logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Andrzej Pachom

Andrzej Pachom

Ceramika Artystyczna Kaola

Z produkcją ceramiczną związany od 1989 r., kiedy został przyjęty do Działu Wzornictwa w Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC”, w którym pracował do 2017 r. Uczestniczył w procesie doświadczeń, jakie przechodziła każda kolejna forma naczynia, zanim trafiła do produkcji seryjnej. W tym czasie zainteresował się również wzornictwem. W połowie 1989 r. rozpoczął próby z wykorzystaniem stempli do dekoracji ceramiki. Projektował zarówno dekoracje produkcyjne jak i unikatowe. Od 2011 r. realizował specjalne zamówienia klientów oraz tworzył serie limitowane (każda produkowana tylko w 10 egzemplarzach). Praca szybko stała się jego życiową pasją.

Własną firmę – Ceramika Artystyczna „Kaola” założył w 2016 r. Zakupił dom, który przystosował na potrzeby niewielkiego rodzinnego zakładu i rozpoczął produkcję. A. Pachom odpowiada za cały proces wytwarzania. Bardzo ważna jest dla niego jakość produktów i oryginalność wzornictwa. W małym zakładzie można tworzyć niszowe produkty, których produkowanie w dużej firmie byłoby nieopłacalne. Można swobodnie realizować rzemieślniczą produkcję unikatów. Dlatego od lat chętnie wykonuje naczynia z dedykacjami oraz okazjonalne pamiątki i spersonalizowane naczynia.

W ofercie “Kaoli” znajduje się również drobna plastyka figuratywna: anioły, baby do sera, kwiaty, jajka, zające, dynie i grzyby. Czasami realizowane są też awangardowe projekty, jak np. sukienka ceramiczna, która składa się z mozaiki ceramicznej pokrytej kobaltową dekoracją stempelkową w drobne jasne kropki.

W produkcji zakładu dominują wzory roślinne, chociaż powstają tu również wzory geometryczne. Część form A. Pachom wykonuje sam, inne zleca do wykonania na zewnątrz, z zastrzeżeniem ich wyłączności dla „Kaoli”. Pomimo prawie trzydziestoletniego doświadczenia cały czas się uczy, z pokorą podchodzi do tworzywa, eksperymentuje i poszukuje nowych rozwiązań wzorniczych.

Tworząc dekoracje A. Pachom woli pracować pędzlem. Jednak często sięga również po stemple, które dzisiaj dają wiele możliwości zastosowania. Czasami tło dekoracji wykonuje przy użyciu aerografu. Projektuje zarówno barwne, jak i monochromatyczne wzory (np. w czerni i bieli). Kolor czarny i szary wykorzystał w eleganckiej kwiatowej dekoracji stempelkowej, w której tylko środki kwiatów zaakcentowane zostały błękitem i kolorem żółtym. Czarna farba posłużyła również do namalowania surowej geometrycznej dekoracji sieciowej, którą z powodzeniem projektant wykorzystuje do zdobienia ceramiki naczyniowej oraz autorskiej biżuterii ceramicznej.

W jednobarwnych dekoracjach skupia się na nasyceniu barw, wykorzystuje różne ich odcienie, co wymaga ogromnej precyzji i wyczucia. Chętnie sięga również po tradycyjny kobalt, m.in. stworzył dekorację stempelkową z użyciem kobaltu i błękitu, która przywodzi na myśl misterne koronki oraz nowoczesną dekorację składającą się z kobaltowych kółek i kropek swobodnie pokrywających powierzchnię naczyń.

A. Pachom nie stroni od kolorów, odważnie zestawia nasycone barwy: kobalt, pomarańcz, czerwień, biel i żółć. Chętnie stosuje motywy okazałych kwiatów, w większości malowane pędzlem, np. rumianków, maków, słoneczników czy nasturcji. Projektant skomponował również okazjonalny wzór “muzyczny”, składający się z wielobarwnych “tańczących” gitar.

W Bolesławcu A. Pachom znany jest jako autor wielkoformatowych obrazów ceramicznych, w których wykorzystał materiały i technologię stosowaną przy produkcji ceramiki użytkowej. Jeden z nich powstał w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki. Jest to największy, stworzony metodą stempelkową (ponad 25 000 odcisków stempla). obraz ceramiczny, przedstawiający artystyczną wizję kamienic bolesławieckiej starówki z centralnie umieszczonym ratuszem. Obraz, w założeniu twórcy, stanowi hołd dla wszystkich osób pracujących przy zdobieniu ceramiki.

W przypadku obrazu znajdującego się w Bolesławieckim Parku Wodnym „Orka” A. Pachom przy użyciu pędzla i aerografu przedstawił z przymrużeniem oka podwodny świat zawierający wiele humorystycznych detali. Spod jego ręki wyszedł także obraz zdobiący główny budynek Zakładów Ceramicznych „BOLESŁAWIEC”.

Stworzył także projekt i wykonał tablicę ceramiczną poświęconą patronowi prowadzącej do rynku ulicy Bolesława Prusa. Ponadto zaprojektował wizualizacje artystycznych dekoracji z płytek ceramicznych na elewacjach kamienic zlokalizowanych wzdłuż ulicy B. Prusa.

Obrazy ceramiczne wykonuje również w skali mini, np. na talerzach i kubkach, tworząc sielskie widoki z kogutami, pawiami, jeleniami. W kooperacji z Ceramiką Millena (Parzyce) stworzył unikatowe zestawy łazienkowe, składające się z kafli ceramicznych pokrywających ścianę i blat szafki oraz umywalkę. Wszystkie elementy ozdobione są misterną dekoracją malarską lub malarską i stempelkową, tworząc niepowtarzalny element wnętrza.

Swoje artystyczne pasje A. Pachom realizuje również jako multiinstrumentalista. Chętnie grywa na saksofonie, trąbce, gitarze i akordeonie. Od 1982 r. występuje z Bolesławiecką Orkiestrą Dętą. Ostatnio częściej grywa w gronie rodzinnym. Bardzo lubi gotować. Pasję do gotowania łączy z promocją naczyń ceramicznych, które idealnie wpisują się w nurt tradycyjnego, zdrowego przyrządzania potraw.

Naczynia Ceramiki Artystycznej Kaola były prezentowane na wystawie w Palazzo del Podestà w Faenzie w ramach międzynarodowego festiwalu Argillà Italia 2022 oraz na wystawie „Z bolesławieckiej gliny. Prezentacja współczesnych zakładów ceramicznych działających na terenie Ziemi Bolesławieckiej” zorganizowanej w 2021 r. w Dziale Historii Miasta bolesławieckiego muzeum.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content