Mariusz Ochocki

Bolesławieckie środowisko artystyczne – Mariusz Ochocki

Bez względu na inspirację w procesie tworzenia nieustannie poszukuję idealnego wzoru, czerpiąc i z tradycji, i ze współczesności. Uważam, że naczynia muszą być nie tylko piękne, ale i funkcjonalne.
Mariusz Ochocki
Wywiad z artystą, “Ambiente” 2017, nr 1

Mariusz Ochocki urodził się w 1962 r. w Bolesławcu. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta) we Wrocławiu, gdzie studiował w pracowni rzeźby pod kierunkiem prof. Feliksa Kociankowskiego oraz w pracowni techniki i technologii ceramicznych pod kierunkiem prof. Stanisława Szyby.

Zajmuje się projektowaniem ceramiki, rzeźbą i grafiką. W 1991 r. rozpoczął pracę w Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu na stanowisku projektanta form. Od 2012 r. pełni w tym zakładzie funkcję głównego projektanta i kierownika artystycznego. Formy jego autorstwa bazują przede wszystkim na prostych bryłach geometrycznych, takich jak kula czy prostopadłościan. W najnowszych projektach dominującym kształtem jest ścięty stożek.

Wprowadzenie brył o ściętych bokach w miejsce owalnych pozwoliło uzyskać nową przestrzeń do zastosowania prostych motywów geometrycznych oplatających powierzchnię naczyń. Jego nowe kolekcje, a w szczególności zestaw do sushi, zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem, stając się jednym z najczęściej kupowanych kompletów na rynkach Azji, Ameryki i Europy.

WYSTAWY ZBIOROWE

1998 „Współczesna kamionka bolesławiecka 1948-1998”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2000 „Bolesławieccy absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2000-2020 Międzynarodowe Targi „Ambiente”, Frankfurt nad Menem (Niemcy)

2002 „Projektanci ceramiki artystycznej”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2003 „Współczesne wzornictwo Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego «Ceramika Artystyczna» w Bolesławcu”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2009 „Artyści Ziemi Bolesławieckiej” – prezentacja twórczości współczesnych artystów plastyków związanych z regionem bolesławieckim, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2012 Prezentacja wyrobów ceramicznych Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego “Ceramika Artystyczna”, Tokio (Japonia)

2013 „Sztuka z ognia. Naczynia kamionkowe Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego «Ceramika Artystyczna» w Bolesławcu”, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź

2013-2019 „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej”, Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki, Bolesławiec

2015 „Naczynia kamionkowe ze Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego «Ceramika Artystyczna»” w Bolesławcu”, Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka, Ciechanowiec

2016 „Motywy przyrodnicze na ceramice bolesławieckiej”, Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze

„Sztuka z ognia. Naczynia kamionkowe Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego «Ceramika Artystyczna» w Bolesławcu”, Muzeum Wsi Mazowieckiej, Sierpc<

„Z bolesławieckiej gliny” – wystawa Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczpospolitej Polskiej, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec>

„Z bolesławieckiej gliny”, Muzeum Podróży – Palazzo della Guardia, Vietri sul Mare (Włochy)

2017 „Z bolesławieckiej gliny”, Galeria Mi.MO, Banco Monte dei Paschi di Sienna, Ratusz, Faenza (Włochy)

„Z bolesławieckiej gliny”, Instytut Polski, Rzym (Włochy)

„Dobry Wzór 2017”, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa

2018 „Dobry Wzór 2018”, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa

Prezentacja wyrobów ceramicznych Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”, Tokio, Nagoya, Matsumoto (Japonia)

„Polak – Artysta – Ceramik”, Galeria Punktu Informacji Turystycznej, Bolesławiec

2020 “Artyści Ziemi Bolesławieckiej”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

2018 „Wzór Roku dla Kultury” – nagroda specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne walory wzornicze zestawu do kawy w dekoracji „bryły geometryczne”

„Dobry Wzór 2018” – nagroda Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie za szczególne walory wzornicze kolekcji misek i półmisków w kształcie ryb w dekoracji „kobaltowe chmurki”

2020 Nagroda Prezydenta Miasta Bolesławiec za promocję miasta w 2019 r. w dziedzinie kultury

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne