Wiesława Goryczka

Bolesławieckie środowisko artystyczne – Wiesława Goryczka

Lubię zmiany, iść do przodu i patrzeć, jak świat się zmienia, być wolnym od etykietek, ocen i oczekiwań innych wobec nas. Życie to magiczny teatr, można grać w nim różne role, ale najlepszą z nich i chyba najtrudniejszą jest bycie sobą.
Wiesława Goryczka

Wiesława Marianna Goryczka urodziła się w Rzerzęczycach k. Częstochowy. W latach 1978-1982 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu na wydziale wychowania plastycznego. Pracę magisterską z historii sztuki (architektura barokowa pałacu w Parchowie) napisała pod kierunkiem dr Jana Skuratowicza, a na wystawie dyplomowej zaprezentowała prace z malarstwa i rysunku.

Przez wiele lat pracowała jako nauczyciel, najpierw w szkołach podstawowych, potem – średnich. W latach 1973-1983 w Zespole Szkół Zawodowych w Bolesławcu uczyła rysunku i technik wykonawczych w klasach o profilu zdobnik ceramiki, rysunku zawodowego w szkole gastronomicznej i technikum odzieżowym oraz reklamy w liceum zawodowym. Od 1983 r. prowadziła pracownię plastyczną w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu, równolegle ucząc reklamy w Zespole Szkół Handlowych i Usługowych. Jej podopieczni zdobywali liczne nagrody w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich, wojewódzkich i miejskich. Reprezentowali nasze miasto na światowej wystawie Expo 2000 w Hannoverze (6 nagrodzonych prac w kalendarzu). W 1977 r. otrzymała nagrodę III stopnia Ministra Oświaty i Wychowania. W 1988 r. uzyskała drugi stopień specjalizacji zawodowej w zakresie nauczania plastyki. W tym samym roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za 20-letnią pracę pedagogiczną. Od 2006 r. mieszka w Koszalinie, skąd często wyjeżdża na dłuższe pobyty do Australii.

Od zawsze fascynują ją podróże, filozofia, sztuka w szerokim wymiarze, przyroda i ludzie. Jest zauroczona taoizmem, w którym za najważniejsze wartości uznaje się naturalną prostotę, działanie bez wysiłku, spontaniczność i współczucie, a obserwowanie i życie w zgodzie z prawami natury postrzegane jest  jako droga do poznania moralności opartej na  skromności, umiarze i trosce.

Wiesława Goryczka zajmuje się malarstwem w technice olejnej i akrylowej, rysunkiem, projektowaniem wnętrz oraz fotografią. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Holandii, Australii oraz w Oddziałach Doskonalenia Nauczycieli w Jeleniej Górze, Legnicy, Radomiu, Rzeszowie i Zielonej Górze.

1982 Wystawa dyplomowa, Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych, Poznań

1984 Wystawa poplenerowa, BWA, Radom

1985 Wystawa  poplenerowa, pałac w Pobiednej

1986 Wystawa poplenerowa (grafika), Zamek Piastowski, Legnica

1986, 1987 Wystawa zbiorowa, Muzeum Osadnictwa Wojskowego, Lubań

1987 Wystawa poplenerowa, ratusz, Lwówek Śląski

1988 Wystawa indywidualna (II stopień specjalizacji zawodowej), Zamek Piastowski, Legnica

1989 Wystawa poplenerowa, Biecz

1990, 1991 Wystawy poplenerowe, Wojcieszów

1994 Wystawa zbiorowa, Europa Haus, Bad Marienberg (Niemcy)

1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001  Wystawy poplenerowe (ODN Zielona Góra), Pałac w Przytoku

1999 Wystawa indywidualna, Pałac Kultury, Żagań

1995, 1996, 1997, 1998 “Jesienne spotkania z barwą”, wystawy zbiorowe, II LO, Bolesławiec

2005 Wystawa indywidualna, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2020 “Artyści Ziemi Bolesławieckiej”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne