logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Adriana Dudnik-Chelalga

Adriana Dudnik-Chelalga

Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC"

Z wykształcenia pedagog. Dekorowaniem ceramiki zajęła się z potrzeby serca. Z Zakładami Ceramicznymi „BOLESŁAWIEC” jest związana od 2014 r. Początkowo pracowała jako zdobnik ceramiki, następnie przeszła do działu wzornictwa (obecnie dział rozwoju), gdzie zajmuje się projektowaniem dekoracji.

Inspiracji poszukuje w życiu codziennym. Czasami wystarczy, że na coś spojrzy, i pomył sam układa się w głowie. Zdarza się, że na spacerze zachwyci ją kształt liścia albo podczas wizyty w sklepie wpadnie jej w oko wzór na ubraniu. Do powstania dekoracji jednak jest jeszcze daleka droga. Wstępnie wymyślony motyw należy dopracować, dobrać kolejne stemple i stworzyć z nich spójny wzór.

Projektantka nie jest miłośniczką rozbudowanych, wielobarwnych wzorów, preferuje proste, minimalistyczne dekoracje o jasnej i stonowanej kolorystyce. Jeśli stosuje ornamenty roślinne, to najczęściej używa jednego koloru, ewentualnie dodając drobne akcenty w odmiennych odcieniach. Przykładem jest dekoracja DU.237, wykorzystująca motyw ukwieconej gałązki uzupełnionej pojedynczymi kwiatkami, w barwach czerwieni, bieli i szarości. A. Dudnik-Chelalga ceni tradycyjne wzornictwo ceramiki bolesławieckiej; chętnie sięga po stemple o klasycznych kształtach i charakterystyczny kobalt, który uważa za ponadczasowy i uniwersalny, ponieważ wpisuje się w każde wnętrze. Kolor ten wykorzystała w wielu dekoracjach, m.in. A.1298A i bliźniaczej A.1299A, które mają postać kwiatowego wianka w odcieniach niebieskim i szarym, podkreślającego krawędzie naczynia. W tonacji kobaltowej stworzyła także misterny, stylizowany wzór roślinny podkreślający górną część naczynia (D.1324A).

W przypadku dekoracji D.1325A i D.1328 projektantka zastosowała pomysł użycia tego samego stempla głównego w podobnej kompozycji, ale innej kolorystyce, co pozwala na tworzenie z naczyń zdobionych tymi wzorami ciekawych zestawów. W dekoracji A.1318A wprowadziła duże, wyraziste kwiaty pokrywające całą powierzchnię naczynia, zaznaczone wyłącznie czarnym konturem lub wypełnione niebieską, czerwoną i żółtą farbą. Dekoracja D.1320 z kolei łączy tradycyjne kobaltowe stempelki z kontrastującym kolorystycznie wiankiem składającym się z czerwonych kwiatów, uzupełnionych subtelną zieloną wicią roślinną. Projektantka jest również autorką dekoracji limitowanego kompletu śniadaniowego „Niepodległa”, który powstał w ZC „BOLESŁAWIEC” z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (OK.117). 22 formy autorstwa J. Bany-Kozłowskiej pokryła subtelną dekoracją utrzymaną w biało-czerwonej tonacji z akcentami zieleni, wykonaną przy użyciu stempelków i pędzla, wkomponowując w nią logo Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Zestaw oznaczony numerem 001 został wręczony parze prezydenckiej podczas Polskiej Wystawy Gospodarczej w Warszawie.

Naczynia z dekoracjami autorstwa A. Dudnik-Chelalgi prezentowano na wystawach zbiorowych, m.in. „Barwy Niepodległej” (2018; galeria „Mała Biała”, BOK-MCC w Bolesławcu), „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej” (2020, 2021; BOK-MCC w Bolesławcu), „Z bolesławieckiej gliny – prezentacja współczesnych zakładów ceramicznych działających na terenie Ziemi Bolesławieckiej” (2021; Muzeum Ceramiki w Bolesławcu) oraz „Na dolnośląskim stole” (2021; w ramach XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu; Hotel Gołębiewski w Karpaczu).

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content