logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Bolesławiecka kamionka w USA

W 2015 r. Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zapoczątkowało owocną wymianę informacji dotyczących bolesławieckiej kamionki z wybitnym amerykańskim badaczem prof. Charlesem R. Mackiem, wykładowcą Uniwersytetu Południowej Karoliny.

Prof. Charles R. Mack (1940-2018) był znamienitym badaczem i znawcą bolesławieckiej ceramiki, organizatorem wystaw promujących i popularyzujących bolesławiecką kamionkę oraz autorem i współautorem publikacji książkowych i artykułów naukowych, a także autorem hasła: ceramika bolesławiecka (Bolesławiec pottery) w Wikipedii. Z inicjatywy prof. Macka w 2015 r. bolesławieckie naczynia prezentowane były na czasowej ekspozycji zatytułowanej “With Sponge, Brush, and Stencil: Bunzlauer Pottery from the Collection of the Columbia Museum of Art” / „Gąbką, pędzlem i szablonem. Bolesławiecka ceramika ze zbiorów Columbia Museum of Art”. Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt eksponatów, wybranych z kolekcji muzealnej liczącej około 300 sztuk, która obecnie jest największą państwową kolekcją kamionki bolesławieckiej w USA.

Zbiór ten został powstał również dzięki prof. Mackowi i jego żonie Ilonie, którzy w 2004 r. i 2009 r. przekazali do zasobów muzealnych swoją prywatną kolekcję, gromadzoną od 1992 r. Pierwszy eksponat zakupili w berlińskim sklepie z antykami (rodzinnym mieście Ilony Mack). Tak zrodziła się pasja, której konsekwencją stała się okazała kolekcja zakupiona na lokalnych targach antyków i w specjalistycznych sklepach.

Prof. Charlesa R. Macka interesowała szczególnie kwestia, w jakich latach bolesławiecka kamionka eksportowana była do USA. Z jego badań wynikało, że większość naczyń została wysłana do na rynek amerykański w okresie międzywojennym, a obok wytwórni bolesławieckich chętnie kupowano też wyroby saksońskie. W kolekcji dominują wyroby bolesławieckich zakładów Julius Paul & Sohn oraz Bunzlauer Keramische Werkstätten Reinhold & Co., a także wytwórni Paula Schreiera z Bischofswerdy. Po opublikowaniu czterech artykułów i niewielkiego katalogu towarzyszących wystawie, która odbyła się w Muzeum Sztuki w Georgii (2002 r.), dotyczących ceramiki bolesławieckiej, autorzy otrzymali informacje o istniejących w USA prywatnych kolekcjach liczących po kilkaset sztuk naczyń. Lokalni kolekcjonerzy kupowali przedwojenną kamionkę ze względu na jej urodę, wiedząc tylko, że gromadzone przez nich naczynia powstały w Niemczech. Zarówno wystawa, jak i publikacje prof. C.R. Macka przyczyniły się wydatnie do popularyzacji kamionki bolesławieckiej w USA.

Film z wystawy „Gąbką, pędzlem i szablonem. Bolesławiecka ceramika ze zbiorów Columbia Museum of Art” znajdziecie Państwo pod linkiem:
link do filmu na youtube


Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content