logo_projektu-cz_pl_eu_rgb_cropped
Pejzaż, linoryt, 50x70, 1999; fot. z archiwum Magdaleny Koniecznej

Bolesławieckie środowisko artystyczne – Magdalena Olga Konieczna

“Moje obrazy mają początek w naturze, potem już bawię się kolorem, kształty poddaję delikatnym syntezom. Światło przepuszczam poprzez rysunek ołowiu, tworząc «podziały». Doświadczam materii, nasycam witraż poświatą sączącą się gdzieś z głębi obrazu lub rozpalam kompozycję barwnym blaskiem. Tę malarską przygodę wkładam w ramy, które narzuca średniowieczne rzemiosło”.

Magdalena Konieczna o swojej sztuce (źródło, Muzeum Miedzi w Legnicy, http://muzeum-miedzi.art.pl/wy…/354-podzialy-swiatla-witraze)

Magdalena Konieczna urodziła się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, gdzie w 1999 r. uzyskała dyplom z grafiki warsztatowej pod kierunkiem prof. Ewy Zawadzkiej. W 2010 r. uzupełniła swoje wykształcenie o specjalizację w zakresie witrażu w pracowni Ryszarda Więckowskiego w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Praca z witrażem zainspirowała ją do poszukiwania nowych kierunków ekspresji artystycznej związanych z techniką fusingu, polegającą na stapianiu tafli lub kawałków szkła. Jej zainteresowania twórcze obejmują również malarstwo sztalugowe, batiki, projektowanie i fotografię. Ważne miejsce w jej dorobku zajmuje exlibris. Artystka chętnie eksperymentuje z różnymi materiałami, łącząc ze sobą rozmaite techniki plastyczne.

Od 2000 r. Magdalena Konieczna jest także mocno zaangażowana w edukację artystyczną dzieci i młodzieży. W Młodzieżowym Domu Kultury im. St. Wyspiańskiego w Bolesławcu prowadzi pracownie grafiki warsztatowej i plastyki wielokierunkowej, a w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki – pracownię szkła i witrażu. Jej wychowankowie regularnie zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach o zasięgu ogólnopolskim.

Zapraszamy do obejrzenia migawki filmowej z wystawy witrażu Magdaleny Koniecznej “Podziały światła”, która odbyła się w 2014 r. w Muzeum Miedzi w Legnicy:

Post z cyklu „Bolesławieckie środowisko artystyczne” został przygotowany w ramach projektu „Bolesławiec – 30 lat samorządu” realizowanego przez Muzeum Ceramiki i Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki.

Wystawy indywidualne

2000 – „Fishki Koniecznej”, Galeria Format MBP w Bolesławcu, Polska

2006 – „Magdalena Konieczna i jej uczniowie”, Galeria Format MBP w Bolesławcu, Polska

2011 – „Podziały światła”, Galeria BOK-MCC, Bolesławiec, Polska