Mieczysław Kozłowski

Bolesławieckie środowisko artystyczne – Mieczysław Kozłowski (1949-2015)

[Piękno] jest czymś niejednoznacznym, wymykającym się definicjom. Jest zmienne i zależne od mody i nastroju. Ale dla mnie piękno jest ponadczasowe i podświadome (...).
Mieczysław Kozłowski
Zachwyt nad naturą - rozmowa z Mieczysławem Kozłowskim, Katarzyna Żak, “RocznikBolesławiecki 2009”

Mieczysław Kozłowski urodził się w Poznaniu. Edukację artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W latach 1968-1973 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Plastycznych im E. Gepperta) we Wrocławiu, gdzie uzyskał dyplom z malarstwa sztalugowego w pracowni doc. Alfonsa Mazurkiewicza i malarstwa architektonicznego w pracowni prof. Mieczysława Zdanowicza. W latach 1974-1981 pracował jako instruktor plastyki i fotografii w Bolesławieckim Ośrodku Kultury. Od 1975 do 1981 r. pełnił funkcję plastyka powiatowego.  W okresie 1981-1989 był zatrudniony na stanowisku projektanta dekoracji w Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec”.

Był artystą wszechstronnie utalentowanym. Zajmował się malarstwem, grafiką artystyczną i użytkową, w tym komputerową, a także fotografią i ceramiką. Tworzył zarówno wielkoformatowe obrazy olejne i pastele, jak i niewielkich rozmiarów akwarele oraz kafle i inne wyroby z ceramiki. Jego ulubionym tematem był pejzaż, w którym wyrażał swój zachwyt nad naturą. Bogatą kolorystyką podkreślał kompozycję. Używał świetlistych barw, dających wrażenie rozedrgania powierzchni obrazu, świetnie operował światłocieniem.

Oprócz tego projektował dekoracje i scenografie, a także oprawy plastyczne uroczystości miejskich. Jego dorobek obejmuje projekty logo Ceramiki Artystycznej „Wiza”, znaku towarowego dekoracji artystycznych dla Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec”, logo Bolesławieckich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych, medalu „Primus Inter Pares” dla nieistniejącej już Szkoły Podstawowej nr 8 w Bolesławcu oraz medalu „Zasłużony dla Ziemi  Bolesławieckiej”. W latach 1979-1980 zrealizował sześć malowideł architektonicznych umieszczonych na ścianach budynków w centrum Bolesławca. Jest również autorem wizerunku godła państwowego i herbu miasta znajdujących się w Sali Rajców bolesławieckiego ratusza.

Prace malarskie i graficzne Mieczysława Kozłowskiego znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Austrii, Belgii i Stanach Zjednoczonych.

WYSTAWY INDYWIDUALNE

1977 „Wewnętrzne światy”, wystawa malarstwa i rysunku, Bolesławiecki Ośrodek Kultury,  Bolesławiec

1979 Wystawa malarstwa, Bolesławiecki Ośrodek Kultury, Bolesławiec. Wystawa malarstwa, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

1994 Wystawa malarstwa, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

1995 Wystawa malarstwa, Galeria „Format”/Miejska Biblioteka Publiczna, Bolesławiec

1996 Wystawa malarstwa i ceramiki, Galeria „Promocje” ODK, Jelenia Góra

1999 Wystawa malarstwa, Galeria „Promocje” ODK, Jelenia Góra

2004 “Spacery”, wystawa malarstwa, Galeria “Format”/Miejska Biblioteka Publiczna, Bolesławiec

2011 Wystawa malarstwa, Galeria „Promocje” ODK, Jelenia Góra,„Pasja tworzenia”, wystawa malarstwa, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2016 „Z zachwytu nad światem. Twórczość Mieczysława Kozłowskiego”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

WYSTAWY ZBIOROWE

1971 Wystawa z okazji 25-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, Muzeum Narodowe, Wrocław

1973 Plener – Sympozjum Środowisk Twórczych, Augustów

1975 „Prezentacje Twórcze”, Muzeum Architektury, Wrocław

1977 „Prezentacje Jeleniogórskie”, BWA, Jelenia Góra

1978 Wystawa jeleniogórskiej grupy „młodych”, BWA, Jelenia Góra

1982 „Ceramika Zakładów Ceramicznych «Bolesławiec»”, II wystawa z cyklu „Jeleniogórskie Wzornictwo Przemysłowe”, BWA, Jelenia Góra

1983-1988 „Polskie Wzornictwo Przemysłowe”, Ośrodek Informacji i Kultury Polskiej w Pradze, Bratysławie, Budapeszcie, Berlinie

1985 „40-lecie Wrocławia”, Muzeum Architektury, Wrocław

1987 „Wzornictwo wyrobów Swarzędzkich Fabryk Mebli”, wystawa połączona z prezentacją wyrobów Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec”, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa

1993 „Ceramicy bolesławieccy”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

„Prezentacje Jeleniogórskie”, BWA, Jelenia Góra

1995 Wystawa poplenerowa Ogólnopolskiego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego, Bolesławiec, Jelenia Góra

2020 „Artyści Ziemi Bolesławieckiej”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne