logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

Stempelkiem i pędzlem malowane

Agata Borek

właścicielka pracowni ceramicznej ABOart

Agata Borek jest rodowitą bolesławianką, absolwentką I LO w Bolesławcu. Z wykształcenia projektantka ogrodów, absolwentka Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) na kierunku architektura krajobrazu. Po ukończeniu studiów przeniosła się na Opolszczyznę, gdzie przez piętnaście lat pracowała w wyuczonym zawodzie. Od 2019 r. prowadzi w Bolesławcu autorską pracownię ABO art.

Uzdolniona plastycznie, swoją pasję artystyczną i umiejętności rozwijała na zajęciach prowadzonych przez ikonę bolesławieckiej edukacji artystycznej – Jolantę Ajlikow-Czarnecką. W niepozornej grudce gliny zakochała się bez pamięci szczęśliwym zrządzeniem losu. Ponad 10 lat temu, towarzyszyła synkowi na zajęciach ceramicznych i złapała przysłowiowego bakcyla. Następnie przez kilka lat pilnie się szkoliła, uczestnicząc w kolejnych kursach i zdobywając niezbędne do prowadzenia własnego warsztatu narzędzia. Na pierwsze zajęcia zapisała się w 2017 r. Następnie w 2018 r. pod okiem Justyny Wolnej w Kluczborku uczyła się sztuki toczenia na kole. W tym czasie swoje umiejętności szlifowała również w zaciszu domowym na pierwszym, pożyczonym od koleżanki kole garncarskim. Zakupiła glinę, troszkę szkliw i w malutkim piwnicznym pomieszczeniu tworzyła kolejne prace. W 2019 r. ukończyła kurs ceramiki I i II stopnia w Akademii Łucznica pod Warszawą, gdzie wiele technik pracy z gliną oraz jej zdobienia, co pomogło jej wybrać własną drogę artystyczną. W 2019 r. otworzyła własną działalność gospodarczą. Nie ustawała w szkoleniach i samodoskonaleniu. W 2020 r. uczestniczyła w plenerze pod Lublinem, który prowadził Piotr Skiba – mistrz garncarstwa tradycyjnego.

Przez dłuższy czas Agata traktowała ceramikę jako hobby. W miarę zdobywania umiejętności i odbywania kolejnych szkoleń zyskiwała pewność, że to ceramika powinna być jej zawodowym celem. Zmiany w życiu osobistym i decyzja o powrocie w rodzinne strony stały się decydującym momentem zwrotnym. Po porzuceniu dotychczasowego zawodu, poświęciła się w pełni ceramice. W 2021 r. wróciła do Bolesławca i postawiła na produkcję ceramiki. W 2023 r. po raz pierwszy wzięła udział w Bolesławieckim Święcie Ceramiki, które stanowi bezcenne doświadczenie w kontakcie z klientem i daje energię do działania.

Agata szczerze przyznaje, że ceramika codziennie ją zaskakuje. Toczenie na kole to z jednej strony nauka i słuchanie mistrza, z drugiej samodzielne zrozumienie i wyczucie tworzywa, ciągłe eksperymentowanie, poszukiwanie własnej drogi do wyrażenia siebie. Opanowanie procesu produkcji, nie daje pewności, że zawsze i w każdym momencie glina będzie posłuszna i podda się naciskowi dłoni i woli artysty. Czasami jakby odgadywała złe emocje, nie chce współpracować. Do pracy z gliną należy podchodzić z pokorą i ze spokojną głową, dać sobie czas, pośpiech w tym przypadku jest nieakceptowalny. Proces przemiany kawałka gliny w dowolną formę nadal ją fascynuje. W każdą stworzoną rzecz wkłada serce i dobrą energię, licząc, że pozostają one w naczyniu, a ich użytkownicy będą czuli jej moc.

Dziś w bolesławieckim atelier Agaty powstają unikatowe przedmioty toczone na kole garncarskim lub formowane ręcznie. Projektantka tworzy naczynia użytkowe, głównie kubki, ale również wazoniki, miseczki, czy figurki. Sama nazywa je ceramicznymi słodkościami. Różnorodność i unikatowość, nawet w obrębie jednego kształtu i wzoru, uważa za zaletę, świadczącą dobitnie, że jest to praca ręczna. ABO art słynie z toczonych na kole kubeczków, zdobionych plastycznymi figuratywnymi dekoracjami różnych fantastycznych stworków, żuków, gąsienic, robaków, kotów, psów, gęsi, kucyków czy prosiątek. Plastyczne zdobiny są następnie malowane farbami i powlekane szkliwem. Artystka preferuje kolory ziemi. Stosuje chętnie turkusy, zielenie, biele, beże, ale również granaty i kobalt. Niektóre kubki zdobi samymi malaturami, tak powstały serie kubków z żabami, misiami, dzikami i kapibarami. Bywa, że dekoracja plastyczna łączona jest z malaturami na płaskiej powierzchni kubka. Stara się, żeby każdy wzór miał swoją przestrzeń, żeby mógł wybrzmieć, miał oddech. Między zwierzętami może się pojawić element wypełniający, najczęściej są to drobne kropeczki. Innym, stosowanym przez projektantkę zdobieniem jest tworzenie strukturalnej, zdynamizowanej powierzchni, pokrywanej barwnymi, często cieniowanymi barwami szkliw. Spływające podczas wypału szkliwo daje na “nierównej” powierzchni kubka ciekawy efekt lśniącej fali. Spod ręki Agaty wyszły również pojemniki na drobiazgi i biżuterię w kształcie miseczek z oczkami, czy uroczych małży. Nie stroni również od wykonywania fantazyjnych figurek, w kształcie lisów, kotów, myszy, żab, grzybów, czy ażurowych stworków, które mogą służyć jako oryginalne lampiony. Kolejne pomysły na dekoracje przychodzą nieoczekiwanie. Jedne są od razu przenoszone na kubki, inne muszą poczekać na swoją kolej – “dojrzeć”. W ten sposób kolejne dekoracje układają się w tematyczne serie, po które tak chętnie sięgają klienci pracowni ceramicznej ABO art.

Poza pracą w zaciszu pracowni Agata Borek swoją wiedzą i pasją dzieli się podczas warsztatów, które z entuzjazmem prowadzi od kilku lat. Z ogromną przyjemnością i sentymentem obserwuje radość kolejnych uczestników, gdy podczas zajęć tworzą coś niepowtarzalnego, mając w pamięci swoje pierwsze próby garncarskie. Prowadzi zarówno warsztaty indywidualne, jak i kilkunastoosobowe grupy. Pod swoje skrzydła przyjmuje i dzieci i dorosłych miłośników gliny i ceramicznych wyzwań.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content