logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Bolesławieckie środowisko artystyczne – Stanisław Borowski, Paweł Borowski i Stanisław Jan Borowski

Tematem prac Stanisława Borowskiego są (…) różnorakie aspekty naszego współczesnego bytowania, a w szczególności te jego strony, w których ujawniają się nasze wady, ułomności, śmieszności. W jego wielobarwnych rysunkach realizm przenika się z baśnią, gdzie obok skarykaturowanych portretów pojawiają się nierzeczywiste stwory, wynaturzone zwierzęta, satyry, meduzy, diabły. Wszystko to, wypływając jakby mimochodem z nieokiełznanej wyobraźni mistrza, (…) przenosi się w jego epickie dzieła, tworząc nierzeczywiste korowody.
prof. Małgorzata Dajewska
Laudacja na okoliczność przyznania Stanisławowi Borowskiemu doktoratu honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Post z cyklu „Bolesławieckie środowisko artystyczne” został przygotowany w ramach projektu „Bolesławiec – 30 lat samorządu” realizowanego przez Muzeum Ceramiki i Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki

Stanisław Borowski należy do ścisłej światowej czołówki artystów tworzących w szkle. Jego dzieła pojawiają się we wszystkich ważniejszych międzynarodowych opracowaniach dotyczących szkła artystycznego. Znakiem rozpoznawczym Stanisława Borowskiego są surrealistyczne, oniryczne rzeźby nawiązujące stylistyką do realizmu magicznego. Artysta komponuje je z ręcznie formowanych elementów, które pokrywa malarskimi wizjami poprzez grawerowanie w jedno- lub wielokolorowej warstwie szkła otaczającej bezbarwny korpus. Ta niezwykle pracochłonna, wymagająca ogromnej cierpliwości i precyzji technika umożliwia uzyskanie intrygujących przestrzennych efektów wizualnych.

Stanisław Borowski ma trzech synów, którzy przejęli od niego zamiłowanie do szkła artystycznego. Wspólnie z nimi i żoną Ewą prowadzi rodzinną firmę Studio Borowski, która od 1992 r. ma siedzibę w Tomaszowie Bolesławieckim. Paweł i Stanisław Jan poszli w ślady ojca i zajmują się tworzeniem zarówno unikatowych szklanych rzeźb, jak i cieszących się ogromną popularnością, produkowanych seryjnie obiektów dekoracyjnych. Wiktor natomiast odpowiada za marketing i promocję, a pani Ewa czuwa nad sprawami administracyjnymi.

Stanisław Borowski urodził się w 1944 r. w Moûtiers (Francja), dokąd w poszukiwaniu pracy wyemigrował jego ojciec górnik. Po wojnie, w 1948 r. rodzina Borowskich przyjechała do Bolesławca. Tutaj Stanisław Borowski w latach 1953-1960 uczęszczał do szkoły podstawowej. Po przeprowadzce rodziny do wsi Nowosielce pod Sanokiem ukończył technikum mechaniczne i w 1965 r. zatrudnił się w Krośnieńskich Hutach Szkła. Pracując przy wytwarzaniu form, dmuchaniu i szlifowaniu szkła, zdobył wszechstronne doświadczenie.

W 1972 r. w tajemnicy przed rodziną uruchomił w garażu warsztat, w którym podejmował próby tworzenia autorskich form i eksperymentował z różnymi metodami grawerowania. W latach 1970-1974 współpracował z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1975 r. porzucił pracę w hucie szkła i rozpoczął niezależną działalność artystyczną. Pierwszy międzynarodowy sukces odniósł w 1980 r., kiedy jego praca zatytułowana Portret 1 została zakwalifikowana do drugiej edycji katalogu “New Glass Review”. Jest to prestiżowe zestawienie 100 najciekawszych w danym roku dokonań w dziedzinie szkła artystycznego publikowane przez Corning Museum of Glass (Stany Zjednoczone). W efekcie otrzymał zaproszenie na międzynarodową wystawę szkła w Kassel i sympozjum artystów szkła we Frauenau w Niemczech, które miały odbyć się w 1982 r. Kiedy z trudem uzyskał zezwolenie na wyjazd (przypomnijmy, że w Polsce trwał wtedy stan wojenny), postanowił, że już nie wróci do kraju. Jeden z poznanych na sympozjum artystów pomógł mu otworzyć własne atelier w Rheinbach koło Bonn. Po II wojnie światowej miejscowość ta stała się znanym ośrodkiem szklarskim za sprawą dużej grupy przedsiębiorców i pracowników przemysłu szklarskiego wysiedlonych z Sudetów. Liczne wystawy w Niemczech i innych krajach szybko przyniosły Stanisławowi Borowskiemu międzynarodowe uznanie i sławę. Prawdziwy przełom nastąpił w 1985 r. wraz pierwszą wystawą w Stanach Zjednoczonych. Zainteresowanie muzeów, galerii i kolekcjonerów jego pracami okazało się duże. Aby sprostać zapotrzebowaniu, artysta przeniósł się do Hennef, gdzie otworzył nowe, większe studio. Kolejna, ostatnia przeprowadzka nastąpiła w 1992 r., kiedy Studio Borowski rozpoczęło działalność w zaadaptowanych popegeerowskich budynkach gospodarczych w Tomaszowie Bolesławieckim.

Stanisław Borowski za swoje dokonania artystyczne został odznaczony Brązowym i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009 r. i 2014 r.). W 2011 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Paweł Borowski jest najstarszym synem Stanisława Borowskiego. Urodził się w 1969 r. w Krośnie. W szkle zaczął tworzyć 1989 r. w studiu ojca. Od 1990 r. funkcjonuje jako samodzielny artysta szklarz. Jako dyrektor Studio Borowski odpowiedzialny jest za rozwój kolekcji Art Objects, Studio Line i Outdoor Objects.

Stanisław Jan Borowski jest najmłodszym synem Stanisława Borowskiego. Urodził się w 1981 r. w Krośnie. Swoją przygodę ze szkłem artystycznym rozpoczął jako dziecko w pracowni ojca. W 2002 r. ukończył Międzynarodową Szkołę Projektowania w Kolonii (Köln International School of Design) i kurs konserwatorski w Kurek Studio w Bad Godesberg w Niemczech. W 2007 r. uzyskał dyplom Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Koblencji (Hochschule Koblenz) w Instytucie Ceramiki i Szkła Artystycznego. Pracuje i tworzy korzystając niemal ze wszystkich technik szklarskich. Najważniejszym źródłem inspiracji jest dla niego natura. W rodzinnej firmie tworzy barwne, unikalne dzieła oraz artystyczne serie do kolekcji Art Objects, Studio Line i Outdoor Objects. Jako niezależny artysta realizuje także liczne projekty własne.

Twórczość Stanisława Borowskiego i jego synów jest ceniona przez kolekcjonerów i nabywców na całym świecie. Ich dzieła znajdują się w prestiżowych galeriach, muzeach i prywatnych kolekcjach, m.in. w Corning Museum of Glass (Stany Zjednoczone), Glasmuseum Frauenau, Glasmuseum Rheinbach i Badisches Landesmuseum w Karlsruhe (Niemcy), Musée des Arts Décoratifs w Paryżu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Zapraszamy do obejrzenia materiałów filmowych poświęconych twórczości rodziny Borowskich:

Stanisław Borowski – filmowy portret artysty zrealizowany przez portal istotne.pl w ramach cyklu “Poza codziennością”

Reportaż o Stanisławie Borowskim przygotowany przez Radio Wrocław

Stanisław Jan Borowski – sylwetka artysty

(produkcja: Glasstudio Borowski)

Stanisław Jan Borowski – proces tworzenia szklanej rzeźby

(produkcja: Glasstudio Borowski)

STANISŁAW BOROWSKI
Wybrane wystawy indywidualne

1976 Muzeum Okręgowe, Rzeszów

1977 Muzeum Okręgowe, Krosno

1980 Galeria Kasprowy, Zakopane 

1982 Galerie Rob van den Doel, Haga (Holandia)

1984 Galerie Monica Trueien, Brema (Niemcy)

1985 Compositions Gallery, San Francisco (Stany Zjednoczone)

1986 Compositions Gallery, San Francisco (Stany Zjednoczone)

1987 Galerie Monica Trueien, Brema (Niemcy)

1992 Compositions Gallery, San Francisco (Stany Zjednoczone)

1999 Muzeum Okręgowe, Jelenia Góra

STANISŁAW BOROWSKI
Wybrane wystawy zbiorowe

1978 “Polskie szkło”, Kraków (Polska)

1979 Galerie Art et Verre, Gelnhausen (Niemcy)

1981 “Glaskunst/Glass Art ‘81”, Kassel (Niemcy)

1982 “Glas unserer Zeit”, Glasmuseum Frauenau (Niemcy) “Glaskunst zur Documenta 7”, Kassel (Niemcy)

1983 “Neues Glas in Deutschland/New Glass in Germany”, Hamburg – Düsseldorf – Hannover (Niemcy)

1984 Galerie d’ Amon, Paryż (Francja) Essener Glasgalerie, Essen (Niemcy)

1985 Galerie Rob van den Doel, Haga (Holandia) Galerie Kaspar Hauser Schloss, Pilsach (Niemcy)

1986 Essener Glasgalerie, Essen (Niemcy) Habatat Galleries, Bay Harbor Islands (Stany Zjednoczone)

1987 Chicago International New Art Forms Exposition, Chicago (Stany Zjednoczone)

Compositions Gallery, San Francisco (Stany Zjednoczone)

1988 First Glas Galerie, Monachium (Niemcy)

Galerie d’Amon, Paryż (Francja)

Chicago International New Art Forms Exposition, Chicago (Stany Zjednoczone)

Compositions Gallery, San Francisco (Stany Zjednoczone)

1989 Galerie Kaspar Hauser Schloss, Pilsach (Niemcy)

New Art Forms/Compositions Gallery, Chicago (Stany Zjednoczone)

First Glas Galerie, Monachium (Niemcy)

1990 New Art Forms/Compositions Gallery, Chicago (Stany Zjednoczone)

1991 Galerie Regina Zorzycki, Dortmund (Niemcy)

New Art Forms/Compositions Gallery, Chicago (Stany Zjednoczone)

1993 Galerie Monica Borgward, Brema (Niemcy)

New Art Forms/Compositions Gallery, Chicago (Stany Zjednoczone)

1994 Galerie Glas & Keramik, Bonn (Niemcy)

New Art Forms/Compositions Gallery, Chicago (Stany Zjednoczone)

1995 Galerie Herrmann, Drachselsried (Niemcy)

SOFA’95/Compositions Gallery, Chicago (Stany Zjednoczone)

1996 Glass Art Centre, Utrecht (Holandia) Galerie Rob van den Doel, Haga (Holandia)

1997 SOFA’97/Compositions Gallery, Chicago (Stany Zjednoczone)

1998 Galerie beim Roten Turm, Sommerhausen (Niemcy)

SOFA’98/Compositions Gallery, Chicago (Stany Zjednoczone)

1999 “Engraved Glass – International Exhibition”, Londyn (Wielka Brytania)

Galerie Kaspar Hauser Schloss, Pilsach (Niemcy)

Galerie Rob van den Doel, Haga (Holandia)

Galerie Herrmann, Drachselsried (Niemcy)

First Glas Galerie, Monachium (Niemcy)

SOFA’99/Compositions Gallery, Chicago (Stany Zjednoczone)

2000 Wystawa sympozyjna, Symposium Frauneau (Niemcy)

“Shattering Perceptions”, Dennos Museum Center, Traverse City (Stany Zjednoczone); Museo del Vidrio, Monterrey (Meksyk)

SOFA 2000/Compositions Gallery, Chicago (Stany Zjednoczone)

Rosenthal Studio-Haus, Hamburg, Stuttgart (Niemcy)

2001 29th Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

“Współczesne polskie szkło lat 90.”, Muzeum Okręgowe, Jelenia Góra; Millenium Museum, Pekin (Chiny); Shanghai Fine Arts Museum, Szanghaj (Chiny); Rosenthal Studio-Haus, Hamburg (Niemcy)

SOFA 2001/Habatat Galleries, Chicago (Stany Zjednoczone)

“Zwischen Licht und Dunkel”, Gemeinschaftsaustellung der Glaskünstlervereinigung NRW, Deutsches Glasmalerei Museum Linnich, Glashütte Gernheim (Niemcy)

2002 30th Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

“The Visionary Worlds”, Bilzen (Belgia)

SOFA 2002 / Compositions Gallery and Habatat Galleries, Chicago (Stany Zjednoczone)

2003 31st Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

“Faszination Glas”, Galerie Niagara, Düsseldorf/ Art Barn, Meerbusch (Niemcy)

2004 32nd Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

“Glass Lovers Tour”, Studio Borowski, Tomaszów Bolesławiecki (Polska), we współpracy z Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

“Magisch Realisme”, Bilzen (Belgia)

PAN Amsterdam/Etienne & Van den Doel Expressive Glass Art, Amsterdam (Holandia)

2005 33rd Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

SOFA 2005/ Habatat Galleries, Chicago (Stany Zjednoczone)

“The Borowski Family – Fantasy to Reality”, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

2006 34th Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

Coburger Glaspreis, Coburg (Niemcy)

SOFA 2006/Habatat Galleries, Chicago (Stany Zjednoczone)

2007 35th Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone) SOFA 2007/Habatat Galleries, Chicago (Stany Zjednoczone)

PAN Amsterdam/Etienne & Van den Doel Gallery of Expressive Glass Art, Amsterdam (Holandia)

2008 36th Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

“Borowski Glaskunst”, Peter Siemssen Stiftung, Ratzbek (Niemcy), we współpracy z Rosenthal Galerie, Hamburg (Niemcy)

SOFA 2008/Habatat Galleries, Chicago (Stany Zjednoczone)

2009 37th Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

STANISŁAW JAN BOROWSKI
Wybrane wystawy indywidualne

2002 “Stani – Mobiles”, Compositions Gallery, San Francisco (Stany Zjednoczone)
2009 “Stani – Glass Tales” Habatat Galleries, Michigan (Stany Zjednoczone)
2010 Glass and Ceramics Gallery, Pilsach (Niemcy)
2011 “The Borowski Family”, Continuum Gallery, Königswinter (Niemcy)
2014 “Stani Jan Borowski”, Continuum Gallery, Königswinter (Niemcy)
2016 “Random Acts”, Continuum Gallery, Königswinter (Niemcy)

STANISŁAW JAN BOROWSKI
Wybrane wystawy zbiorowe

2003 PAN Amsterdam/Etienne & Van den Doel Expressive Glass Art, Amsterdam (Holandia)

2004 “Glass Lovers Tour” , Studio Borowski, Tomaszów Bolesławiecki (Polska), we współpracy z Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

PAN Amsterdam 2004/Etienne & Van den Doel Expressive Glass Art, Amsterdam (Holandia)

2005 33rd Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

SOFA 2005/Habatat Galleries, Chicago (Stany Zjednoczone

“The Borowski Family – Fantasy To Reality”, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

PAN Amsterdam 2005/Etienne & Van den Doel Expressive Glass Art, Amsterdam (Holandia)

2006 34th Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

SOFA 2006/Habatat Galleries, Chicago (Stany Zjednoczone)

PAN Amsterdam 2006, Etienne & Van den Doel Expressive Glass Art, Amsterdam (Holandia)

2007 “Oisterwijk Sculptuur 2007”, Etienne & Van den Doel Expressive Glass Art, Oisterwijk (Holandia)

35th Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

SOFA 2007/Habatat Galleries, Chicago (Stany Zjednoczone)

PAN Amsterdam 2007/Etienne & Van den Doel Expressive Glass Art, Amsterdam (Holandia)

2008 36th Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

“Oisterwijk Sculptuur 2008”, Etienne & Van den Doel Expressive Glass Art, Oisterwijk (Holandia)

“The Borowski Family”, Rosenthal Galerie, Hamburg (Niemcy)

Lineart 2008/Hebda Art & Design, Gandawa(Belgia)

2009 37th Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

“Oisterwijk Sculptuur 2009”/Etienne & Van den Doel Expressive Glass Art, Oisterwijk (Holandia)

SOFA 2009/Habatat Galleries, Chicago (Stany Zjednoczone)

Lineart 2009/Hebda Art & Design, Gandawa (Belgia)

2010 Art Palm Beach 2010, Habatat Galleries, West Palm Beach (Stany Zjednoczone)

SOFA 2010/Habatat Galleries, Chicago (Stany Zjednoczone)

“Lilian Art Parade”, Van Loon & Simons House Of Arts, Hertogenbosch (Holandia)

38th Annual International Glass Invitational Exhibition”, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

Lineart 2010, Hebda Art & Design, Gandawa (Belgia)

2011 “Biennale Vught 2011”, Van Loon en Simons House Of Arts, Vught (Holandia)

39th Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

2012 “Borowski Summer”, Continuum Gallery, Königswinter (Niemcy)

Art Gent 2012/Hebda Art/Solus 39, Gandawa (Belgia)

Art Fair Cologne 2012/Continuum Gallery, Kolonia (Niemcy)

40th Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

2013 Frederik Meijer Gardens & Sculpture Park/Habatat Galleries, Grand Rapids (Stany Zjednoczone)

SOFA 2013/Habatat Galleries, Chicago (Stany Zjednoczone)

PAN Amsterdam 2013/Etienne & Van den Doel Expressive Glass Art, Amsterdam (Holandia)

Art Fair Cologne 2013/Continuum Gallery Königswinter, Kolonia (Niemcy)

41st Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

2014 “Dreamscapes 2014”/Hebda Art/Solus 39, Bilzen (Belgia)

42nd Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

2015 Art Fair Cologne 2015/Continuum Gallery, Kolonia (Niemcy)

Art Breda 2015/Continuum Gallery, Breda (Holandia)

SOFA 2015/Habatat Galleries, Chicago (Stany Zjednoczone)

43rd Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

2016 Art Palm Beach 2016/Continuum Gallery, West Palm Beach (Stany Zjednoczone)

44th Annual International Glass Invitational Exhibition, Habatat Galleries, Royal Oak (Stany Zjednoczone)

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content