Edyta Orlińska

Bolesławieckie środowisko artystyczne – Edyta Orlińska

Ceramika jest dla mnie magiczną i ekscytującą drogą, będącą zapisem emocji i utrwaleniem chwili, której cel bywa nieoczekiwany i zaskakujący.
Edyta Orlińska
nota w katalogu wystawy “Polak - Artysta - Ceramik"

Edyta Orlińska urodziła się w Myszkowie. Jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, gdzie uzyskała dyplom z projektowania ceramiki unikatowej w pracowni prof. Grażyny Płocicy i projektowania ceramiki użytkowej w pracowni prof. Lidii Kupczyńskiej-Jankowiak. W ramach stypendiów edukacyjnych dwukrotnie wyjeżdżała do Niemiec. Kształciła się na Europa Akademie w Isny im Allgäu (2000 r.) oraz Hochschule für Kunst und Design w Halle (2003 r.). Swoje prace realizowała w: Fabryce Ceramiki Budowlanej w Suchedniowie, Zakładach Porcelany „Ćmielów”, Fabryce Porcelany „Porcelana Śląska” w Katowicach, Wałbrzyskich Zakładach Graficznych „Kalkomania” i Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” w Bolesławcu.

Od 2010 r. pracuje w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki, prowadząc zajęcia z ceramiki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jako artystka zajmuje się projektowaniem ceramiki użytkowej i unikatowej, rysunkiem, malarstwem oraz rzeźbą. W procesie twórczym fascynuje ją relacja z materiałem, a duży wpływ na formę jej prac ma natura, świat fauny i flory, podwodnych tworów, formacji skalnych i skamielin. Swoim znakiem rozpoznawczym uczyniła relief, który – poddany rozmaitym transformacjom – może być delikatny i subtelny albo szorstki i ciężki, a w zależności od użytego szkliwa sprawia wrażenie powierzchni zimnej i szklistej lub ciepłej i aksamitnej.

WYSTAWY ZBIOROWE

1998 „Dyplomy 1998”, Piwnice BWA, Kielce

„Rysunek, malarstwo, ceramika”, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Szczekociny

1999 „Krajobraz Szczekocin”, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Szczekociny

2000 „Morawy Południowe 1999”, Galeria Regionalnego Ośrodka Kultury, Częstochowa

2001 „Międzynarodowe Warsztaty Ceramiczne Luboradów 2001”, Muzeum ASP, Wrocław

2001 „Solina 2000”, Galeria Regionalnego Ośrodka Kultury, Częstochowa

2003 „Początek”, Galeria Zamkowa, Lubin; Galeria Szkła i Ceramiki, Wrocław

„Performance”, Galeria Miejska, Wrocław

2004 „Pierwszy ogień”, Galeria Zamkowa, Lubin; Galeria Szkła i Ceramiki, Wrocław

„Ideen für Pflanzgefasse”, Keramionzentrum Frechen, Botanischer Garten, Halle (Niemcy)

2005 „Nim opadną dymy”, Galeria Zamkowa, Lubin; Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

„Dyplom 2005”, Galeria Browart, Wrocław

„Absolwenci i Nauczyciele na 60-lecie Kieleckiego Plastyka”, Piwnice BWA, Kielce

„Dyplom 2005”, Galeria ASP, Wrocław

„Najlepszy Dyplom 2005”, Galeria Na Solnym, Wrocław

2006 „Wrocławska Ceramika Użytkowa”, Galeria Design, Wrocław; Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa

„European Ceramic Context 2006”, Bornholm (Dania)

„Déjà vu – wystawa młodych”, ASP, Wrocław

„Gebrannte Kunst”, Stadtlische Galerie Villa Streccius, Landau (Niemcy)

2007 „Sztuka ponad granicami”, wystawa poplenerowa 42. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec; MDK, Zgorzelec; Muzeum Historyczne Arsenał; Wrocław; Vodni Hrad Lipy, Česká Lípa (Czechy); Muzeum Norblina, Warszawa

2008 Wystawa poplenerowa 43. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu, Galeria „Długa” BOK, Bolesławiec; Galeria Waldenburg (Niemcy)

„Ona i On”, Galeria „Concordia”, Bolesławiec

„Artyści Ziemi Bolesławieckiej”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2018 „Polak – Artysta – Ceramik” Trienalle Bolesławiec, Punkt Informacji Turystycznej, Bolesławiec

2020 „Artyści Ziemi Bolesławieckiej”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

1998 Nagroda Dyrektora PLSP w Kielcach za najlepszą pracę dyplomową

2002 I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Ceramicznym „Nowe szaty łazienki”

STYPENDIA

2002 Stypendium naukowe Ministra Kultury

2003 Stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia

2004 Stypendium Wydziału Edukacji i Sportu

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne