logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Adriana Dudnik-Chelalga

Adriana Dudnik-Chelalga

Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC"

Z wykształcenia pedagog. Dekorowaniem ceramiki zajęła się z potrzeby serca. Z Zakładami Ceramicznymi „BOLESŁAWIEC” jest związana od 2014 r. Początkowo pracowała jako zdobnik ceramiki, następnie przeszła do działu wzornictwa (obecnie dział rozwoju), gdzie zajmuje się projektowaniem dekoracji.

Inspiracji poszukuje w życiu codziennym. Czasami wystarczy, że na coś spojrzy, i pomył sam układa się w głowie. Zdarza się, że na spacerze zachwyci ją kształt liścia albo podczas wizyty w sklepie wpadnie jej w oko wzór na ubraniu. Do powstania dekoracji jednak jest jeszcze daleka droga. Wstępnie wymyślony motyw należy dopracować, dobrać kolejne stemple i stworzyć z nich spójny wzór.

Projektantka nie jest miłośniczką rozbudowanych, wielobarwnych wzorów, preferuje proste, minimalistyczne dekoracje o jasnej i stonowanej kolorystyce. Jeśli stosuje ornamenty roślinne, to najczęściej używa jednego koloru, ewentualnie dodając drobne akcenty w odmiennych odcieniach. Przykładem jest dekoracja DU.237, wykorzystująca motyw ukwieconej gałązki uzupełnionej pojedynczymi kwiatkami, w barwach czerwieni, bieli i szarości. A. Dudnik-Chelalga ceni tradycyjne wzornictwo ceramiki bolesławieckiej; chętnie sięga po stemple o klasycznych kształtach i charakterystyczny kobalt, który uważa za ponadczasowy i uniwersalny, ponieważ wpisuje się w każde wnętrze. Kolor ten wykorzystała w wielu dekoracjach, m.in. A.1298A i bliźniaczej A.1299A, które mają postać kwiatowego wianka w odcieniach niebieskim i szarym, podkreślającego krawędzie naczynia. W tonacji kobaltowej stworzyła także misterny, stylizowany wzór roślinny podkreślający górną część naczynia (D.1324A).

W przypadku dekoracji D.1325A i D.1328 projektantka zastosowała pomysł użycia tego samego stempla głównego w podobnej kompozycji, ale innej kolorystyce, co pozwala na tworzenie z naczyń zdobionych tymi wzorami ciekawych zestawów. W dekoracji A.1318A wprowadziła duże, wyraziste kwiaty pokrywające całą powierzchnię naczynia, zaznaczone wyłącznie czarnym konturem lub wypełnione niebieską, czerwoną i żółtą farbą. Dekoracja D.1320 z kolei łączy tradycyjne kobaltowe stempelki z kontrastującym kolorystycznie wiankiem składającym się z czerwonych kwiatów, uzupełnionych subtelną zieloną wicią roślinną. Projektantka jest również autorką dekoracji limitowanego kompletu śniadaniowego „Niepodległa”, który powstał w ZC „BOLESŁAWIEC” z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (OK.117). 22 formy autorstwa J. Bany-Kozłowskiej pokryła subtelną dekoracją utrzymaną w biało-czerwonej tonacji z akcentami zieleni, wykonaną przy użyciu stempelków i pędzla, wkomponowując w nią logo Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Zestaw oznaczony numerem 001 został wręczony parze prezydenckiej podczas Polskiej Wystawy Gospodarczej w Warszawie.

Naczynia z dekoracjami autorstwa A. Dudnik-Chelalgi prezentowano na wystawach zbiorowych, m.in. „Barwy Niepodległej” (2018; galeria „Mała Biała”, BOK-MCC w Bolesławcu), „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej” (2020, 2021; BOK-MCC w Bolesławcu), „Z bolesławieckiej gliny – prezentacja współczesnych zakładów ceramicznych działających na terenie Ziemi Bolesławieckiej” (2021; Muzeum Ceramiki w Bolesławcu) oraz „Na dolnośląskim stole” (2021; w ramach XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu; Hotel Gołębiewski w Karpaczu).

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content