logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Bolesławiecka Noc Muzeów 2024 już za nami

Muzeum Ceramiki od lat włącza się w działania realizowane w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Wydarzenie po raz pierwszy zorganizowane zostało w nowych budynkach muzeum – siedzibie głównej w pałacu Pücklera przy ul. Zgorzeleckiej 28/29 oraz Centrum Dawnych Technik Garncarskich przy ul. Kutuzowa 14. Obydwa budynki można było zwiedzać bezpłatnie aż do północy. Licznie przybyli goście mogli także wziąć udział w różnorodnych warsztatach oraz zabawach animacyjnych, przygotowanych i prowadzonych przez muzealników.

Najważniejszym wydarzeniem tej nocy w pałacu Pücklera było spotkanie z Mariuszem Ochockim – głównym projektantem i kierownikiem artystycznym w „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego. Było ono kolejnym z cyklu „Nocne spotkania z Mistrzem”, w ramach którego artyści związani z produkcją ceramiki dzielą się swoją pasją i opowiadają o działalności zawodowej. Spotkanie było doskonałą okazją do zgłębienia tajników projektowania i produkcji ceramiki oraz zadania pytań znanemu bolesławieckiemu twórcy. Mariusz Ochocki przeprowadził również pokaz odlewania własnych, autorskich form, a zaprojektowane i odlane przez Mistrza figurki trafiły do szczęśliwców wylosowanych spośród zebranej publiczności.

Ponadto w salach wystaw stałych do północy odbywały się różne działania adresowane do gości w każdym wieku oraz całych rodzin. Stanowiły one zapowiedź muzealnej oferty edukacyjnej, która wkrótce zostanie poszerzona o kolejne propozycje. Przy wejściu do pałacu, przy asyście muzealnego mincerza, wybijano pamiątkowe monety. W kolejnych salach budowano miniaturę bolesławieckiego wiaduktu, projektowano, wzorem uczniów Zawodowej Szkoły Ceramicznej, naczynia oraz dekoracje, a także tworzono unikatowe, okolicznościowe przypinki. Każdy odwiedzający muzeum miał także możliwość wzięcia udziału w loterii, a nagrodami były publikacje i gadżety związane z historią miasta. Z kolei w Centrum Dawnych Technik Garncarskich prowadzone były warsztaty ceramiczne tworzenia dekoracji kwiatowych oraz zdobienia naczyń motywami roślinnymi w technikach stempelkowej i malarskiej. Obydwie propozycje zgromadziły wielu uczestników, którzy chcieli spróbować swoich sił w rzemiośle ceramicznym.

Dziękujemy wszystkim licznie przybyłym gościom, którzy tej nocy postanowili odwiedzić nowe Muzeum Ceramiki. Cieszymy się, że byliście z nami. Tymczasem zapraszamy Was do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia, którą wykonał Adrian Kowalski z Urzędu Miasta Bolesławiec.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content