Z produkcją ceramiczną związany od 1989 r., kiedy został przyjęty do Działu Wzornictwa w Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC”, w którym pracował do 2017 r. Uczestniczył w procesie doświadczeń, jakie przechodziła każda kolejna forma naczynia, zanim trafiła do produkcji seryjnej. W tym czasie zainteresował się również wzornictwem. W połowie 1989 r. rozpoczął próby z wykorzystaniem stempli do dekoracji ceramiki. Projektował zarówno dekoracje produkcyjne jak i unikatowe. Od 2011 r. realizował specjalne zamówienia klientów oraz tworzył serie limitowane (każda produkowana tylko w 10 egzemplarzach). Praca szybko stała się jego życiową pasją.
Własną firmę – Ceramika Artystyczna „Kaola” założył w 2016 r. Zakupił dom, który przystosował na potrzeby niewielkiego rodzinnego zakładu i rozpoczął produkcję. A. Pachom odpowiada za cały proces wytwarzania. Bardzo ważna jest dla niego jakość produktów i oryginalność wzornictwa. W małym zakładzie można tworzyć niszowe produkty, których produkowanie w dużej firmie byłoby nieopłacalne. Można swobodnie realizować rzemieślniczą produkcję unikatów. Dlatego od lat chętnie wykonuje naczynia z dedykacjami oraz okazjonalne pamiątki i spersonalizowane naczynia.
W produkcji zakładu dominują wzory roślinne, chociaż powstają tu również wzory geometryczne. Część form A. Pachom wykonuje sam, inne zleca do wykonania na zewnątrz, z zastrzeżeniem ich wyłączności dla „Kaoli”. Pomimo prawie trzydziestoletniego doświadczenia cały czas się uczy, z pokorą podchodzi do tworzywa, eksperymentuje i poszukuje nowych rozwiązań wzorniczych.
Tworząc dekoracje A. Pachom woli pracować pędzlem. Jednak często sięga również po stemple, które dzisiaj dają wiele możliwości zastosowania. Czasami tło dekoracji wykonuje przy użyciu aerografu. Projektuje zarówno barwne, jak i monochromatyczne wzory (np. w czerni i bieli). Kolor czarny i szary wykorzystał w eleganckiej kwiatowej dekoracji stempelkowej, w której tylko środki kwiatów zaakcentowane zostały błękitem i kolorem żółtym. Czarna farba posłużyła również do namalowania surowej geometrycznej dekoracji sieciowej, którą z powodzeniem projektant wykorzystuje do zdobienia ceramiki naczyniowej oraz autorskiej biżuterii ceramicznej.
W jednobarwnych dekoracjach skupia się na nasyceniu barw, wykorzystuje różne ich odcienie, co wymaga ogromnej precyzji i wyczucia. Chętnie sięga również po tradycyjny kobalt, m.in. stworzył dekorację stempelkową z użyciem kobaltu i błękitu, która przywodzi na myśl misterne koronki oraz nowoczesną dekorację składającą się z kobaltowych kółek i kropek swobodnie pokrywających powierzchnię naczyń.
A. Pachom nie stroni od kolorów, odważnie zestawia nasycone barwy: kobalt, pomarańcz, czerwień, biel i żółć. Chętnie stosuje motywy okazałych kwiatów, w większości malowane pędzlem, np. rumianków, maków, słoneczników czy nasturcji. Projektant skomponował również okazjonalny wzór “muzyczny”, składający się z wielobarwnych “tańczących” gitar.
W Bolesławcu A. Pachom znany jest jako autor wielkoformatowych obrazów ceramicznych, w których wykorzystał materiały i technologię stosowaną przy produkcji ceramiki użytkowej. Jeden z nich powstał w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki. Jest to największy, stworzony metodą stempelkową (ponad 25 000 odcisków stempla). obraz ceramiczny, przedstawiający artystyczną wizję kamienic bolesławieckiej starówki z centralnie umieszczonym ratuszem. Obraz, w założeniu twórcy, stanowi hołd dla wszystkich osób pracujących przy zdobieniu ceramiki.
W przypadku obrazu znajdującego się w Bolesławieckim Parku Wodnym „Orka” A. Pachom przy użyciu pędzla i aerografu przedstawił z przymrużeniem oka podwodny świat zawierający wiele humorystycznych detali. Spod jego ręki wyszedł także obraz zdobiący główny budynek Zakładów Ceramicznych „BOLESŁAWIEC”.
Stworzył także projekt i wykonał tablicę ceramiczną poświęconą patronowi prowadzącej do rynku ulicy Bolesława Prusa. Ponadto zaprojektował wizualizacje artystycznych dekoracji z płytek ceramicznych na elewacjach kamienic zlokalizowanych wzdłuż ulicy B. Prusa.
Swoje artystyczne pasje A. Pachom realizuje również jako multiinstrumentalista. Chętnie grywa na saksofonie, trąbce, gitarze i akordeonie. Od 1982 r. występuje z Bolesławiecką Orkiestrą Dętą. Ostatnio częściej grywa w gronie rodzinnym. Bardzo lubi gotować. Pasję do gotowania łączy z promocją naczyń ceramicznych, które idealnie wpisują się w nurt tradycyjnego, zdrowego przyrządzania potraw.
Naczynia Ceramiki Artystycznej Kaola były prezentowane na wystawie w Palazzo del Podestà w Faenzie w ramach międzynarodowego festiwalu Argillà Italia 2022 oraz na wystawie „Z bolesławieckiej gliny. Prezentacja współczesnych zakładów ceramicznych działających na terenie Ziemi Bolesławieckiej” zorganizowanej w 2021 r. w Dziale Historii Miasta bolesławieckiego muzeum.
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne