Schody, 1988 r.

Członkowie SF “Camera” – Agnieszka Karczmarz i Paweł Kijewski

Bolesławieckie środowisko fotograficzne

Agnieszka Karczmarz

“Aparat fotograficzny jest dla mnie oknem na świat rzeczy i chwil ulotnych, które łatwo przeoczyć w codziennej pogoni za szczęściem. Fotografią pasjonuję się od około 7 lat. Wciąż poszukuję własnej drogi w tej sugestywnej i specyficznej dziedzinie sztuki. Największą satysfakcję z fotografowania odczuwam, gdy moje obrazy uwalniają emocje w odbiorcach.Tym, co najbardziej interesuje mnie w fotografii, jest minimalizm, szczegół i detal, a także przekazywanie doznań i wrażeń”.

Bierze czynny udział w dorocznych i okolicznościowych wystawach bolesławieckiego Stowarzyszenia Fotograficznego ”Camera”. Jest laureatką nagród oraz wyróżnień w konkursach fotograficznych. Uczestniczyła w kilku zbiorowych projektach realizowanych we współpracy z czeskimi i niemieckimi fotografami, które uwieńczone zostały wystawami w Czechach i Niemczech. Pierwszą wystawą indywidualną Agnieszki Karczmarz, zorganizowaną w 2018 r. w CIK “Orzeł” w Bolesławcu, była ekspozycja “Ulotne”, składająca się z minimalistycznych, czarno-białych kadrów zogniskowanych wokół tematu przemijania.

Wystawy i nagrody (wybór)

2014 Konkurs fotograficzny “Maraton fotograficzny”, Centrum Integracji Kulturalnej “Orzeł”, Bolesławiec, wyróżnienie

2017 6. i 7. Doroczna Wystawa SF “Camera”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny “Matematyka w Obiektywie”, Uniwersytet Szczeciński, wyróżnienie

“Ulotne”, wystawa indywidualna, Centrum Integracji Kulturalnej “Orzeł”, Bolesławiec

2019 9. Doroczna Wystawa SF “Camera”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec, I miejsce w konkursie wewnętrznym

“Ulotne”, wystawa indywidualna, Galeria “Klatka”, Lwówek Śląski

2020 10. Doroczna Wystawa SF “Camera”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2021 “Kobiecym okiem”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

Paweł Kijewski

“Moim mentorem w świecie obrazu był Andrzej Pytliński, stąd moja fascynacja fotografią piktorialną, a w szczególności gumą dwuchromianową oraz fotografią krajobrazową i reportażową. Fotografowanie traktuję jako hobby”.

Swoją przygodę z fotografią rozpoczął w latach 80. Jako nastolatek uczęszczał na zajęcia fotograficzne prowadzone w Zakładowym Domu Kultury “Konrad”, w 1986 r. dołączył do Klubu Fotograficznego “Zapis”, działającego przy SM “Bolesławianka”. W 1989 r. został członkiem Bolesławieckiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 1991-1992 pracował jako instruktor fotografii w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu. Od 2011 r. jest członkiem Stowarzyszenia Fotograficznego “Camera”.

Praktykuje fotografię cyfrową oraz kultywuje szlachetne techniki fotograficzne, takie jak guma arabska, guma dwuchromianowa, mokry kolodion czy odbitki bromowe. Jest laureatem wielu nagród oraz uczestnikiem licznych plenerów, przeglądów i wystaw o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym.

Udział w wystawach i konkursach (wybór)

1988 IV Doroczna wystawa fotografii KF “Zapis” SM „Bolesławianka”

VI Ogólnopolski Przegląd Fotografii Młodzieżowej, Bolesławiec ’88

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny “Pod słońce”, Głogów ’88

1988-89 II Konkurs Fotograficzny im. Stefana Nowaka, Kórnik

1989 XI Ogólnopolski Przegląd Twórczości Fotograficznej Spółdzielczości Mieszkaniowej “Architektura-Człowiek-Środowisko”, Wałbrzych, I miejsce

Międzynarodowy Plener Fotograficzny PFSF “Karkonosze ‘89”, Szklarska Poręba

XI Ogólnopolski Przegląd Twórczości Fotograficznej Spółdzielczości Mieszkaniowej, Klub “Relaks”, Bolesławiec, I nagroda w kategorii do 20 lat

Ogólnopolska Wystawa Fotografii Dzieci i Młodzieży, Białystok

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny “Dziecko”, Goleniów

Wojewódzki Przegląd Fotografii “Fascynacje ‘89”, Wojewódzki Dom Kultury w Jeleniej Górze

“Zabytki Architektury Dolnego Śląska”, Wojewódzki Dom Kultury we Wrocławiu

XIX Gorzowskie Konfrontacje Fotograficzne, Gorzów Wielkopolski

XX Foto-Biennale, Belgia

1990 VII Ogólnopolski Przegląd Fotografii Młodzieżowej, Bolesławiec ’90, nagroda specjalna

“Od nas odbite. Wystawa młodej fotografii”, Świdnica

Międzynarodowe Sympozjum Młodzieży w Burghausen

1991 Doroczna Wystawa Bolesławieckiego Towarzystwa Fotograficznego, Galeria Fotografii “Baszta”, Bolesławiec

XXI Konfrontacje Fotograficzne, Gorzów Wielkopolski

2012 2. Doroczna Wystawa fotograficzna stowarzyszeń „Camera” i „Obiektywni”, Galeria Długa, BOK-MCC, Bolesławiec

2013 3. Doroczna Wystawa fotograficzna SF “Camera”, Galeria BOK-MCC, Bolesławiec

“Orle 2012”, Galeria BOK-MCC, Bolesławiec

2014 4. Doroczna Wystawa fotograficzna SF “Camera”, Galeria BOK-MCC, Bolesławiec

2015 Wystawa pokonkursowa “Nowe oblicze Bolesławca – kultura, sport, gospodarka”, CIK “Orzeł”, Bolesławiec, II miejsce

2017 6. i 7. Doroczna Wystawa SF “Camera”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2018 “Wielkie formaty”, 8. Doroczna Wystawa Fotograficzna SF “Camera”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec, II miejsce w konkursie publiczności

2019 9. Doroczna Wystawa SF “Camera”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2020 10. Doroczna Wystawa SF “Camera”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne