Barbara Kozłowska-Trojnar

Bolesławieckie środowisko artystyczne – Barbara Kozłowska-Trojnar

Kształt jest zawsze wyzwaniem, jak pokonać i ujarzmić tworzywo. Najistotniejszy jest etap tworzenia, kiedy muszę zmagać się sama ze sobą na tyle, na ile pozwala mi wyobraźnia przestrzenna i umiejętności ręcznego "prowadzenia kształtu”.
Barbara Kozłowska-Trojnar
Katalog wystawy “Polak - Artysta - Ceramik” Trienalle Bolesławiec 2018

Barbara Kozłowska-Trojnar urodziła się w Augustowie. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta) we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła w pracowni doc. Krystyny Cybińskiej. W 1985 r. uzyskała dyplom z projektowania ceramiki u doc. Haliny Olech. W latach 1985-1997 i 2004-2018 pracowała jako projektant w Zakładach Ceramicznych “Bolesławiec”, dla których stworzyła ok. 300 wzorów naczyń użytkowych, donic i form ogrodowych. Naczynia jej autorstwa uwzględniają wielorakość upodobań klientów – posiadają uniwersalne kształty, które pozwalają komponować na stole różnorodne układy, zmieniające się w zależności od serwowanych dań.

Obecnie prowadzi pracownię „Ceramika Trojnar” oferującą ceramikę unikatową i użytkową, w tym rzeźby wykonane z myślą o ogrodzie, w naturalny sposób wtapiające się w jego krajobraz.

Z twórczością artystki można zapoznać się bliżej na jej stronie internetowej.

STYPENDIA

1986 Roczne stypendium Ministra Kultury i Sztuki dla młodych twórców

1987 Roczne stypendium Wojewody Legnickiego

NAGRODY i WYRÓŻNIENIA

2004 Nagroda Prezesa ZPAP

Wyróżnienie w konkursie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego “Dobry Wzór”

Certyfikat “Najlepsze w Polsce” w II edycji Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów

“Hit Publiczności” na Międzynarodowych Targach Rolniczych “POLAGRA-FARM”

WYSTAWY INDYWIDUALNE

1987 Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

1989 “Ceramika”, Galeria ROHO, Berlin (Niemcy)

2011 “Ceramika”, Galeria ZPAP “Pierwsze Piętro”, Opole

2015 “Radość tworzenia”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2016 Galeria Domu Aukcyjnego “Rynek Sztuki”, Łódź

2018 „W kręgu ceramiki”, Muzeum Miejskie, Nowa Sól

WYSTAWY ZBIOROWE

1987 Prezentacja wzornictwa ZC “Bolesławiec”, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa

1988 Prezentacja wzornictwa ZC “Bolesławiec”, Budapeszt (Węgry), Homl (ZSRR), Karlowe Wary (Czechosłowacja)

1989 Prezentacja wzornictwa ZC “Bolesławiec”, Sofia (Bułgaria)

1990 “PWSSP Wrocław 1946-1990”, Galeria “Zachęta”, Warszawa

1992 Wystawa poplenerowa 28. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu

1993 “Ceramicy bolesławieccy” Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

1994 Wystawa poplenerowa 30. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu

1995 Wystawa poplenerowa 31. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu

1996 Prezentacja wzornictwa ZC “Bolesławiec”, Poznań

“50-lecie ASP we Wrocławiu”, Biblioteka Ossolineum, Wrocław

Wystawa poplenerowa 32. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu

1998 Ceramika Nieznana”, Opatówek, Wrocław, Poznań

1999 Szklane Nieznane – Ceramika Nieznana”, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa

2000 Ogród Ceramiki”, Muzeum Archeologiczne, Kraków

2004 Prezentacja wzornictwa ZC “Bolesławiec”, Kraków

2005 Wystawa konkursowa “Dobry Wzór 2004”, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa

Wystawa poplenerowa 41. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu

2007 Współczesne wzornictwo ZC «Bolesławiec»”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2008 VIII Międzynarodowe Warsztaty Twórcze, Paczków

2009 Artyści Ziemi Bolesławieckiej”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2011 Wystawa poplenerowa 47. Międzynarodowego pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu

2016-2018 Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej”, Galeria “Mała Biała”, Bolesławiec

2016-2017 “Z bolesławieckiej gliny. Wystawa Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej”, Polo Museale del Palazzo della Guardia, Vietri sul Mare; Instytut Polski, Rzym; Museo della Città, Ankona; Municipio Comune di Faenza (Włochy)

2017 XXXIX International Competition of Art Ceramic, Gualdo Tadino (Włochy)

2018Polak – Artysta – Ceramik” Triennale Bolesławiec, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2020 Artyści Ziemi Bolesławieckiej”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne