logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Lśnienie (Czesław Matyjewicz)

Bolesławieckie środowisko artystyczne – Czesław Matyjewicz

Im więcej wiemy o świecie tym jesteśmy drobniejsi wobec jego bezmiaru. Jedynym lekiem na rosnący lęk jest służba irracjonalnemu pięknu, biologicznej ciągłości, poznawaniu materii świata i zapisywanie metodami muzycznymi, literackimi, a przede wszystkim plastycznymi śladów człowieka, bo bez tego wszechświat utraci sens.
Czesław Matyjewicz

Post z cyklu „Bolesławieckie środowisko artystyczne” został przygotowany w ramach projektu „Bolesławiec – 30 lat samorządu” realizowanego przez Muzeum Ceramiki i Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki

Czesław Matyjewicz urodził się w Bolesławcu. Do poszukiwań w sferze sztuki zachęciła go nauczycielka plastyki w szkole podstawowej Regina Kasprzycka, następnie swój warsztat rozwijał pod kierunkiem Stanisławy Wojdy-Pytlińskiej. W II połowie lat 70. XX w. kształcił się we wrocławskim Liceum Plastycznym pod okiem Krzesławy Maliszewskiej, Zbigniewa Paluszaka, Stanisława Kukli, Bogdana Hofmana i Jerzego Bińca. Studiował na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta) we Wrocławiu pod kierunkiem profesorów Łucji Skomorowskiej, Alfredy Poznańskiej, Jerzego Popowskiego, Leona Podsiadłego i Waldemara Szkatuły. Po ukończeniu studiów pełnił na tymże wydziale funkcję asystenta.

W latach 90. XX w. zajmował się pracami kamieniarsko-konserwatorskimi, najpierw we wrocławskiej Pracowni Konserwacji Zabytków, a następnie w firmie „Grossular”, której był współzałożycielem. W tym czasie współuczestniczył, jako pomocnik Alfredy Poznańskiej, w renowacji wystroju kamieniarskiego kaplicy Edyty Stein.

Po powrocie do Bolesławca w 1995 r. przez 10 lat prowadził pracownię rzeźby i rysunku w Bolesławieckim Ośrodku Kultury. W tym czasie pełnił również funkcję komisarza dziecięco-młodzieżowych plenerów ceramiczno-rzeźbiarskich. W latach 2009-2011 opiekował się Domem Pracy Twórczej w Parzycach utworzonym z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury w Nowogrodźcu. Później prowadził również zajęcia z rysunku w Młodzieżowym Domu Kultury im. St. Wyspiańskiego w Bolesławcu. Od 2015 r. ponownie uczy rzeźby i rysunku w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki.

W glinie zaczął tworzyć dopiero po powrocie do Bolesławca. Wtedy zachwycił się jej wszechstronnymi możliwościami, ale także poznał jej ograniczenia. Jego drugą pasją jest geologia, dlatego w swoich pracach często łączy ceramikę z kamieniem. Ponadto chętnie zestawia te materiały z drewnem. Swoją postawę twórczą określa następująco: “Szukam w sztuce emocji, człowieka. Wszystko to, co robimy, nawet abstrahując od sztuki, powinno zamieniać się w klejnot. Nie rozumiem, ani nie cenię dzieł «chwilowych», takich efemeryd, które powstają z potrzeby chwili lub dyskusji z rzeczywistością”.

Czesław Matyjewicz wielokrotnie uczestniczył w Międzynarodowym Plenerze Rzeźbiarsko-Ceramicznym w Bolesławcu. Płyta z odciskiem jego dłoni została umieszczona w Alei Wielkich Ceramików Bolesławca, znajdującej się przy budynku Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki.

WYBRANE WYSTAWY INDYWIDUALNE

2008 Dom Jakuba Böhme, Zgorzelec

2010 Miejska Galeria Sztuki MM, Chorzów

2012 Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

II LO im. J. Korczaka, Bolesławiec

WYBRANE WYSTAWY ZBIOROWE

BOK, Bolesławiec

Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

Zamek Bolków

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław

Bunkier Sztuki, Kraków

Zamek, Poznań

Ośrodek Kultury Ochoty, Warszawa

BWA, Legnica

Instytut Kultury Polskiej, Praga (Czechy)

Zamek, Český Krumlov (Czechy)

Rathaus, Drezno (Niemcy)

Polonia Haus, Berlin (Niemcy)

Gminne Centrum Kultury i Sportu, Nowogrodziec

Dom Pracy Twórczej, Parzyce

Miejski Dom Kultury, Zgorzelec

Galeria Zamkowa, Zamek Książ, Wałbrzych

Zamek Kliczków

Galerie “Das Pumpwerk”, Siegburg (Niemcy)

Centrum Kultury, Bonn (Niemcy)

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content