logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Beata Danielewicz

Beata Danielewicz

Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC"

Z Zakładami Ceramicznymi „BOLESŁAWIEC’’ była związana w latach 2000-2019, w tym od 2012 r. jako projektantka dekoracji w dziale wzornictwa.

Inspiracji poszukiwała w bogactwie natury. W dekoracjach B. Danielewicz odnaleźć można zarówno kwiaty z polskich łąk i pól, jak i te hodowane w przydomowych ogrodach. Nieustająco poszukiwała nowych układów kompozycyjnych i ciekawych efektów kolorystycznych. Do każdej projektowanej dekoracji B. Danielewicz starała się wnieść coś nowatorskiego. Umiejętnie łączyła elementy geometryczne z kwiatowymi, tworząc wielobarwne wzory. 

Chętnie stosowała intensywną czerwień, łącząc ją z innymi kolorami. Jako przykład mogą posłużyć dekoracje ART.331 z białymi i czerwonymi kwiatami i idealnie ją dopełniająca ART.328 z białymi kwiatami. Czerwień dominuje również w dekoracjach DU.205 ze stylizowanymi, regularnie rozmieszczonymi czerwonymi kwiatami oraz EX.279 łączącej duże czerwone i drobne błękitne kwiaty.

Motyw czerwonych róż i gerber wykorzystała w dekoracji ART.370. Ciekawe zestawienia kolorystyczne z zastosowaniem intensywnej czerwieni i pomarańczu B. Danielewicz zaprezentowała w dekoracjach ART.323 z aksamitkami i DU.198 z drobniutkimi kwiatkami tworzącymi dekoracyjną wstęgę.

W jej projektach nie brakuje tradycyjnego dla bolesławieckiej ceramiki kobaltu, wykorzystywanego na różne sposoby: w stylizowanej dekoracji kwiatowej w zestawieniu z błękitem (DU.236), w misternej koronce podkreślającej krawędzie naczyń (D.1248) czy zgeometryzowanej dekoracji 1148A. Chętnie sięgała również po minimalistyczne i monochromatyczne motywy, jak choćby 1072A ze stylizowanymi czerwonymi kwiatkami i ciemnozielonymi listkami.

Jako „zdobinka” promowała malowanie ciała dekoracjami charakterystycznymi dla Zakładów Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” m.in. w czasie trwania Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

Naczynia z dekoracją B. Danielewicz były prezentowane na targach Ambiente we Frankfurcie w l. 2014- 2017 oraz na wystawie „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej” (2015, BOK MCC).

Lubiła pracować w ogrodzie wśród kwiatów i roślin. Chętnie układała bukiety oraz wykonywała świąteczne stroiki. Ta pasja znajdowała odzwierciedlenie w komponowanych przez nią dekoracjach z motywami roślinnymi. Interesowała się również modą.

Była niezwykle lubianą, pozytywną i ciepłą osobą. Udzielała się w różnych organizacjach niosąc pomoc potrzebującym. Chętnie pomagała przy organizacji różnych spotkań i imprez. Aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym swojej miejscowości. Angażowała się też w działalność domu dziecka. Odeszła przedwcześnie 29 września 2019 r.

Skip to content