano reprezentatywny zbiór kilkudziesięciu przedmiotów powstałych w tej światowej sławy wytwórni podczas półwiecza jej istnienia, w tym różnorodne naczynia do serwowania posiłków oraz ozdobne osłony na doniczki, wazony i figurki dekorowane wielobarwnymi szkliwami, farbami lub złoceniami. Zgromadzone eksponaty ukazują zmienność trendów zdobniczych w produkcji ceramiki od historyzmu do drugiego dziesięciolecia XX w.

Na wystawie zaprezentowano przedmioty pochodzące z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy oraz prywatnych zbiorów kolekcjonerskich. Bolesławieckie muzeum udostępniło 11 naczyń, w w tym zestaw 6 wazonów o klasycznej, eleganckiej formie, pochodzących z okresu 1904-1914.

Zainteresowanych ceramiką zapraszamy w imieniu organizatorów do głównego gmachu Muzeum Narodowego we Wrocławiu (Plac Powstańców Warszawy 5).
Wystawę można oglądać do 9 października 2022 r.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne