logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Bernard Łętowski

Bernard Łętowski – fotograf z duszą poety

Bolesławieckie środowisko fotograficzne

“W fotografii chodzi mi o to, żeby moje zdjęcia chcieli oglądać nie tylko ci, którzy na nich są.”

Bernard Łętowski zawodowo fotografią zajmuje się od kilkunastu lat. W swojej pracy skupia się głównie na fotografii ślubnej, okolicznościowej i reklamowej. Uprawia także fotografię uliczną i reportaż. Bardziej woli fotografować ludzi niż przedmioty, akcję niż pozy. Jak sam mówi, nie uważa siebie za artystę, za fotografika, tylko za rzetelnego rzemieślnika, który lubi, gdy jego zdjęcia sprawiają ludziom radość.
Jego prace pojawiały się w licznych czasopismach i publikacjach książkowych, m.in. w monografii A. Bojanowskiej Młodzieżowy Domy Kultury im. St. Wyspiańskiego w Bolesławcu 1954-2014, wydanej przez Muzeum Ceramiki w 2014 r. W 2016 r. B. Łętowski dokumentował projekt „Wkoło koła” realizowany w ramach dolnośląskiej odsłony programu Bardzo Młoda Kultura. Efekty tej pracy można było obejrzeć podczas dwóch wystaw towarzyszących finałowi projektu: w Teatrze Starym w Bolesławcu i w szkole podstawowej w Brzeźniku.

Ważne miejsce w jego twórczości zajmuje “Gliniada”, czyli organizowana kilkakrotnie w Bolesławcu parada postaci wymalowanych gliną. Wystawa jego zdjęć, dokumentujących to wydarzenie, była pokazywana w 2016 r. na pl. Solnym we Wrocławiu jako część trzydniowego happeningu “Festiwal Bieli” odbywającego się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. W 2017 r. wydał album pt. “Gliniada”, w którym zebrał swoje najciekawsze fotografie z parady.

B. Łętowski chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas corocznych autorskich “Warsztatów świadomej fotografii” organizowanych w Bolesławcu.
Oprócz fotografowania występuje czasem w roli operatora kamery, współpracując m.in. z Hutą Szkła Borowski Studio w Tomaszowie Bolesławieckim.
Spełnia się także jako dziennikarz. Jego artykuły publikowano m.in. w prasie ogólnopolskiej i regionalnej oraz lokalnych serwisach informacyjnych. W 2020 r. w ramach Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Kultura w sieci” zrealizował cykl wywiadów o tematyce fotograficznej pt. “Fotogeniczny podcast”, którego bohaterami byli Janusz Moniatowicz, Tadeusz Rolke, Andrzej Pytliński, Roland Okoń, Michał Medyński i Jakub Nowotyński.

B. Łętowski jest miłośnikiem poezji. Jako poeta zadebiutował w latach 90. na łamach czasopisma “Cogito”. Jego wiersze znalazły się także w antologii wydanej przez to pismo. Prezentowano je także w audycjach “Czas na debiut” oraz “Wiersze z gazet i czasopism”, nadawanych w Programie II Polskiego Radia.

Z twórczością fotograficzną Bernarda Łętowskiego można zapoznać się bliżej na stronie

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content