logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Anna Szeremeta przy pracy

Anna Szeremeta

Manufaktura w Bolesławcu

Z Manufakturą w Bolesławcu (do 2022 r. Fabryka Naczyń Kamionkowych “Manufaktura” ) związana od momentu powstania firmy w 1992 r. Przez cały ten czas zatrudniona na stanowisku zdobnik ceramiki. Od pierwszego dnia pracy powielała tradycyjne dekoracje stempelkowe, których wówczas znajdowało się w produkcji zaledwie kilka. Do dzisiaj pozostaje zafascynowana tym zajęciem. Po trzydziestu latach nadal maluje i projektuje nowe wzory, nieodmiennie czerpiąc satysfakcję z każdego ozdobionego naczynia. Jest również nieocenionym wsparciem dla malarek, które wdrażają się do pracy w zakładzie.

Uzdolniona plastycznie, od dziecka lubi rysować i malować. Pełna entuzjazmu i pasji, o swojej pracy może opowiadać godzinami. Chętnie dzieli się doświadczeniem i wiedzą z zakresu zdobnictwa ceramiki podczas szkoleń i kursów wewnątrzzakładowych oraz zleconych przez bolesławiecki Powiatowy Urząd Pracy. W Manufakturze zajmowała się również nadzorowaniem jakości wykonywanych zdobin oraz przygotowywaniem tzw. kart dekoracji, zawierających szczegółowe opisy poszczególnych wzorów.

Do wykonywania autorskich zdobin używa stempelków. Początkowo stemple były wykonywane z gumy albo naturalnej gąbki i dawały inne efekty niż obecnie. Każdy odcisk kółka i topowania stempla był widoczny, co podkreślało charakter wykonywanej ręcznie pracy. Dzisiejsze stemple pozwalają uzyskać precyzyjny efekt, poszczególne odciski stempelka są niemal identyczne.

Inspiracje dla dekoracji A. Szeremeta czerpie z różnych źródeł. Najczęściej jest to przyroda, innym razem subtelna gra kolorów. Czasami pomysł przychodzi niespodziewanie, np. podczas wykonywania codziennych czynności. Innym razem wymaga czasu i namysłu. Projektantka ma swoje ulubione stempelki, które wykorzystuje w różnych dekoracjach. Poszukuje nowych rozwiązań, zmieniając ich układy, jak w kalejdoskopie. Preferuje dekoracje w stonowanych barwach, wśród których szczególne miejsce zajmują kobalt i odcienie niebieskiego.

A. Szeremeta projektuje ponadczasowo, nie przecenia aktualnych trendów, ponieważ nie wszystkie przyjmują się w ceramice. Uważa, że klasyczne wzory lepiej wytrzymują konfrontację z upływem czasu i zmianę mód. Swoje dekoracje komponuje w różnorodny sposób. Szczególnie chętnie wykorzystuje zestawienie idealnie dopełniających się odcieni szarości, błękitu i kobaltu. Widzimy je w dekoracji z motylami (AS56, AS57), w skomplikowanej kompozycji kwiatów i gałązek (AS53), w dekoracji z chabrami (AS51), czy misternej, koronkowej dekoracji składającej się z drobniutkich kwiatków i listków (AS45).

Część wzorów A. Szeremeta skomponowała na zasadzie skontrastowania gęstej dekoracji stempelkowej z kwiatową bordiurą. Przykładem są m.in. kobaltowo-zielone dekoracje z bordiurą z pojedynczych kwiatków na łodyżkach (ASS) czy błękitnych dzwonków (ASD). W swoim dorobku posiada również dekorację łączącą geometryczną dekorację stempelkową z rozbudowaną wielobarwną bordiurą z polnymi kwiatami: chabrami, makami i rumiankami (AS78). Niektóre dekoracje pokrywają wielobarwnym kwiecistym kobiercem całe powierzchnie naczyń (AS62).

Projektantka nie stroni od dekoracji geometrycznych. Spod jej ręki wyszła wielobarwna dekoracja stempelkowa składająca się ze zmultiplikowanego okrągłego stempelka złożonego z drobnych kropeczek (AS37) czy cieniowana dekoracja wykorzystująca motyw schematycznego kwiatka układanego rzędami (AS55). Na wzmiankę zasługują również przywodzące na myśl płatki śniegu bliźniacze dekoracje z motywem gwiazdek: kobaltowa z akcentami czerwonymi (AS77) i szara z akcentami kobaltowymi (AS75).

A. Szeremeta zaprojektowała również nowoczesną dekorację z rombami (AS67). Twórczo nawiązuje do tradycji, modyfikując charakterystyczne bolesławieckie wzory, np. pawie oka (AS60, AS38) czy kropki (AS52, AS54), uzyskując ciekawe efekty. Projektantka stworzyła również szereg dekoracji tematycznych, np. dekoracje halloweenowe (AH20, AS69), jesienne z motywami jeży i listków dębu (AS71), wakacyjne z motywem poziomek (AS70) i inspirowane zimową aurą z powtarzalnym motywem ptaszka siedzącego na iglastej gałązce (AS65).

Naczynia z dekoracjami projektu A. Szeremety prezentowane były na wystawach poświęconych nowemu wzornictwu, odbywających się podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki oraz na targach we Frankfurcie nad Menem.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content