Absolwentka Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Bolesławcu, którą ukończyła ze specjalizacją zdobnik-ceramik. Z „Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego związana od 1991 r. Pracę rozpoczęła w malarni dekoracji produkcyjnych. Początkowo odtwarzała dekoracje stempelkowe z dominującym kolorem kobaltowym, nawiązujące do tradycji bolesławieckiej. W 1997 r. wzięła udział w zakładowym konkursie wycinania stempli i projektowania dekoracji. Jej talent i kreatywność zostały docenione i przeniesiono ją do działu unikatów, gdzie projekty wzorów produkcyjnych i unikatowych, wykorzystując swoje zamiłowanie do malowania.
A. Fryc pochodzi z uzdolnionej artystycznie rodziny. Talent odziedziczyła po ojcu – Jerzym Stępce, którego pasją było malowanie akwarelami i farbami olejnymi widoków o tematyce przyrodniczej i górskiej. J. Stępka przez 40 lat pracował w „Ceramice Artystycznej” jako modelarz. To on zmobilizował córkę do podjęcia pracy zawodowej w spółdzielni.
Inspiracją dla dekoracji A. Fryc jest piękno natury. Jej bogactwo kształtów i barw pobudza wyobraźnię i motywuje do działania. Wystarczy je dostrzec i umiejętnie przenieść na ceramikę. Ważne są również sugestie klientów oraz znajomość obowiązujących trendów. A. Fryc preferuje misternie ułożone dekoracje wielobarwne, których wykonanie wymaga dużo cierpliwości i czasu. Satysfakcję daje jej efekt końcowy i uznanie klientów. Do wykonania dekoracji projektantka używa stempli, które układane rzędami tworzą rozbudowane, koronkowe wręcz kompozycje.
Swoje wzory A. Fryc buduje na różne sposoby. Znajdziemy pośród nich zgeometryzowane dekoracje pokrywające całe naczynia, które komponuje, zestawiając gęsto kilka pasm stempelków z głównym motywem kwiatowym (948X, 5399X, 1056X, U1713), motywem serca (1044X) czy kobaltowej koniczyny (540X). Część z wielobarwnych dekoracji A. Fryc złożona jest ze skomplikowanych układów kwiatów i listków (np. U3295, U2996, 1295X). Spod pędzla projektantki wyszła także delikatna, subtelna dekoracja składająca się z gwiazdek uzupełnionych kropeczkami (515X). Jej dziełem jest także kilka wzorów skomponowanych w bardzo efektowny sposób, przez skontrastowanie szerokiej, podkreślającej krawędzie naczyń bordiury składającej się ze zgeometryzowanych kwiatków (539X) lub typowo geometrycznego zielono-kobaltowego pasma (U209) z pokrytą drobnymi kropeczkami pozostałą częścią naczyń.
A. Fryc stworzyła również serię bogatych dekoracji bożonarodzeniowych, zbudowanych z wielobarwnych kwiatowych wieńców z wplecionym motywem dzwonków (U2576) lub aniołka (U2575). Na wzmiankę zasługują również dekoracje przeznaczone dla dzieci. Serie dekoracji dziecięcych, z motywem kotów (1132X), misiów, sarenek czy dzieci puszczających latawce przyciągają wzrok intensywnymi kolorami.
A. Fryc często angażuje się w warsztaty ceramiczne organizowane w przedszkolach, szkołach oraz w domu dziecka. W 2018 r. brała udział w paradzie ceramicznej podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki, a w 2016 r. malowała dekoracje na ciele podczas warsztatów prowadzonych w Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze.
W wolnym czasie projektuje i szyje okazjonalne stroje, bierze udział w konkursach plastycznych, zdobywając nagrody. Wykonuje również pisanki, bombki bożonarodzeniowe i stroiki z naturalnych materiałów, a także plecie sznurkowe makramy. Chętnie zajmuje się również odnawianiem starych mebli oraz malowaniem dekoracji naściennych. Jej pasją jest również aranżowanie wnętrz.
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne