logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Nocne zwiedzanie pałacu Pücklera

Bolesławiecka Noc Muzeów za nami

Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów zaprosiliśmy bolesławian na nocne zwiedzanie pałacu Pücklera, opuszczonego zabytkowego budynku przy ul. Zgorzeleckiej, który w najbliższych latach zostanie zaadaptowany na nową siedzibę Muzeum Ceramiki.

Wybrane pomieszczenia zamieniliśmy w kapsuły czasu przybliżające najważniejsze momenty z historii obiektu, a także koncepcję jego przebudowy.

Na wejściu zwiedzający otrzymywali ulotkę z krótkim opisem wszystkich atrakcji, a u kierowniczki Reni mogli zakupić w promocyjnej cenie nasze najnowsze publikacje: „Przedwojenny obraz Bolesławca w zbiorach muzeów i archiwów” i „Ceramika bolesławiecka w kolekcjach muzealnych.

Pierwszym punktem na trasie zwiedzania była sala dawnego zajazdu, który stał w tym miejscu do początku XIX w. Zamiast jadła i napojów karczmarz Tadeusz serwował opowieści o dawnych czasach, a zawodowy gracz w kości Darek zapraszał wszystkich śmiałków do rozegrania przynajmniej jednej partyjki.

W latach 70. XIX w. w pałacu zamieszkał Franz Hatzfeld zu Trachenberg, wielki miłośnik muzyki i koni. W swojej rezydencji organizował wyjątkowe koncerty dla lokalnej śmietanki towarzyskiej, a w przyległym parku wybudował ujeżdżalnię oraz tor jeździecki dla koni. Na jego cześć w jednym z pomieszczeń urządzono salonik muzyczny, w którym mistrz instrumentów dawnych Michał grał do tańca i pomagał w opanowaniu kroków walca.

Za płóciennym labiryntem ukryliśmy gabinet Samsona Wollera, właściciela zakładów włókienniczych „Concordia”. Od 1880 r. pałac służył mu za tymczasowy dom i biuro w trakcie licznych podróży w interesach. W jego imieniu prezes Adam opowiadał o historii firmy i szukał wspólników do realizacji nowych przedsięwzięć.

Tuż obok młodsza bibliotekarka Dorota wypisywała zwiedzającym karty czytelnicze, przystawiała pamiątkowe pieczęcie w muzealnych publikacjach i rozdawała okolicznościowe naklejki. Wskazywała również drogę do mieszkania, w którym wychował się Oskar Herbert Müller – znawca i krytyk literatury, miłośnik teatru, a przede wszystkim kierownik biblioteki działającej w pałacu w latach 20. XX w. Tam o jego burzliwym dzieciństwie opowiadał kamerdyner Jacek.

Po drodze do mieszkania Müllera można było zatrzymać się na chwilę wytchnienia w czarodziejskim parku Eduarda Petzolda, słynnego projektanta terenów zielonych, któremu sławę przyniósł park krajobrazowy w Bad Muskau/Łęknicy. Tutaj ogrodnik Jarosław wyjaśniał, gdzie w Bolesławcu można zobaczyć drzewa posadzone według planów Petzolda.

Za czasów PRL w pałacu swoją siedzibę miało Bolesławieckie Przedsiębiorstwo Budowlane, dlatego w dawnej stołówce pojawił się sekretariat, w którym pani Ania, popijając herbatkę, przy dźwiękach motywujących pieśni z epoki sporządzała w pocie czoła Niezwykle Ważne Sprawozdanie dla dyrekcji, bardzo starając się, by nie pomylić osobokilometrów z roboczogodzinami. Po złożeniu wniosku na druku 3B/DP/1982-ag można było otrzymać u niej zaświadczenie ZWC/8adxkv/30038-IND/ celem pobrania deputatu węglowego.

Na końcu trasy na zwiedzających czekał gabinet jasnowidzów, madame Barbary i monsieur Michela, którzy przy pomocy magicznej szklanej kuli odpowiadali na wszystkie pytania dotyczące przyszłości pałacu. Niezadowoleni mogli składać wnioski, skargi i zażalenia do pryncypałki Anny.

Ponadto w ramach Nocy Muzeów przez całą sobotę można było zwiedzać bezpłatnie dwie wystawy czasowe:

W Dziale Historii Miasta była to wystawa „Goci – znad Bałtyku nad Morze Czarne” prezentująca dzieje i kulturę materialną jednego z największych plemion germańskich.

W Dziale Ceramiki przypomnieliśmy  sylwetkę Bronisława Romanowskiego,  ceramika, który w historii naszego miasta zapisał się jako twórca  unikatowych figurek ludzi, zwierząt i diabłów, a także scenek rodzajowych, reprezentujących typową sztukę ludową.

Muzeum Ceramiki

składa serdeczne podziękowania

wszystkim osobom i instytucjom,

bez których pomocy i życzliwości

nie udałoby się zrealizować zwiedzania pałacu:

za udostępnienie obiektu: 

firmie Lindner Polska Sp. z o.o. i Gminie Miejskiej Bolesławiec

za wsparcie na etapie przygotowań:

Zygmuntowi Brusile, Danucie Maślickiej, Dariuszowi Ratajowi, Andrzejowi Świderskiemu, kierownikowi Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu Adamowi Banieckiemu, pracownikom Urzędu Miasta Bolesławiec: Agnieszce Gergont, Krzysztofowi Hewakowi, Dariuszowi Rutynie i Robertowi Rzepnickiemu, dyrektorowi Młodzieżowego Domu Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu Dariuszowi Uścińskiemu, Katarzynie Sas, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Wiedzy w Bolesławcu Annie Idkowiak, dyrektorowi Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki Kornelowi Filipowiczowi, dyrektorowi Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy Jackowi Głombowi

za pomoc w obsłudze wydarzenia:

Adamowi Faltynowi, Dariuszowi Gołębiewskiemu, Oliwii Gorczycy, Przemysławowi Kani, Angelice i Amelii Staniewskim, Dorocie Strzelczyk oraz Radosławowi Szwedzie

Nocne zwiedzanie pałacu Pücklera

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content