Naczynia kamionkowe, barwne szkliwa i angoby, l. 50. XX w.

Bolesławieckie środowisko artystyczne – Izabela Zdrzałka

Izabela Zdrzałka urodziła się w Załużu (obwód tarnopolski, obecnie Ukraina), Ukończyła szkołę podstawową, gimnazjum i liceum w Zbarażu. W latach 1939-1945 pracowała w miejscowym szpitalu. Po zakończeniu wojny osiedliła się wraz z rodziną w Świebodzicach koło Wałbrzycha.W 1946 r. rozpoczęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, gdzie w 1952 r. uzyskała dyplom w pracowni Mieczysława Pawełki. Jeszcze jako studentka została zatrudniona w Spółdzielni Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego w Bolesławcu (obecnie “Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego), gdzie powierzono jej nadzór nad powstającą malarnią. Po ukończeniu studiów objęła nowo utworzone stanowisko kierownika artystycznego, które piastowała do 1958 r.

W tym czasie pracowała jednocześnie jako projektant form, zdobin i technolog. Wdrożyła do produkcji kilkadziesiąt autorskich naczyń o asymetrycznych kształtach i miękkich liniach. Opracowała receptury kolorowych angob, emalii i kilkunastu barwnych szkliw skaleniowych (odcienie brązu, zieleni i błękitu) oraz artystycznych szkliw redukcyjnych i krystalicznych. Stosowała różnorodne techniki dekoracji: podszkliwną stempelkową (przy użyciu gąbkowych i gumowych stempli), emaliami na szkliwie ziemnym i szkliwach kolorowych (z wykorzystaniem rożka, później gruszki) oraz sgraffito (ornamenty ryte na barwnych angobach). Na bazie tych technik zaprojektowała kilkadziesiąt dekoracji, które harmonijnie podkreślały tektonikę naczynia. Początkowo stosowała motywy zaczerpnięte ze sztuki ludowej i bolesławieckiej tradycji, tworzyła scenki rodzajowe malowane i rytowane. Z czasem zrezygnowała z nich na korzyść abstrakcyjnych dekoracji wykonywanych barwnymi szkliwami, nawiązujących do stylistyki obowiązującej ówcześnie w sztuce użytkowej.

W 1958 r. odeszła do prywatnego Zakładu Ceramiki Szlachetnej „Puchalski i S-ka”, gdzie do 1972 r. również zajmowała się projektowaniem naczyń, opracowywaniem nowych szkliw i nadzorowaniem produkcji. Ponadto w latach 1960-1977 prowadziła zajęcia z rysunku i rysunku technicznego w bolesławieckich szkołach średnich. Po przejściu na emeryturę projektowała pojedyncze formy dla różnych producentów.

Poza pracą zawodową zajmowała się także tworzeniem ceramiki unikatowej, korzystając z zaplecza „Ceramiki Artystycznej” i zakładu Eugeniusza Niemirowskiego w Parzycach. W 1966 r. została członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Prace artystki znajdują się w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

WYBRANE WYSTAWY INDYWIDUALNE

1955 Wrocławski Klub Międzynarodowej Prasy i Książki

1962 Klub Wrocławskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego

1966–1969 Karpacz

1997 Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

WYBRANE WYSTAWY ZBIOROWE

1952 “Ceramika Polska 1900-1952”, Muzeum Śląskie, Wrocław

Doroczna Okręgowa Wystawa Plastyki, Muzeum Śląskie, Wrocław

1953 Doroczna 1-Majowa Okręgowa Wystawa Plastyki, Muzeum Śląskie, Wrocław

IX Zimowa Wystawa Plastyki, Radom

I Ogólnopolska Wystawa Ceramiki i Szkła Artystycznego, Muzeum Śląskie, Wrocław

1955 “Kamionka bolesławiecka 1945-1955”, Muzeum Śląskie, Wrocław

“Najlepsza pamiątka produkcji spółdzielczej”, Warszawa

1962 III Wystawa Architektury Wnętrz Okręgu Wrocławskiego, Wrocław

1957 Ogólnopolska Wystawa Architektury Wnętrz, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Warszawa

Doroczna Okręgowa Wystawa Plastyk, BWA, Wrocław

1958 Okręgowa Wystawa Architektury Wnętrz i Grafiki, BWA, Wrocław

1959 Wystawa Plastyki Ziem Nadodrzańskich, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Warszawa

1960 “Artysta w przemyśle”, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Warszawa

II Ogólnopolska Wystawa Ceramiki i Szkła Artystycznego, Muzeum Śląskie, Wrocław

Okręgowa Wystawa Ceramiki i Szkła Artystycznego, Muzeum Śląskie, Wrocław

1962 III Wystawa Architektury Wnętrz Okręgu Wrocławskiego, Wrocław

“Kamionka bolesławiecka w twórczości plastyków ceramików”, Muzeum Śląskie, Wrocław

1963–1964 wystawy towarzyszące “Wiośnie bolesławieckiej”, Bolesławiec

1965 “Plastycy w przemyśle”, BWA, Wrocław

1979 I Ogólnopolska Wystawa Ceramiki Artystycznej w Wałbrzychu-Książu

“Kamionka bolesławiecka” Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

1984 “Kamionka bolesławiecka”, BWA, Poznań

1989 “Kamionka bolesławiecka wczoraj i dziś”, Środa Śląska, Warszawa

“Kamionka bolesławiecka XVIII-XX w.”, Muzeum Narodowe, Wrocław

1992 “Wybrane kolekcje ceramiki artystycznej”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2020 “Artyści Ziemi Bolesławieckiej”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec
NAJWAŻNIEJSZE NAGRODY

1954 Nagroda Ministra Kultury i Sztuki w konkursie na pamiątkę, Gdańsk

1955 Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za zestaw prac prezentowanych na wystawie “Kamionka bolesławiecka 1945-1955”

1956 Nagroda w konkursie na pamiątkę towarzyszącą XXV Międzynarodowym Targom Poznańskim

1959 Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za całokształt twórczości

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne