Bolesławieckie środowisko artystyczne – Bronisław Wolanin

Marzę o idealnym wzorze, czymś ponadczasowym. Od lat firma Rosenthal realizuje jeden z projektów Waltera Gropiusa (…). Ten wzór naczyń jest wciąż modny, bo ponadczasowy, uniwersalny, po prostu doskonały. To moje marzenie i jednocześnie ustawiczne wyzwanie.
Bronisław Wolanin
Marzę o idealnym wzorze - rozmowa z Bronisławem Wolaninem, Katarzyna Żak, „Rocznik Bolesławiecki 2008”

Bronisław Wolanin urodził się w 1937 r. w Bełżcu. W 1956 r., po ukończeniu Liceum Plastycznego w Zamościu, podjął studia na Wydziale Ceramiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom uzyskał w 1962 r. w pracowni prof. Julii Kotarbińskiej. W tym samym roku rozpoczął pracę jako nauczyciel ceramiki w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Bolesławcu. W 1964 r. objął stanowisko kierownika artystycznego i projektanta Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. W 1980 r. został dyrektorem artystycznym w Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec” z zadaniem przygotowania i wdrożenia do produkcji nowego asortymentu. W 1985 r. powrócił do „Ceramiki Artystycznej”, gdzie pracował nieprzerwanie do 2012 r.

Podczas kilkudziesięciu lat pracy B. Wolanin wprowadził do bolesławieckiego wzornictwa kilkaset nowych kształtów i typów form oraz dekoracji. W jego projektach pojawiają się wpływy rozmaitych tradycji i koncepcji sztuki użytkowej. W latach 60. stworzył serię naczyń inspirowanych XVIII-wiecznymi wyrobami bolesławieckich garncarzy, o ściankach dekorowanych żeberkowaniem lub plastycznymi nakładkami. W następnej dekadzie zaprojektował kolekcję wazonów nawiązującą do wzornictwa skandynawskiego, wyróżniającą się prostymi, zgeometryzowanymi kształtami, które pokrywano barwnymi szkliwami matowymi, błyszczącymi i krystalicznymi autorstwa technologa A. Skowrońskiego. Z inspiracji Bronisława Wolanina wprowadzono do produkcji szkliwa craquelé w pastelowej kolorystyce. W połowie lat 70. z inicjatywy artysty nastąpił powrót do przedwojennej, stempelkowej metody dekoracji. Artysta preferował motyw „rybiej łuski” i delikatne, punktowe stempelki pokrywające całą powierzchnię naczynia oraz oszczędną kolorystykę opartą na tradycyjnym dla Bolesławca kobalcie i brązie. Dla Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec” stworzył serię wazonów i osłon na donice inspirowaną kielichami kwiatów. Zestawiając różne szkoły i tradycje, Bronisław Wolanin wykazywał niezwykłą dbałość o staranne dobranie proporcji w każdej projektowanej formie.

Od końca lat 70. tworzył też ceramiczne obrazy – porcelanowe i kamionkowe kafle z misternie naklejanych drobnych płatków w subtelnych tonacjach brązu, czerni i błękitu. Te kameralne kompozycje są syntetycznym zapisem obrazów natury i stanów ducha. Inną pasją artysty, realizowaną na plenerach w czeskich zakładach porcelany, było projektowanie porcelanowych kubków i dzbanków o skomplikowanych, fantazyjnych kształtach, dekorowanych różnobarwnymi szkliwami.

Bronisław Wolanin zmarł w 2013 r. Jego imię nosi Biennale Mistrzów Ceramiki organizowane przez Muzeum Porcelany w Wałbrzychu i Fundację Unikat. Prace artysty znajdują się w zbiorach: Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu i Gdańsku, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Miedzi w Legnicy, Everson Museum of Art w Syracuse (Stany Zjednoczone), Akademii Cravatica w Zagrzebiu (Chorwacja) i Museo Internacional de Cerámica Contemporánea w San Nicolás de Los Arroyos (Argentyna).

Zapraszamy do obejrzenia materiałów filmowych poświęconych artyście:

Wywiad z cyklu “W świecie pasji” zrealizowany przez Telewizję Łużyce

Reportaż z otwarcia wystawy ceramiki i rysunku na wrocławskiej ASP zrealizowany przez portal dokis.pl

NAGRODY, WYRÓŻNIENIA I ODZNACZENIA

1970 Medal za kolekcję rzeźb ceramicznych na Międzynarodowym Triennale Ceramiki w Sopocie

Nagroda na Międzynarodowych Targach Poznańskich za „Nowości Eksportowe”

1973 Brązowy Medal na ogólnopolskiej wystawie „Artyści plastycy z kręgu Cepelii”

1983 „Wzór Roku 1983” – nagroda Centrali Handlu Zagranicznego “Minex” na Międzynarodowych Targach Poznańskich

1987 I nagroda (Złota Gwiazda Jakości) na Międzynarodowych Targach Ceramiki i Szkła w Walencji

I nagroda na V Biennale Ceramiki Polskiej w Wałbrzychu

1988 Złoty Krzyż Zasługi

1990 I nagroda na wystawie konkursowej „Polska Ceramika Współczesna”, Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie