logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Beata Danielewicz

Beata Danielewicz

Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC"

Z Zakładami Ceramicznymi „BOLESŁAWIEC’’ była związana w latach 2000-2019, w tym od 2012 r. jako projektantka dekoracji w dziale wzornictwa.

Inspiracji poszukiwała w bogactwie natury. W dekoracjach B. Danielewicz odnaleźć można zarówno kwiaty z polskich łąk i pól, jak i te hodowane w przydomowych ogrodach. Nieustająco poszukiwała nowych układów kompozycyjnych i ciekawych efektów kolorystycznych. Do każdej projektowanej dekoracji B. Danielewicz starała się wnieść coś nowatorskiego. Umiejętnie łączyła elementy geometryczne z kwiatowymi, tworząc wielobarwne wzory. 

Chętnie stosowała intensywną czerwień, łącząc ją z innymi kolorami. Jako przykład mogą posłużyć dekoracje ART.331 z białymi i czerwonymi kwiatami i idealnie ją dopełniająca ART.328 z białymi kwiatami. Czerwień dominuje również w dekoracjach DU.205 ze stylizowanymi, regularnie rozmieszczonymi czerwonymi kwiatami oraz EX.279 łączącej duże czerwone i drobne błękitne kwiaty.

Motyw czerwonych róż i gerber wykorzystała w dekoracji ART.370. Ciekawe zestawienia kolorystyczne z zastosowaniem intensywnej czerwieni i pomarańczu B. Danielewicz zaprezentowała w dekoracjach ART.323 z aksamitkami i DU.198 z drobniutkimi kwiatkami tworzącymi dekoracyjną wstęgę.

W jej projektach nie brakuje tradycyjnego dla bolesławieckiej ceramiki kobaltu, wykorzystywanego na różne sposoby: w stylizowanej dekoracji kwiatowej w zestawieniu z błękitem (DU.236), w misternej koronce podkreślającej krawędzie naczyń (D.1248) czy zgeometryzowanej dekoracji 1148A. Chętnie sięgała również po minimalistyczne i monochromatyczne motywy, jak choćby 1072A ze stylizowanymi czerwonymi kwiatkami i ciemnozielonymi listkami.

Jako „zdobinka” promowała malowanie ciała dekoracjami charakterystycznymi dla Zakładów Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” m.in. w czasie trwania Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

Naczynia z dekoracją B. Danielewicz były prezentowane na targach Ambiente we Frankfurcie w l. 2014- 2017 oraz na wystawie „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej” (2015, BOK MCC).

Lubiła pracować w ogrodzie wśród kwiatów i roślin. Chętnie układała bukiety oraz wykonywała świąteczne stroiki. Ta pasja znajdowała odzwierciedlenie w komponowanych przez nią dekoracjach z motywami roślinnymi. Interesowała się również modą.

Była niezwykle lubianą, pozytywną i ciepłą osobą. Udzielała się w różnych organizacjach niosąc pomoc potrzebującym. Chętnie pomagała przy organizacji różnych spotkań i imprez. Aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym swojej miejscowości. Angażowała się też w działalność domu dziecka. Odeszła przedwcześnie 29 września 2019 r.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content