logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Pomnik zwany "Białą damą"

“Biała Dama” w muzeum

W Dziale Historii Miasta trwają przygotowania do wystawy „Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu”. Na potrzeby ekspozycyjne do naszego muzeum został przetransportowany pomnik z okresu wojen napoleońskich, nazywany „Białą Damą”. Monument po wstępnym oczyszczeniu i usunięciu starych zapraw został zmontowany w miejscu tymczasowej prezentacji, gdzie będzie go można oglądać do końca kwietnia 2022 r.

„Biała Dama” upamiętnia żołnierzy poległych w lokalnym starciu między wojskami napoleońskimi a rosyjskimi, które miało miejsce 21 sierpnia 1813 r., a w historiografii znane jest jako „potyczka pod Godnowem” (obecnie część Kruszyna). Zginęło wtedy podobno ok. 40 poddanych cara. Zachowany napis na kolumnie pomnika w tłumaczeniu brzmi: „Na pamiątkę dnia 21.08.1813 r. w tej okolicy poległym rosyjskim żołnierzom dedykowany, których część tu spoczywa”. Pomnik ustawiono przy drodze prawdopodobnie w 1815 roku. Pierwotnie kolumna była zwieńczona wazonem z prawosławnym krzyżem, a całość otaczało metalowe ogrodzenie. Z zachowanych poniżej cokołu rytych napisów należy wnioskować, że renowację pomnika przeprowadzono kolejno w latach 1863, 1901 i 1972. W 2015 r. pomnik, po przeprowadzeniu prac archeologiczno-ekshumacyjnych, na prośbę właścicielki terenu został zdemontowany i zdeponowany w bazie MZGM w Bolesławcu.

Muzeum Ceramiki składa serdeczne podziękowania za transport i wstępne prace konserwatorskie właścicielom Zakładu Kamieniarskiego w Gromadce – panom Krzysztofowi Dubieckiemu i Michałowi Dubieckiemu oraz ich pracownikom, a także panu Sebastianowi Lichodziejewskiemu. Dzięki nim “świadek” lokalnej historii stanie się jedną z atrakcji wystawy napoleońskiej.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content