logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Dominika Kustosz-Lee

Bolesławieckie środowisko artystyczne – Dominika Kustosz-Lee

“Języki obce są dla mnie istotnym elementem mojego życia. Narzędziem, które pomaga zanurzyć się w nowym świecie i poznać go od podszewki, intymnie. Dało mi to szansę na poznawanie nowych sposobów wyrażania się i widzenia świata oraz pozwoliło mi również spojrzeć na kulturę rodzimą i siebie (...) z innej perspektywy. To wszystko stworzyło możliwość łączenia w sobie wielu wymiarów i z tej mieszanki wciąż powstaje nowe ja, nowy język, nowa wrażliwość”.
Dominika Kustosz-Lee

Post z cyklu „Bolesławieckie środowisko artystyczne” został przygotowany w ramach projektu „Bolesławiec – 30 lat samorządu” realizowanego przez Muzeum Ceramiki i Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki

Dominika Kustosz-Lee urodziła się w Bolesławcu. Tutaj odebrała podstawową edukację muzyczną i plastyczną. Już w dzieciństwie obudziła się w niej fascynacja Azją, która stopniowo dojrzewała i z czasem skupiła się na sztuce i językach. Obie te pasje zawiodły ją do Korei Południowej, gdzie mieszka od 2008 r.

Jest absolwentką Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku etnolingwistyka, na których poznawała język japoński, niemiecki i angielski oraz studia licencjackie na kierunku filologia koreańska. Przez rok uczyła się również na kierunku edukacja artystyczna na Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu.

W 2010 r. otrzymała w drodze konkursu – jako jedna z dwóch osób w Polsce – 5-letnie stypendium rządu Republiki Korei, co pozwoliło jej kontynuować studia językowe oraz rozpoczęte na ASP studia artystyczne. W Seulu ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Zachodniego na uniwersytecie Ewha Woman’s University (największej kobiecej instytucji edukacyjnej na świecie). Podczas kolejnych lat studiów uczęszczała także na zajęcia z malarstwa wschodniego, co dodatkowo wzbogaciło jej warsztat o nowe formy wyrazu, kolejny język. Zaadaptowała do znanej tematyki tusz, tradycyjne wschodnie pędzle, które w naturalny sposób uczą nowej linii oraz paletę tradycyjnych koreańskich kolorów.

Artystyczne poszukiwania Dominiki Kustosz-Lee skupiają się głównie wokół ciała ludzkiego. Jest ono anonimowe, a poddawane analizie wybrane jego części są inspiracją do odkrywania jego piękna, jego linii – zagięć i wgłębień, gam odcieni i ich refleksów. Drugim centralnym punktem jej twórczości jest kolor. Ciału i przestrzeni, którą zajmuje, nadaje kolory symbolizujące ją samą i wyrażające jej potrzeby – ciepła, radości, bliskości, czułości, pasji i namiętności.

WYSTAWY

2012 „Ona & Ona”, malarstwo/rysunek, Galeria im. M. Twerda, II LO, Bolesławiec

2013 „Ona & Ona. W drodze”, malarstwo/rysunek, 55-lecie GOKiS Gromadka, Sala Lustrzana, GOKiS, Gromadka

2015 Expert Class Exhibition „”,Wydruk C-Type, Gyeomjae Jeongseon Art Museum, Korea Południowa, Seul

2015 Dyplom, Malarstwo/fotografia, Wydział Sztuk Pięknych, Ewha Woman’s University, Korea Południowa, Seul

STYPENDIA I NAGRODY

2010 Pięcioletnie Stypendium Rządu Republiki Korei KGSP (Korean Government Scholarship    Program) na roczny intensywny kurs języka koreańskiego i 4-letnie studia licencjackie na Ewha Woman’s University w Seulu (z prawem wyboru kierunku studiów) na Wydziale    Sztuk Pięknych, kierunek Malarstwo Zachodnie

2015 Nagroda Narodowego Instytutu Edukacji Międzynarodowej, oddziału Ministerstwa Edukacji Republiki Korei za wybitne osiągnięcia naukowe

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content