Bolesławiecka ceramika w Muzeum Ziemi Kłodzkiej

15 października 2021 r. w gościnnych progach Muzeum Ziemi Kłodzkiej otwarto przygotowaną przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu wystawę „Z gliny stworzone”. Na ekspozycji można zobaczyć kilkaset wyrobów prezentujących przekrojowo dzieje bolesławieckiej ceramiki.

Najstarsze spośród prezentowanych naczyń, pochodzące z XVI w., pozyskano w trakcie badań archeologicznych, a najmłodsze pochodzą z najnowszych kolekcji Zakładów Ceramicznych „BOLESŁAWIEC”, „Ceramiki Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego, „Manufaktury w Bolesławcu”, Ceramiki Bolesławieckiej „Kalich”, Ceramiki Użytkowej „Galia” oraz zakładu „WR Ceramika”. Obecnie bolesławiecka ceramika to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich marek. Naczynia zdobione kobaltowymi wzorami stempelkowymi w formie kółek, kropek czy pawich oczek oraz dekoracjami unikatowymi są sprzedawane w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.

Wernisaż zgromadził wielu miłośników bolesławieckiej ceramiki. Rozpoczęła go prelekcja „Ceramika bolesławiecka dawniej i dziś” Anny Bober-Tubaj – dyrektor bolesławieckiego muzeum. Następnie goście na zaproszenie Krzysztofa Miszkiewicza – dyrektora kłodzkiego muzeum przeszli do sali wystawienniczej. Rozmowy i dyskusje toczyły się do późnego wieczora.

Dziękujemy partnerskiemu muzeum za niezwykle życzliwe przyjęcie w nowo wyremontowanej siedzibie i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu. Wystawa będzie prezentowana do końca lutego 2022 r.

Wystawę zrealizowano w ramach projektu „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis”, w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020, w którym partnerami są Gmina Miejska Bolesławiec, miasto Jaroměř, Gmina Miejska Kłodzko.