W 2015 r. Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zapoczątkowało owocną wymianę informacji dotyczących bolesławieckiej kamionki z wybitnym amerykańskim badaczem prof. Charlesem R. Mackiem, wykładowcą Uniwersytetu Południowej Karoliny.
Prof. Charles R. Mack (1940-2018) był znamienitym badaczem i znawcą bolesławieckiej ceramiki, organizatorem wystaw promujących i popularyzujących bolesławiecką kamionkę oraz autorem i współautorem publikacji książkowych i artykułów naukowych, a także autorem hasła: ceramika bolesławiecka (Bolesławiec pottery) w Wikipedii. Z inicjatywy prof. Macka w 2015 r. bolesławieckie naczynia prezentowane były na czasowej ekspozycji zatytułowanej “With Sponge, Brush, and Stencil: Bunzlauer Pottery from the Collection of the Columbia Museum of Art” / „Gąbką, pędzlem i szablonem. Bolesławiecka ceramika ze zbiorów Columbia Museum of Art”. Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt eksponatów, wybranych z kolekcji muzealnej liczącej około 300 sztuk, która obecnie jest największą państwową kolekcją kamionki bolesławieckiej w USA.
Zbiór ten został powstał również dzięki prof. Mackowi i jego żonie Ilonie, którzy w 2004 r. i 2009 r. przekazali do zasobów muzealnych swoją prywatną kolekcję, gromadzoną od 1992 r. Pierwszy eksponat zakupili w berlińskim sklepie z antykami (rodzinnym mieście Ilony Mack). Tak zrodziła się pasja, której konsekwencją stała się okazała kolekcja zakupiona na lokalnych targach antyków i w specjalistycznych sklepach.
Prof. Charlesa R. Macka interesowała szczególnie kwestia, w jakich latach bolesławiecka kamionka eksportowana była do USA. Z jego badań wynikało, że większość naczyń została wysłana do na rynek amerykański w okresie międzywojennym, a obok wytwórni bolesławieckich chętnie kupowano też wyroby saksońskie. W kolekcji dominują wyroby bolesławieckich zakładów Julius Paul & Sohn oraz Bunzlauer Keramische Werkstätten Reinhold & Co., a także wytwórni Paula Schreiera z Bischofswerdy. Po opublikowaniu czterech artykułów i niewielkiego katalogu towarzyszących wystawie, która odbyła się w Muzeum Sztuki w Georgii (2002 r.), dotyczących ceramiki bolesławieckiej, autorzy otrzymali informacje o istniejących w USA prywatnych kolekcjach liczących po kilkaset sztuk naczyń. Lokalni kolekcjonerzy kupowali przedwojenną kamionkę ze względu na jej urodę, wiedząc tylko, że gromadzone przez nich naczynia powstały w Niemczech. Zarówno wystawa, jak i publikacje prof. C.R. Macka przyczyniły się wydatnie do popularyzacji kamionki bolesławieckiej w USA.
Film z wystawy „Gąbką, pędzlem i szablonem. Bolesławiecka ceramika ze zbiorów Columbia Museum of Art” znajdziecie Państwo pod linkiem:
link do filmu na youtube