Ceramika Galia to firma rodzinna. Jej historia rozpoczęła się w 1978 r. kiedy to Helena i Jan Galikowie założyli w Różyńcu zakład Ceramika Garncarstwo, który specjalizował się w produkcji doniczek. Zakład uruchomiono w 1979 r. W 1993 r. firmę przeniesiono do Łazisk, gdzie mieści się obecnie cała linia produkcyjna oraz atelier prezentujące aktualne wzornictwo firmy. Z przeniesieniem zakładu, asortyment poszerzono o galanterię w postaci figurek, karafek i wazonów oraz nawilżaczy powietrza. W 2002 r. udziałowcami spółki zostali Agnieszka i Andrzej Jasiukiewicz – córka i zięć założycieli firmy, którzy obecnie kierują zakładem. Zapoczątkowało to nowy rozdział w historii firmy. Wprowadzone zostały nowe kolory szkliw oraz pierwsze dekoracje nanoszone na różne formy donic. W kolejnych latach asortyment poszerzono o ceramikę użytkową zdobioną tradycyjnymi bolesławieckimi stemplami i zaczęto eksportować wyroby. Obecnie w działalność zakładu angażuje się już trzecie pokolenie rodziny.
Agnieszka i Andrzej Jasiukiewiczowie kształcili się w zawodach niezwiązanych z ceramiką. Agnieszka jest absolwentką bolesławieckiego ILO o kierunku plastycznym, studiowała również germanistykę na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. Andrzej ukończył Technikum Górnicze w Bolesławcu o profilu elektrycznym, a następnie Studium Pedagogiczne w Jeleniej Górze. Przez dziewięć lat pracował w Technikum Górniczym jako nauczyciel.
Galia zatrudnia 10 osób. W zakładzie odbywa się cały proces produkcyjny od przygotowania masy, odlewania naczyń, przez produkcję biskwitu po malowanie i ostateczny ostry wypał. Zakład oferuje ponad 400 różnych form i około 200 dekoracji, w tym przedmioty z łączonych materiałów, na przykład pucharki szklane z kamionkowymi stopami, czy drewniane taborety z ceramicznymi siedziskami. Agnieszka i Andrzej wspólnie kierują produkcją. Andrzej zajmuje się sprawami technicznymi i związanymi z dystrybucją produktów. Agnieszka, odpowiada za jakość produktów, prowadzi również malarnię, gdzie zajmuje się tworzeniem nowych wzorów oraz kontaktem i współpracą z klientami.
Agnieszka zdobywała doświadczenie zdobnicze metodą kolejnych prób i błędów. Zaczynała od dekorowania donic pasami, następnie wprowadziła kopki. Z czasem dekoracje stawały się coraz bardziej skomplikowane. Początkowo wszystkie wzory wykonywała pędzlem, wprowadzając stopniowo również wzory stempelkowe. W pewnym momencie właściciele podjęli decyzję o poszerzeniu profilu produkcji o typową stołową ceramikę bolesławiecką. Rozpoczął się nowy etap w dziejach zakładu. W tym czasie zatrudniono pierwszą malarkę, niedługo później w zakładzie powstała malarnia, która obecnie zatrudnia 7 malarek.
Agnieszka jest inspiratorką powstawania kolejnych wzorów i współpracuje w tym zakresie z zakładowymi zdobniczkami. Wiele powstałych w takiej kooperacji wzorów stanowi wizytówkę firmy i od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród klientów. Agnieszka preferuje dekoracje kwiatowe. Chętnie wykorzystuje również motyw kobaltowego kółeczka, z którego powstaje pasmo podkreślające krawędzie naczyń, stanowiące jednocześnie ramę dla większości wielobarwnych wzorów. Odważnie sięga po kolory, w zdobieniach pojawiają się czerwienie, zielenie, pomarańcze i błękit. We współpracy z Kamilą Delinowską powstały różne sezonowe dekoracje, które można dowolnie zestawiać. We współpracy z Edytą Dolecką powstała kwiatowa dekoracja A-B w tonacjach brązu, która posiada wiele odmian, sklasyfikowanych w różnych kategoriach od podstawowego wzoru przez unikaty po wzory artystyczne.
Pomysł na wzór został zaczerpnięty z wcześniejszych doświadczeń wzorów stosowanych na doniczkach. Brąz wdzięcznie układał się na formach, dając duże możliwości cieniowania wzorów. Następnie na bazie tej dekoracji E. Dolecka stworzyła kolejne dekoracje kwiatowe, utrzymane w tej tonacji kolorystycznej U-BK i U-BK1. Podobnie było z dekoracją U-CK, która też jest jednym z najstarszych wzorów. Jej bazą jest wyrazista kobaltowa rama i malowany pędzlem wzór kwiatowy, okalający całe naczynia. Pierwsza dekoracja z kwiatami czerwonymi, dała początek całej rodzinie wzorów – U-ZK, U-ZK1, U-PK, U-PK1, U-JK, U-JK1, U-WP, U-WP2, U-WP3 ,U-WP4 stworzonych przez Kamilę Delinowską, które można dowolnie zestawiać. Nowsze wersje bazujące na tych wzorach to dekoracje z serii Wianek Polski, oznaczane U-WP, które również można dowolnie zestawiać. Najnowsze kolekcje Agnieszki powstały przy wykorzystaniu stempelków, dzięki którym powstały ażurowe wielobarwne wzory, z motywami krasnali (A-S6, U-KR), kurek (U-K1, U-K2, U-K3) i serduszek (U-S1, P-S1).
Doskonałą okazję do bezpośredniego kontaktu z klientami stanowi Bolesławieckie Święto Ceramiki. Galia podczas każdego BŚC prezentuje nowe dekoracje, aby skonfrontować je z potencjalni użytkownikami. Jest to też wspaniała okazja aby dowiedzieć się, czego poszukują klienci, co aktualnie jest dla nich interesujące. Wzornictwo oferowane przez zakład można również obejrzeć w przyzakładowym atelier.
Galia od lat współpracuje ze Stałym Przedstawicielstwem Rzeczypospolitej Polskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu oraz Ambasadą Polską w Wiedniu. Współpraca została nawiązana dzięki Paulinie Jasiukiewicz, córce właścicieli Galii, która studiując na Uniwersytecie Wiedeńskim odbywała staż w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu. Od lat w stolicy Austrii odbywa się charytatywny kiermasz organizowany przez United Nations Women’s Guild – stowarzyszenie kobiet działające przy Organizacji Narodów Zjednoczonych ONZ, które zajmuje się działalnością na rzecz dzieci z całego świata. Środki pochodzą głównie z corocznego kiermaszu, na którym prezentują się wystawcy z 80 krajów z całego świata. Każdy z nich przygotowuje stanowisko promujące kulturę danego kraju, głównie produkty rękodzielnicze, rzemiosło i lokalną kuchnię. Galia została zaproszona jako producent kojarzonej z Polską kamionki bolesławieckiej.
W Galii powstały również kubki, które stanowiły pamiątkę zebrania Komisji Nuklearnej, której przewodniczyła Polska, które miało miejsce w Genewie w Szwajcarii. Przyjętą zasadą jest obdarowywanie członków obrad pamiątkami kojarzonymi z krajem organizatora. Wyroby firmy prezentowane były na wystawach we Włoszech, Norwegii, Austrii i Czechach, zorganizowanych przez Muzeum Ceramiki i Stowarzyszenie Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w działaniach Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego, wspierając organizację BŚC. Działania na rzecz popularyzacji ceramiki bolesławieckiej zostały docenione przez przyznanie Galii w 2023 r. Nagrody Prezydenta Miasta Bolesławiec za promocję miasta.
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne